Koop: "Et ve Süt Üreticilerinin Kafası Çok Karışık"

Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, son günlerde et ve süt ithalatına yönelik yoğun gündem oluşmasından dolayı endişe duyduklarını ifade ederek, yapılması öngörülen ithalatlardan gümrük vergisi alınmamasının kafalarında soru işaretleri bıraktığını belirtti.
Son günlerde et ve süt ile ilgili görsel ve yazılı basında çıkan haber sayısının artarak yoğunlaştığını ve özellikle ithal yollarının da devreye sokulması sonunda et fiyatlarının istenilen seviyeye düşürülememesi sonucu yüzde sıfır gümrük vergisi ile ithalat yapıldığını söyleyen Yıldız, “Tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak olan ithalatta yüzde sıfır oranında gümrük vergisi uygulanacak olması göz ardı edilmemelidir” dedi.
-SÜT İTHALATI KAFAMIZI KARIŞTIRDI-
Yıl sonuna kadar 2 bin 500 ton tereyağı, 2 bin ton kurutulmuş ve bin ton diğerleri kapsamında ithalat yapılmasının gündemde olduğunu söyleyen Yıldız, “Burada kurutulmuş neyi ifade etmektedir, diğerleri olarak belirtilen eşyanın tanımına süt tozu da dahil midir” diye sordu.
Bu ve buna benzer hususların kafalarında soru işaretleri bırakmakta olduğunu söyleyen Yıldız, bu sorulara cevap bulmakta zorlanmakta olduklarını belirtti.
Yıldız, Türkiye’de üretilen 1 kg tereyağının maliyetinin 8.259 TL olduğunu ifade ederek, “Ancak ithal edilecek tereyağının Türkiye ye teslim fiyatı ne olacaktır” dedi.
-TEREYAĞI BİZDEKİ MALİYETİNİN ALTINDA İTHAL EDİLİRSE SEKTÖR BİTER-
Türkiye’de maliyeti 8,259 TL olan tereyağının 1 veya 2 TL dahi altında ithal edilmesi halinde süt sektörünün ne hale geleceğini düşünmek bile istemediğini ifade eden Yıldız, “Bu durumda sessiz kalmamak gerekir diye düşünmekteyim. Özellikle Ulusal Süt Konseyinin durumu her ortamda gündeme getirmeli, halkı ve üreticiyi aydınlatmalı, konuyu yetkili ilgili makam ve mercilere taşıyarak gereğini yapmalıdır. Buna kendisini zorunlu hissetmelidir. Yoksa süt üreten bir ülke olmaktan çok yakında çıkacağımızı, ABD ve AB ülkelerinin pazarı haline geleceğimiz açık bir gerçektir. Süt üretimden ayrılmak zorunda kalan üreticilerinin sosyal durumları da işin diğer önemli bir boyutudur” diye konuştu.(ANKA)

Paylaş :

“Koop: "Et ve Süt Üreticilerinin Kafası Çok Karışık"” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir