İzmir'de Kırmızı Et Zamlandı

siirtRamazan ayında fiyat artışı olmayacak denilen bakliyat ürünleri, beyaz ve kırmızı et fiyatlarına zam geldi. En fazla fiyat artışı beyaz et, kırmızı mercimek, kuru fasulyede olurken, kırmızı etin kilosu 2 lira, pirinç ise 20 kuruş arttı.
Ramazan’da bakliyat ürünleri, beyaz ve kırmızı et fiyatlarına zam geldi. En fazla fiyat artışı beyaz et, kırmızı mercimek, kuru fasulyede olurken, kırmızı etin kilosu 2 lira, pirinç ise 20 kuruş arttı.
Razaman ayı öncesinde “bakliyat ürünlerine zam yok” açıklamalarına rağmen bazı ürünlerin fiyatları arttı.
İzmir Gıda Çarşısı’ndan derlenen fiyatlara göre kuru fasulyenin (sıra) toptan fiyatı 3 liradan 3,60 liraya, kuru fasulye (horoz) 3,50 liradan 5,20 liraya, kırmızı mercimek 1,60 liradan 1,90 liraya, yeşil mercimek 1,80 liradan 2,00 liraya çıktı. Nohut, bulgur ve makarna gibi ürünlerin fiyatı sabit kalırken, Osmancık pirincinin toptan fiyatı 20 kuruş artarak 2,40 liradan 2,60 liraya yükseldi.
İzmir Gıda Çarşısı’nda toptancı Osman Perşembe, en çok fiyat artışının kırmızı mercimek ve kuru fasulyede yaşandığını söyledi. Fiyat artışının Ramazan ayında iç piyasada tüketimin artması, döviz kurunun yükselmesiyle ihracatın artmasına bağlayan Perşembe, “Yeni mahsul mercimek çıkmasına rağmen fiyatın artması, rekoltenin düşük olmasına bağlanıyor. Fiyatar ilk haftadan itibaren artmaya başladı. Mercimekte fiyat bu yıl ne olur bilemiyoruz. Kuru fasulyede stoktaki ürün azaldı, yeni mahsul de henüz çıkmadı. Fasülyede önemli üretici ülkelerden olan Arjantin’de bir kaç ay önce meydana gelen sel üretimi olumsuz etkiledi” dedi.

“Fiyatlar hep bir önceki yılın üzerinde olacak”

Bakliyat sektöründe faaliyet gösteren Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ramazan öncesinde “zam olmayacak” demelerine rağmen bakliyat ürünlerinin çoğunda fiyatların arttığını kaydetti. Pirinçte yaşanan artışın yüzde 10-15’i bulduğunu belirten Reis, “Türkiye’de pirinç piyasasını hem üretici hem de fabrikacı olan çeltik fabrikaları belirliyor. Yeni ürünün çıkmasına daha 1,5 ay var, sotokların azalmasını fırsata çevirdiler” dedi.
Kırmızı mercimekte Türkiye’nin kendi kendisine yeten ürünü ürettiğini belirten Reis, ihracatın artmasının fiyatı yükselttiğini, kuru fasulyede ise sel felaketi yaşayan Arjantin’den sonra ikinci büyük üretici olan Mısır’da darbe sebebiyle ürünün gelmediğini dile getirdi. Reis, “Türkiye ve dünyada bundan sonra hiç bir ürünün fiyatı bir önceki yılın mahsülünün altında olmayak. Fiyatlar hep bir önceki yılın üzerinde olacak. Arz talep dengesi arz lehine sürekli bozuluyor” ifadesini kullandı.

Kırmızı et fiyatları 2 liranın üzerinde arttı

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş, kırmızı et fiyatlarının Ramazan ayı öncesine göre kiloda 2 liranın üzerinde arttığını söyledi. Dana kuşbaşı perakende fiyatının 28,5, kıymanın 25-26 lira, dana bonfilenin 35 ilra, kuzu pirzolanın 35 lira, kuzu but 30 liradan satıldığını kaydeden Yücelmiş, fiyat artışını talebin artması ve arzın düşmesine bağladı. Ceyhan Yücelmiş, “Üretici, Kurban Bayramı’nda satarım düşüncesiyle hayvan sevkiyatını azalttı. Turizm sebebiyle yaz sezonunda tüketim de artıyor. Son günlerde arzın düşmesi fiyatlara yansıdı. Benzer bir artış beyaz et ürünlerinde de var” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir