Haykoop genel başkanı uyardı

Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (HAYKOOP) Genel Başkanı Ahmet Ertürk, yaklaşan kurban bayramı öncesi yapılmak istenen dana ithalatı için duyarlı olmaya çağırdı.
Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarının yükseleceği ve canlı hayvan temininde sıkıntılar olacağı iddiaları ile kasaplık, besilik, canlı hayvan ve et ithalatı istenmektedir diyen 22. ve 23. dönemler Aydın Milletvekili, HAYKOOP Genel Başkanı

Ahmet Ertürk; “Sektörümüzün bu konuda duyarlılık göstermesi ve üreticilerimizin daha dikkatli olmaları kendi ürettikleri besi danalarının yerine yurt dışından ithal edilmek istenen danalara karşı duyarlı olmaları, hassasiyet göstermeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Yeteri kadar besi materyali ülkemizde ve üreticilerimizde mevcuttur diyen Genel Başkan Ertürk; “2012 yılında 777 bin büyükbaş hayvan kesilmiş iken 2013 yılında 1 milyon 490 bin danamız mevcuttur. Yine 2012 yılında 2 milyon 200 bin küçükbaş hayvan kesilmiş iken 2013 yılında 3 milyon 500 bin koyun ve keçimiz mevcuttur. Hayvan sayımız bu kadar artmış iken, birilerinin kazancı artsın rant sağlasın ve ceplerine para girsin diyerek ithalatı kabul edemeyiz. Ayrıca et fiyatları da 2010 yılı Ağustosunda karkas kırmızı et 15.73 kuruş iken, 2013 yılında Ağustos ayı itibarı ile 16.00 liradır. Birim fiyatları da artmadığına göre ithalat talebi doğru değildir. Bunun yanında Avrupa ülkeleri kırmızı et ile birlikte domuz eti tüketmektedirler. Biz Müslüman bir ülke olarak domuz etini haram saydığımızdan yemediğimiz için Avrupalılar lop kırmızı eti ve besilik danalarını bizlere yani ülkemize ithal etmek, satmak istemektedirler. Bizim çiftçilerimizin inekleri doğum yaptığında dişisi damızlık adayı, erkeği ise besilik dana materyalidir. Hoştayn, Mantafon, Simental, yerli ırk Jersey gibi ırklarımızın erkek yavruları ile koyun ve keçilerimizin erkek kuzuları Türkiye’mizin kırmızı et ihtiyacını karşılamaktadır. Şu anda ise yeteri kadar hayvanımız mevcuttur. Fiyatlarımız ise kesinlikle yüksek değildir. Örneğin canlı bir kuzu 300-400 lira arasındadır. Fiyatların yükselmesi tehdidine karşılık Bakanlığımız bünyesinde yeni oluşturulan ‘Et ve süt müdahale Kurumu’ hem fiyatların yükselmesinde tüketiciyi, fiyatların düşme tehlikesine karşılıkta üreticilere koruma görevi yapmaktadır” dedi.
‘İTHALAT HAYVANCILIK SEKTÖRÜNE KÖTÜLÜKTÜR’
Hayvancılık sektörünün sıkıntılarını aşıp artık ayağa kalktığını söyleyen Ahmet Ertürk; “Kuraklıktan kaynaklanan sıkıntılar ve sorunlar bitmiştir. Kaba yem destekleri, hayvan başı destekler, süt ve et destekleri, üreten çiftçilerin üretimlerini sürdürebilmeleri için çok önemlidir. Bakanlığımız bu konuda üzerine düşeni fazlası ile yapmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Reform Genel Müdürü Gürsel Küsek ile Et ve Süt müdahale Kurum Başkanı İsmail Kemaloğlu’na üreticiler olarak hayvan ithalatı konularında üretici lehine sergiledikleri dik duruş için teşekkür ediyoruz” dedi. Açıklamasını sürdüren Ertürk; “Şu anda hayvan ithal edersek elimizde bulunan erkek yavrularımızı ne yapacağız. Ülkemizin doğusu hayvancılık ile geçinmektedir. 3-5 yıl sonra kasaplık hayvan bulamayabiliriz. Ülkemizde yetişen ve bize süt veren anne ineklerimizin erkek buzağılarını olmayan ve olmadık sebeplerle ithal etmeye kalkmak hayvan sektörüne yapılacak olan en büyük kötülüktür” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

“Haykoop genel başkanı uyardı” hakkında 5 yorum

 1. barkanlığın umurundamı yetiştiricinin ne halde olduğu hesap yapmayı bilen varsa bir kuzunun maliyetiyle satılan fiyatını bir ölçsün bana benim gibi yetiştirici olana hak verecektir ki bakanlık bu hesabı fazlasıyla yapmıştır biliyordur ancak daha para kazanamayanlar var demekki

 2. ulan ne süt para ediyor ne et ne zaman yüzümüz gülecek süt herkes canı istediği fiyata alıyor bu ne yaaaaaaaaaaaaaaaaa

 3. Arkadaslar 2010 da bitane kuzu 400 tl satiliyordu simdi ise kilo ile satiliyo bir kuzu yani sezonu gecirmis 6aylik kiloya verince maksimum 300 tl ye geliyor turkiyedeki hayvanci nasil para kazaniyo anlamadim benim 400 tana koyunumvar kuzuyu peyniri koyuyorum ancak yem coban ilac parasini cikariyor bu arda coban maaslri3000 ile 3500 arasi bu isi birakmak istiuorum ama hayvan para etmediginden satamiyomda emin olunki cevrem hep boyle duSUNUYOR ELAZIG VE TUNCELI HAYVANCILIGIN NE KADAR YOGUN OLDUGUNA SIZ KARAR VERIN ARTIK KISACASI HERSEY OYLE GULLIK GULISTANLIK DEGIL YANI

 4. Holstein’dan (bu arada Hosteyn diye bir hayvan irki yok) yerli irk Jersey’den, Kaara Kars mallarindan “BESI YAPILMAZ” yapilmasi halinde besici zarar eder, ama bunun sebebi fiyat miyat degildir, ithal gelen etci irklarin en kotusu dahi ayni yeme ayni sure besiye senin Holstein’in dan %10 fazla karkas birakir, iste alamadigin bu %10 da senin karindir ama malin besi materyali olmadigi icin bundan alman gereken neticeyi alamazsin. Gunde 1 kilo ile besi yaptim diyemezsin.
  Kisacasi ithalat olmasin demeyin, birakin olsun ama kasaplik degil, hadi besilik te degil ama etci irk disi hayvani adam gibi rahat biraksinlar, memleket mal gorsun, para kazansin et yesin ama kaliteli et.
  Holstein’dan sutunuzu alin bu hayvan et degil sut icin olan hayvan.
  Haaa erkegini ne yapacagiz mi dediniz, suni tohumlamada artik cinsiyet secimi yapiliyor, disi tohumlatin hem damizliginiz artsin yenilensin, hemde boyle ama ithalat olmasin ne olacak bizim erkek Holstein’lar (Hostayn degil) diye sizlanmayin.
  Buraya kadar okudugunuza gore simdi biraz durup dusunun..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir