Ete bu kez dolar yükseldi diye zam geldi

Kırmızı et fiyatlarına yine zam geldi. İthal etin vergisinin yüzde 75 çıkarılması ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sürekli artan karkas etin kilosu Ankara’da 16-16,50 liraya, Kayseri ve civarında 17 liraya ulaştı. Sektör temsilcileri fiyat artışlarını dolardaki yükselişe bağlıyor.
Et fiyatlarıyla ilgili Ramazan öncesinde başlayan ‘zam gelecek’ öngörüleri gerçekleşmeye başladı. Fiyatlar, ithal etin serbest bırakıldığı döneme yaklaştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ramazan ayı girmeden fiyatların artmasına önlemek için aldığı kesimlik canlı hayvanın yüzde 30 olan vergisini yüzde 15 indirme tedbiri de faydalı olmadı. Sektör temsilcileri, oruç zamanında et sirkülasyonunun azaldığını, buna rağmen fiyatların arttığını belirtiyor. Halihazırda ciddi şekilde hayvan bulma sıkıntısı çektiklerinin altını çiziyorlar.
Sektörün Ankaralı temsilcilerinden ABA Et’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akhan, fiyat artışlarını, döviz kurundaki yükselişe ve yaklaşan Kurban bayramına bağlıyor. “İthal etin vergisinin yüzde 75 çıkarılması ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sürekli artıyor. 16-17 liralık karkas et fiyatı, dolardaki artış sürerse 20 lirayı bulur.” diyen Akhan, bir diğer etkenin besicilerin tüketimin daha da artacağı düşüncesi ile de hayvanlarını satmaması olduğunu söylüyor. Akhan, “Besici çiftliğine gittiğimizde, sahibi istediği fiyatı alamazsa satmayacağını söylüyor. Kurban’a kadar bekleteceğini ifade ediyor.” dedi.
Et fiyatının ay sonunda 18-19 lirayı bulacağını tahmin eden Akhan, “Burada mağdur olan iki unsurdan biri halkımız biride kırmızı eti işleyip satanlardır. Halkımız malumunuz senelerdir yeterince kırmızı et tüketememektedir. Bizim gibi katma değer oluşturan ve istihdam oluşturan firmalar da et parası ödemekten diğer ödemelerini yapamaz hale gelmektedir.” ifadelerini kullandı. ABA Et’in patronu, yüzde 75 olan et vergisinin düşürülüp makul bir seviye ye çekilmesinin yurt içindeki spekülatörlerin oyununu bozacağını, yerli besicinin de satış durumuna gelmiş olan hayvanını beklemeden satışa çıkaracağını dile getirdi.
KIYMA, EBK MAĞAZALARINDA 16,50 LİRA
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş ise et fiyatlarını dengelediklerini söyledi. Besiciden karkas kilosunu 13 liraya satın alıp, günde 400 baş hayvan kestiklerin işaret eden Ulubaş, kıymanın kilosunu EBK mağazalarında 16,50 liraya satmaya devam ettiklerini vurguladı.

Paylaş :

“Ete bu kez dolar yükseldi diye zam geldi” hakkında 30 yorum

 1. 1 yıldır et yerlerde sürünüyorken üreticiler besiciler batarken sesiniz solugunuz çıkmıyordu. Maliyet yüksekliği+döviz artışı nedeniyle fiyatlar artınca hemencecik vergiyi düşürün yaygarasına basladilar. Spekulatorler arttıriyirmus.ya insafsızlar anlamıyirmusunuz yoksa anlamakmi istemyorsunuz maliyet yüksek tamamı maliyet yüksek. Üreticiye zararına sattirmak isteyeceğinize siz biraz kardan feragat edin ey insafsizlar

 2. Başbakanın yerli ürün alınmasına dair genelgesine rağmen vergiyi düşürüp tekrar ithale yüklenirlerse hem genelgeye aykiri hareket ederler hemde hayvancılığı tamamen bitirirler . Cari açığı artırır krizi tetiklerler. Umarım bu hataya bir daha dusulmez.

 3. ET FİYATLARI NE DOLARDAN NEDE VERGIDEN DOLAYI YUKSELMEKTE INSANLAR O KADAR ZARAR ETTIKI 1 SENEDIR BATTIM MADEM TAM BATARIM AMA MALIMI BEDAVA VERMEM DIYOR VERGI DUSUR DIYENLER AVRUPADA KI KALITELI ET FIYATLARI NERDEYSE BIZIM KI ILE AYNI BUNLAR BIR SENEDIR 2 ALDIKLARINI 20 SATMAYA ALISMISLAR NORMAL VATANDASININ KAZANMASINI ISTEMEYEN TIPLER BOYLE SALLIYORLAR ET FIYATLARI YUKSELECEK CUNKU BENZIN YEM ELEKTIRIK ISCILIK BUNLARDA VAR O ETIN ICINDE BIZ BU ISI MILLET HIZMET OLARAK YAPIYORSAK DEVLETE BIZE HIZMET EDICEK MILLETE UCUZ ET IYECEK.SU HABERLER BIR KEREDE BESICI CIFCI YONUNDEN CIKSA NE OLUR AYRICA HEP ALAN HEP SATAN HABERLERI URETICIYI HABER YAPIN NE OLUR.

 4. asil spekülatörler sizlersiniz nasil oluyorda ete gelmiş danayi besici kesmiyor.torbaya koyuyor ete gelmiş danayi mecbur kesime gidecek. yem fiyatlariyla etin maliyeti 15 tlnin uzerindedir maliyet düşmediği sürece et duşmez zaden ülke hayvançiliğin bu hale gelmesinin en büyuk sebeblerinde biride sizlersiniz besiciyi her zaman sömurdunuz tarim bakani karkas et gumruğunu yüzde 30 yapmasaydi et fiyatlari 12 tlye kadar düşdu ve besici üretimden duşdu kendileri bile dediler maliyet 15 tl 1 lira besiciye kar 16 tl bedavadan danayi alsaniz bile etin maliyeti 10 tl vergisi besicinin kari yapar 12 tl nasil et düşsun indirmekde mantiksiz olur. yem fiyatlari düşurun ondan sonra eti

 5. erdoğan yalçınkaya

  Besicisi kasabı birleşelim artık sesimizi duyulacak kadar yükseltelim artık hepimiz tek bir sesle bağırırsak inanın duyulur.yem,mazot ve KDV nin düşürülmesi için tek yürek olalım canlı ithaliyle bu iş olmaz,karkas ithali geçici önlemdi zaten bir an evvel üretim maliyetlerine devlet desteği gelmesi lazım yoksa bu işin nerede duracağını kimse kestiremez.akşam haberlerinde sosyete mahallelerinde işletmesi olan 3-5 köfteci dönerciyi ekranlara çıkartıp bu iş çözülmez.Anadolu yanıyor kimse kesilecek dana bulamıyor kurban bayramı geliyor besici zararını çıkarmaya çalışıyor malını kurbana çekti bile haklı olarak.karkas için 20 liralardan bahsediliyor yazıktır bu ülkeye günahtır bu ülkeye ben Almanya dan yeni geldim tezgahta kemiksiz etin kilosu 4 euro yani bizim parayla 9 lira.Almanya da ortalama işçi maaşı 2500 euro yani bizim parayla 5750 lira ve bu Almanya battı denilen Almanya.onlar bu vaziyette batmışsa biz ne olmuşuz acaba.

 6. YETKİLİLERE SESLENİYORUM :ARKADAŞLAR HİÇ KUSURA BAKMAYIN HİÇ BİRŞEY BEDAVA OLMUYOR MADEM O KADAR ZEKİSİNİZ ET PİYASASINI ELDE TUTACAKSINIZ BEN SİZE KENDİ HESABIMI SÖYLEYEYİM BENİM AİLEM 3 KİŞİLİK BİR AİLE BİRDE PARAYLA TUTTTUM DORT KİŞİ BİZ BU İŞİ DÖRT KİŞİ EMEK VEREREK 7-24 YAPIYORUZ HASTA OLMAK YOK BAYRAM YOK CENAZE YOK SOSYAL FALİYET SIFIR İLÇEYE HAFTADA BİR BELKİ İKİ İNİYORUM KIŞIN O DA YOK MALİYETLER ALDI BAŞINI GİDİYOR YEMMMMMMMM YEMMMMMMMM BUGDAY I 450 DEN VERİYORUM MAZOTUN LT SİNDEN HABERİNİZ VAR MI? GÜBRE ATMIYORUM TORBASI 80 TL EN DÜŞÜN YEM 33 TL BUNLARI ÖGRENİN BUNLARI İTAL İTAL SİZ DEVAM EDİN ÇOK İYİ GİDİYORSUNUZ SİZİN YAPACAGINIZ TEK BİRŞEY VAR TÜRKİYEDEKİ ÜRETİCİLERE YAPMAYIN KARDEŞİM BU İŞİ DİYECEKSİNİZ YAPTIRMAYIN HİÇ DEGİLSE KİMSENİN CANI SIKILMASIN BİZE SÖYLEYEMİYORSUNUZ AMA O ZAMAN KENDİNİZE EMİNİM ÇOK GÜZEL DERSİNİZ BİZE BU PARAYA GELİYOR İTAL ET SİZEDE ŞU PARADAN VERİRİZ DİYE HALKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA BEN ŞAHSIM ADINA SÖYLÜYORUM ÜÇ KİŞİ BİR İŞTE ÇALIŞSAK ASGARİ ÜŞRER OLSUN FARK ETMEZ BUNDAN DAHA İYİ GELİRİM OLUR HİÇ DEGİLSE İNSAN GİBİ YAŞARIZZZZZZZ YAPTIRMAYIN KİMSEYE BU İŞİ ZATEN ETRAFIMDAKİLER BİR BİR GİDİYOR BANKA VB. ŞEYLERLE TAKKA TUKKA AYAKTA DURUYOR ÇOGUDA BIRAKTI BU SEKTÖRÜN SIRTINA BİNMEYİ GERÇEKTEN ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ ZEKANIZA HAYRANAM BUNU GERÇEKTEN VE İÇTEN SÖYLÜYORUM AMA BU SEKTÖRDEKİLER BİTİNCE AYAKLARINIZ YERE DEGİNCE NASIL DEVAM EDECEKSİNİZ BUNU ÇOK MERAK ADİYORUM……..

