Sönmez: Gıda fiyatları sürpriz yaptı

BTSO Başkanı Sönmez, “Ağustos ayında işlenmemiş gıda fiyatları beklentilerin üzerinde bir artışla kötü sürpriz yaptı” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı enflasyonunda, işlenmemiş gıda fiyatlarının beklentilerin üzerinde bir artışla kötü sürpriz yaptığını söyledi.
Ağustos ayında Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) yüzde 1.14, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) ise yüzde 0.40 yükseldiğini belirten Sönmez, “Son 30 yılın en sıcak ayını geride bıraktık. Bu olumsuz durum, Ramazan ayının getirdiği talep, et fiyatlarındaki tırmanış ve küresel piyasalarda buğday başta olmak üzere tarımsal emtiaların büyük fiyat artışları ile birleşince, beklentilerin çok üstünde bir Ağustos enflasyonu yaşadık” dedi.
TREND TERSİNE DÖNDÜ
Geçen ay ÜFE’de tarım sektöründe fiyatların yüzde 3.48 gibi önemli bir oranda yükseldiğini, buna karşılık sanayi sektöründeki fiyat artışının 0.64’te kaldığını belirten Sönmez, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Bu yılın ikinci çeyreğinde enflasyon, beklenenden daha hızlı düştü. Bu düşüşte işlenmemiş gıda fiyatlarında yılın ikinci çeyreğinde erken ve bol mahsulle gelen yüzde 12.76’lık azalmanın büyük etkisi vardı. Ama bugün görüyoruz ki Ağustos ayının olağanüstü koşulları ile birlikte bu trend tersine döndü. Salatalık, karpuz gibi tarımsal ürünlerin fiyatı yüzde 60’a yakın arttı.
SPEKÜLATÖRLERE DİKKAT EDİLMELİ
Enflasyonda bir anlamda tarımdam gelen tarıma gitti. Bu durumun içerideki gelişmeler anlamında geçici olduğunu düşünüyoruz. Ancak 2000’li yıllarda küresel kriz patlayana kadar geçen sürede spekülatif fonların emtia fiyatlarında yarattığı büyük balonu unutmuş değiliz. Bugün, buğdaydan başlayarak yeni bir balon oluşturma çabası var. İlgililerin bu konuya dikkat etmesi önemli.”
FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ DARBE YEDİ
Tüketici enflasyonunun ağustos itibariyle yüzde 8.33’e yükseldiğini belirten Sönmez, bu durumun kamuoyundaki faiz indirimi beklentisine darbe vuracağını ifade etti.
Sönmez, “Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6.5-8.5 aralığında. Şu anda bu aralığın en üst noktasına yakınız. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını korumak için, faiz indirme konusunda biraz daha temkinli davranacağını düşünüyoruz” ifalerini kullandı.
Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir