Kurban fiyatları yakında düşecek

Komşu bir ülkeden yapılan 35 bin küçükbaş hayvan ithalatının kurbanlık fiyatlarını 5 TL düşürmesi bekleniyor.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Bulgaristan’dan Türkiye’ye yaklaşık 35 bin küçükbaş ithal edilirken, şimdiye kadar yapılan büyükbaş hayvan ithalatının en az 2 katının bayrama kadar gerçekleştirileceği bildirildi.
Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, “İkinci sevkiyat ile etler 5 TL ucuzlar” dedi.
Türkiye’de küçükbaş ve büyükbaş hayvan ithalatında rekor bir artış yaşanacağı bildirildi. Şu an yağsız etin 24-26 TL, yağlı etin de 22-24 TL arasında seyrettiğini kaydeden Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, küçükbaş ve büyükbaş hayvan ithalatı hakkında çarpıcı bilgiler verdi.
Et fiyatlarının düşürülmesi için Bulgaristan’dan yaklaşık 35 bin adet küçükbaş hayvanın Türkiye’ye geldiğini vurgulayan Yıldız, “Büyükbaş hayvanlar ülkeye geldi. Bulgaristan’dan Edirne’ye gelen küçükbaş hayvanların sayısı yaklaşık 35 bin civarında. Bu et fiyatlarına yansıyacaktır. Hayvanların kesimi ülkemizde gerçekleşecektir” diye konuştu.
BÜYÜKBAŞ HAYVANDA REKOR İTHALAT
Türkiye’ye şimdiye kadar ithal edilen büyükbaş hayvanların en az iki katının bayrama kadar ülkeye geleceğinin altını çizen Yıldız, hayvanların Polonya, Macaristan, Slovakya ve Almanya’dan alınacağını belirtti.
Son sevkiyatla birlikte etlerin 5 TL ucuzlayabileceğine işaret eden Yıldız, “Firmalar ithal et konusunda bakanlığa başvurdu. Bunun sonucunda şimdiye kadar yapılan büyükbaş hayvan ithalatının en az iki katı Kurban Bayramı’na kadar ülkemize ulaşacak. Bu sevkiyat et fiyatlarına az 5 TL etki yapacaktır. Canlı olarak ülkemize giriş yapacak olan hayvanların kesimi İslami şartlara göre ve veterinerlerin kontrolünde gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.
Küçükbaş ve büyükbaş hayvan ithalatının kurban pazarlarına da fiyat olarak yansıyacağını kaydeden Yıldız, “İthalat, fahiş fiyat artışını etkiler. Geçen seneye göre kurbanlıkların fiyatlarında düşme olmaz. Ama her sene gerçekleşen zamda düşme yaşanabilir” şeklinde konuştu.

Paylaş :

“Kurban fiyatları yakında düşecek” hakkında 7 yorum

 1. HAYVANCILIĞIN İÇİNE ETDİNİZ
  ŞUNU SORMAK İSTİYOTUM TÜRKİYE 1 MİLYON TON ET ÜRETMESE
  ET Nİ DİŞTAN KARŞILASA KAÇ LİRAYA MAL EDER……
  PAMUK ÖRNEĞİNİ UNUTMAYIN DERİM…..

 2. et düşeçek diyorsun ne güzel ama ne zaman kurban bayramı gelince mi? yoksa kurbanılklar kesilnce mi? soruyorum!…

 3. et ithali sadece eti dişardan getirene yaradi 9 getir 18 sat 100 100 kar kolay para kazanmak buna denir devletin güçü yokmu getir 200 bin ton eti ve ihtiyaça göre her ayda düzenli bir şekilde getir ve istikrari yakalasin benim gibi besicilik yapanlar piyasaya güvenip yatirim yapsin beki düşerse hayvani içerde olan ve yüksek fiyatda almiş bunlara ne olacak yine iflas edecek devletden aldiği kirediyi veremeyecek evini yada dükkanini satip yerinde oturacak kaş yaparken göz çikarmayalim saygilar

 4. şaban karagöz

  saygideğer devlet yöneticileri ve tarım bakanımiz. bu milletin köylünun hayvani. hiç para etmiyecek köylü milletin efendisidir. derler ya nafile imiş öyle ya yemi pahali satarsiniz tüccarlar kazanir hal böyle iken köylü hep mağdurmü olacak birakında kendi kendine yaşasin. açliktan milletin cani çikiyor kredi ilen yaşiyor.oy isterken öyle demiyonuz. bende oy verdim gene vereceğim ama böyle köylüyu kiskaça almayın birazda köylü kazansin zengin zaten köşeyi her zaman dönüyor birakında fakirda insan gibi yaşamağa çalissin .duysün başbakanim değerlendirsin ?

 5. Slm.arkadaşlar.kredi alırken alırken de dikkat edelim faiz yok ama duveler 5 bin lira sonra.hayvan 2 sene önceki gibi olmasn

 6. slm arkadaslar ben 16 yıllık ithalatcı ve vet hekim olarak bu ithalat işi etçiler rantcılara yaradı etin türkiyeye maliyeti 7-8 lira getitiryorlar sucuk sosis yap 50 tl ye sat .ne güzel aylardır ugraşıyoruz besi danası ve damızlık düve ithalatı için daha dananın kuyrugunu sokamadık ülkeye mevzuattan dolayı .sağır sultan bile duydu bizim ülke olarak düve ve besi danası ihtiyacımız var cok acil ………

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir