"Kaçakçılık bitti, et fiyatları yükseldi"

Türkiye’deki et ve süt fiyatlarının yükselmesinde kaçakçılığın önlenmesinin etkili olduğu bildirildi.
Aksaray Damızlık Süt Sığır Yetiştiricileri ve Süt Üreticileri Platformu tarafından Ağaçlı Tesislerinde iftar programı düzenlendi.
Programda konuşma yapan Başkan Esat Zengin, Aksaray’da üretici ve yetiştiricilerden oluşturdukları platform bünyesinde bulunan süt birlikleri başkanları, birlik bünyesinde faaliyet gösteren veterinerler ve kooperatif başkanlarıyla birlikte iftar programı düzenlediklerini söyledi.
Hayvancılık sektöründe çok seslilik olduğu için bir platform kurduklarını belirten Zengin, birlik çatısı altında önemli kararlar aldıklarını belirtti.
Günümüzde hayvan sayısının azlığından şikayet edildiğini vurgulayan Zengin, bunun doğru olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
”Hayvan sayısının az olduğu düşüncesine katılmıyorum, bu doğru değil. Son 10 yılın en fazla hayvan sayısına sahibiz. Süt üretiminde de son 10 yılın en yüksek sütünü üretmekteyiz. Hayvan sayısının ve süt üretiminin az görünmesinin sebebi kaçakçılıkta aranmalıdır. Geçmiş yıllarda İran, Irak, Suriye, hatta Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Bulgaristan’dan kaçak et ve hayvan girişi oluyordu. Bu kaçakçılığın önüne tamamen geçildi ve sonrasında talep artışı nedeniyle de et fiyatları yükselişe geçti. Hükümet ithalat kararı alarak yükselmenin önüne geçti. Bugüne kadar Arap ülkelerine ürün satamazken, artık bu bölgeye kaliteli ürünlerin satışı yapılmakta. Bunun sonucunda da süt ihtiyacı artarken, fiyatlar da yükselişe geçti.”
Zengin, hayvancılığın son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğini kaydederken, hayvancılıkla ilgisi olmayan kişilerin bu sektöre girmesinin ilerde hayvancılığı olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ekledi.
AA

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir