Kurban fiyatları belli oldu

Et fiyatlarındaki belirsizlik yüzünden muallakta kalan vekaletle kurbanlık bedelleri netleşti.

Buna göre yardım kuruluşlarının vekalet bedelleri 380 liradan başlıyor. Kurban bedeli 450 liraya kadar ulaşıyor. Star’ın haberine göre, et fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle bir türlü belirlenemeyen yardım kuruluşlarının vekaletle kurbanlık bedelleri, nihayet belirlenmeye başladı. Bu kapsamda, açıklanan vekalet bedelleri 380 ile 450 lira arasında değişiyor. Yurt dışında vekaletle kesilecek kurban bedelleri ise 200-220 lira arasında olacak.
TÜRK KIZILAYI 410 LİRA
Vekaletle kurban kesiminde yaşanan sıkıntı sona erdi. Özel sektörden kurbanlık bulamayan hayır kurumları, Et ve Balık Kurumu ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma sonucunda, vekaletle kurbanlık fiyatları rekor düzeyde arttı. Dernek ve vakıflar da vekaletle kurban kesimi kampanyalarını gecikmeli olarak başlattı. Vekaletle kurban kesimi kampanyasını başlatan kurumların başında Diyanet Derneği geliyor. Diyanet, bu yıl vekaletle kurban kesim bedelini 450 lira olarak belirledi. Türk Hava Kurumu (THK) ise vekalet bedelini 420 lira olarak açıkladı. Vekalet ve adak kurban bağışlarını kabul eden Türk Kızılayı’nın ise kampanyasını 15 Ekim’de başlatacağı öğrenildi. Halen 400 liraya adak kurban kesimi yapan kurumun vekaletle kurban bedelini ise 410  lira olarak belirlediği bildirildi.
YURTDIŞINDA DAHA UCUZ
Deniz Feneri ise bu yıl yurt içinde 380 liradan, yurt dışında ise 220 liradan kurban kesecek. Diğer vakıf ve derneklerin de yurt içi kurban bedellerinin 400-450 lira arasında olduğu, yurt dışında kurban kestirmek isteyenlere ise 200-220 lira arasında fiyat seçeneği sunulduğu kaydedildi.
FİYATLARDA REKOR ARTIŞ
Kurum         Vekaletle kurbanlık bedeli
Kızılay          410
Diyanet        450
THK             420
Deniz Feneri 380
GEÇEN YIL ORTALAM FİYAT 280 LİRAYDI
Dernek ve vakıfların açıkladıkları vekaletle kurban bedelleri, et fiyatlarındaki     artışın kurban fiyatlarını olumsuz etkilediğini gözler önüne serdi. Bu yıl vekaletle kurban bedelini 450 lira olarak belirleyen Diyanet Vakfı geçen yıl vekalet bedelini 290 lira, 410 lira olarak belirleyen Türk Kızılayı ise 275 lira olarak açıklamıştı. Yine Türk Hava Kurumu da vekaletle kurban bedelini geçtiğimiz yıl 280 lira olarak belirlemişti. Vekaletle kurban kesen Mehmetçik Vakfı ve     LÖSEV de geçtiğimiz yıl vekaletle kurbanı 280 liradan keserken, bu yıl ise henüz bir rakam belirlemediler.

Paylaş :

“Kurban fiyatları belli oldu” hakkında 2 yorum

  1. Belirtilen fiatlar asılsız ve yersizdir pazarlardaki fiatlar el yakıyor ilgililer halen halkın gözünü boyamaktadır. Büyük baş hayvanlar 2.500 Tl den aşağı değil koyunlar üse 500-600 TL den satışa sunulmaktadır.
    Kızılayın,THKnun,Deniz Fenerinin açıklamış olduğu fiatlara kimse inanmasın.
    Pazarlara insin fiat araştırması yapsınlar basın kanalı ile öyle konuşsunlar halktan gerçekleri saklamanın faydası yok,burda yırtılan mehmet ağanın şalvarı hesabı herkesin tuzu kuru tabi fakiri fukarayı dü

  2. yeter artik ya firsatcilarin eline dustuk yetkililer bir an once el atsin bu ise fakir insanlar belkide senede bir defa et yiyecek onada el attilar vicdansizlar ben avrupadayim burda bir koyun 100 yada 130 ero yeter yeterrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir