Adana'da kasaplar çarşısı Metro duraklarına taşınıyor

Kasaplar Çarşısı ve Balıkçılar Pazarı’nın, daha sonra tekrar yapılan bir düzenleme ile Metro durakları yakınlarına taşınmasına karar verildi.
Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisinde alınan kararla Kocavezir İş Merkezi içerisine taşınması istenilen Kasaplar Çarşısı ve Balıkçılar Pazarı’nın, daha sonra tekrar yapılan bir düzenleme ile Metro durakları yakınlarına taşınmasına karar verildi.
Kasap ve balıkçı esnafının mağdur olmaması için Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericileri Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur birlikte çalışma yaptı.
Konuyla ilgili Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericileri Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, yaptığı açıklamada, Kasaplar Çarşısı ve Balıkçılar Pazarı’nın son 3 ay içerisinde belirlenen yerlere taşınacağını söyledi. Balıkçılar pazarının Çukurova bölgesine, kasapların ise metro duraklarının yakınlarına kurulacağını dile getiren Yağmur, “Metroya binecek kişiler kasap, tavukçu, balıkçıdan ihtiyacını alıp metrosuna binip evine çekilecek. Kasaplar çarşısı da moderen bir çarşı olacak. Tarihi bir çarşı olacağından artık orada kasaplık yapılması söz konusu olamaz. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile yaptığımız ortak çalışmalar sonucu bu olay kesinleşti. Son noktayı koyduk önümüzdeki günler içinde çalışmalara başlayacağız” dedi.
METROYA YAKIN OLACAK
Daha önce Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, Kasaplar ve balıkçılar pazarlarına Kocavezir İş Merkezinde yer verilmesi kararı çıktığını kaydeden Yağmur, “Onu biz istemedik. Şimdi alınan son karar ise güzel olacak. Metro duraklarının altına yerleştirilecek kasaplar Yüreğir’den başlayacak. Hürriyet Mahallesi, Saydam Caddesi, Kocavezir, Yeni Valilik, Kurttepe ve fuara kadar olan bölgelerde yer alacaklar. Dağınık olacaklar. Yüreğir’de bulunan kapalı hal pazarına da kasap, tavukçu balıkçıları yerleştireceğiz. Salbaşa Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından mezbaa yapılıyor. Burada pastırma sosis, salamda yapılacak. Yapılan ürünler bizlere bağlı olacak ve Kasaplar Odası etiketi takılacak. Vatandaşlarımızın sağlığı açıcından çalışmalarımız başladı. Et balık Kurumundan da Güneydoğu bölgesinden Adana Kasaplar Odası yetkili kılındı. Et alacak kasaplarında Odamıza müracaat edip gerekli belgeleri aldıktan sonra istedikleri kadar et verilecektir.” diye konuştu.
ET FİYATLARI DÜŞECEK
Canlı hayvan kilo fiyatının 10 liradan 8.5 liraya kadar düştüğünü belirten Yağmur, Kurban Bayramı’na kadar bu kilonun 6 liraya kadar düşürecekleri müjdesini verdi. Yağmur, Romanya’dan gelecek koyunlarla kilonun daha da düşebileceğini savundu. Vatandaşlardan erken kurbanlık koyunlarını almamalarını isteyen Yağmur, “Acele etmesinler. Erken koyun almaları halinde zararlı çıkabilirler. Et fiyatları düşecek. Bazı firmalar var ellerindeki hayvanları çıkartmıyorlar, saklıyorlar. Onlar Kurban Bayramı’nda mecburen çıkartacaklar. Ortaya çıktıktan sonrada haliyle bunlar esnaflara geleceklerdir. Canlı koyun fiyatı şuan 8.5 TL. Kurbanda bunu 6 TL’ye kadar düşürmeyi planlıyoruz. Bunun için komisyon kuracağız. Bu komisyonu da Adana Valiliği’ne arz edeceğiz. Et fiyatı şu fiyattan aşağı satılmayacak bu fiyatında üstüne çıkılmayacak.” ifadelerini kullandı.
SIKINTIMIZ KÜÇÜKBAŞ
Adana’da ortalama günlük bin 500, 2 bin hayvan kesildiğine dikkat çeken Yağmur sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunların etleri hep satılıyor. Adana’da et tüketim oranı iyi Adana genelinde. Dışardan gelecek küçükbaş hayvanlarla birlikte Adana daha rahat bir nefes alacaktır. Dışardan ihraç edilen Angus eti Adana’da pek tutulmadı. Vatandaşlar kebap yediği için koyun etine ağırlık veriyor. Adana dana etine şimdilik tam alışamadı. İlerleyen yıllarda dana etine alışacaklarına inanıyorum. Bu nedenden ötürü Angus eti burada pek tutulmadı. Angus etinden Adana kebabı yapılmaz yapılsa da tutacağını zannetmiyorum. Bizim büyük baştan yana bir sıkıntımız yok. Bizim sıkıntımız küçükbaşla ilgili. Adana’da şuan 1 milyonun üstünde büyükbaş hayvanımız var. Bizim sıkıntımız küçükbaş.”
Paylaş :

“Adana'da kasaplar çarşısı Metro duraklarına taşınıyor” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir