Eker: Kurbanlık fiyatları düştü, et fiyatı da düşecek

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarının Kurban Bayramı’ndan sonra düşeceğini söyledi. Bir televizyon programına katılan Bakan Eker, ‘Kurban Bayramı’ndan sonra et fiyatları düşer. Türkiye içindeki fiyatlar maliyetine gelir, düşmesini bekliyorum. Bugün (dün) itibarıyla kasaplık canlı hayvan ithalatına karar verdiğimiz
26 Nisan’ı esas aldığımızda perakende fiyatlarında kıymada yüzde 15, kuşbaşında yüzde 16’lık düşüş var’ dedi. Eker, et fiyatlarındaki gelişmeleri dakika dakika cep telefonundan izlediğini de belirtti.
Kurbanlık et fiyatlarının kilogram önceki güne göre 0.5 ila 1 lira düşerek, ortalama kilogram fiyatının 10-10.5 lira olduğunu söyleyen Eker, ‘Kilogram fiyatı 10-10.5 lira seviyesinde seyrediyor. Özel olarak yetiştirilmiş kurbanlıklarda fiyat biraz değişiyor, bu fiyat normal’ dedi. Eker, kurbanlık hayvan sıkıntısı bulunmadığını, Trakya’ya kurbanlık hayvan ithalatının sebebinin başka olduğunu kaydetti.

Kurban fiyatları yakında düşecek

Komşu bir ülkeden yapılan 35 bin küçükbaş hayvan ithalatının kurbanlık fiyatlarını 5 TL düşürmesi bekleniyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Bulgaristan’dan Türkiye’ye yaklaşık 35 bin küçükbaş ithal edilirken, şimdiye kadar yapılan büyükbaş hayvan ithalatının en az 2 katının bayrama kadar gerçekleştirileceği bildirildi.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, “İkinci sevkiyat ile etler 5 TL ucuzlar” dedi. Okumaya devam et “Kurban fiyatları yakında düşecek”

Kurban fiyatları belli oldu

Et fiyatlarındaki belirsizlik yüzünden muallakta kalan vekaletle kurbanlık bedelleri netleşti.

Buna göre yardım kuruluşlarının vekalet bedelleri 380 liradan başlıyor. Kurban bedeli 450 liraya kadar ulaşıyor. Star’ın haberine göre, et fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle bir türlü belirlenemeyen yardım kuruluşlarının vekaletle kurbanlık bedelleri, nihayet belirlenmeye başladı. Bu kapsamda, açıklanan vekalet bedelleri 380 ile 450 lira arasında değişiyor. Yurt dışında vekaletle kesilecek kurban bedelleri ise 200-220 lira arasında olacak.

TÜRK KIZILAYI 410 LİRA
Vekaletle kurban kesiminde yaşanan sıkıntı sona erdi. Özel sektörden kurbanlık bulamayan hayır kurumları, Et ve Balık Kurumu ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma sonucunda, vekaletle kurbanlık fiyatları rekor düzeyde arttı. Dernek ve vakıflar da vekaletle kurban kesimi kampanyalarını gecikmeli olarak başlattı. Vekaletle kurban kesimi kampanyasını başlatan kurumların başında Diyanet Derneği geliyor. Diyanet, bu yıl vekaletle kurban kesim bedelini 450 lira olarak belirledi. Türk Hava Kurumu (THK) ise vekalet bedelini 420 lira olarak açıkladı. Vekalet ve adak kurban bağışlarını kabul eden Türk Kızılayı’nın ise kampanyasını 15 Ekim’de başlatacağı öğrenildi. Halen 400 liraya adak kurban kesimi yapan kurumun vekaletle kurban bedelini ise 410  lira olarak belirlediği bildirildi.

YURTDIŞINDA DAHA UCUZ
Deniz Feneri ise bu yıl yurt içinde 380 liradan, yurt dışında ise 220 liradan kurban kesecek. Diğer vakıf ve derneklerin de yurt içi kurban bedellerinin 400-450 lira arasında olduğu, yurt dışında kurban kestirmek isteyenlere ise 200-220 lira arasında fiyat seçeneği sunulduğu kaydedildi.

FİYATLARDA REKOR ARTIŞ

Kurum         Vekaletle kurbanlık bedeli

Kızılay          410

Diyanet        450

THK             420

Deniz Feneri 380

GEÇEN YIL ORTALAM FİYAT 280 LİRAYDI
Dernek ve vakıfların açıkladıkları vekaletle kurban bedelleri, et fiyatlarındaki     artışın kurban fiyatlarını olumsuz etkilediğini gözler önüne serdi. Bu yıl vekaletle kurban bedelini 450 lira olarak belirleyen Diyanet Vakfı geçen yıl vekalet bedelini 290 lira, 410 lira olarak belirleyen Türk Kızılayı ise 275 lira olarak açıklamıştı. Yine Türk Hava Kurumu da vekaletle kurban bedelini geçtiğimiz yıl 280 lira olarak belirlemişti. Vekaletle kurban kesen Mehmetçik Vakfı ve     LÖSEV de geçtiğimiz yıl vekaletle kurbanı 280 liradan keserken, bu yıl ise henüz bir rakam belirlemediler.