 7. ben yurtdisinda kaliyorum biraz param vardi ailemde köyde yasadigi icin besi isine girdim avroyu bozdurdum avrodan külliyen zarar biraz hayvan bagladim samana filanda para vermedim yemi filanda hep pesin aldim karim bütün yil dana piligi atmak ve zaman öldürmek
  300 lira destek vardi oda kalkmis tarim bakani girdi ciktilari bir incelese

 8. GEÇEN YIL YEMİN ÇUVALI 24LİRA BU YIL ORTA KALITE YEMİN ÇUVALI 36 .37 LİRA TELEVİZYON KANALLARININ HABERİ YOKMU ACABA ET 1LİRAYÜKSELSE SON DAKİKA HABERİ YAPIYORLAR

 9. Yetkililer acaba burda yazılan uretici feryatlarından haberdarmi? Artık bir kere de ureticiye kulak verin. Bir kere de uretici kazansın lutfen. Ya da desinler ki. Türkiyede bu iş olmuyor ithalle bu işi götüreceğiz. Biz de bırakalım başka iş yapalım. O kadar yatırım yapıldı hayvancılığa . 0 faizli krediler verildi. Yüzbinlerce baş inek duve geldi ülkeye. Bütün bunların heba olup gitmesini istemiyorsanız tekrar et ithalinin kapısını açmayın. Lütfen üç beş acımasız tacirin dediği olmasın bu sefer.

 10. nejat SAKARYA dan

  ABA et yönetim baskanı murat bey sen hiç hayvan baktınmıı?Baksan böyle saçmalamassın az türkiye yi düşünsen ithal getirmezsin vergi düşmüş %50 lere dış açık bu sene ithal et yüzünden olmadımı?Zamanında bu vergi %140 larda değilmiydi şimdi %50 lerde olduğu halde yerliyle aynı fiyata gelmeye basladı.Demek ki yurt dışıda pahalı hükümet olarak neden yem fabrikaları denetlenmiyor.Bak dinle bende 150 dana var sabah ahırın kapısını ac akşam kapa günlük tüm giderim 1200 tl aylık 36000 tl hep cepten çıkıyor bunlar kaç ay da kesile biliyor biliyormusunn 10 ay hesabını yap öyle yaz yazını sen neden hayvancılık yapmıyorsun yapsana para kazan sende ağıra gir.Takım elbiseyle konuşnmak kolay.Su anda yem cuvalı 38 tl saman balyası 7 tl,yonca balyası 13 tl,arpa 0,550 krs,gel sen yap bu işi.Kasaplarda bol kepçeden atmasın ithal ucuz gelirken 12 tlden hanginiz eti düşürdü her yerde yine kıyma 20 tl idi.16 ya satılan kıymayı da millete dana kıyma diye kandırıp ölmek üzere olan dana veya inek etini satmadınızmı ?Hepiniz ithal satarken camlarınız da yerli dana satılmaktadır deyip pahalı satmadınızm hıç. Bence devlet kasap açana zorunlu olarak en az 40 danan olcak diye diretmesi lazım bakalım görelim onlarıı..üretim kolaymıı tabi biz üretelim 15tl danayı keselim gelin hesabını yapalım 300 kg dana kestirdim karkas geldi ( ve bunuda acıyla söylemek istiyorum devletin tüm mezbahların da kesiceler sirket olmuş acayip çalıyorlar bununda önüne gecilmesi lazım) kasap bana 300 kg x 15 tl = için 4500 tl ödedi ama ben sakatattan para almadım takım da ona kaldı su anda 1100 tl Düş 4500 tl den 1100 = 3400 tl yemi aldı kasap eti koydu dolaba kemik olarak %22 çıktı 300 kg da 64 kg kemik 300 kg dan çık 64 kg mı = safi et 246 kg et satış çesitiyle(kıyma,kuşbası,bonfile,antrikot) ortalamsı 30 tl ye sattı yapalım hesabını 246kg et için 4500 tl ödedi-1100 sakattattan geri aldı kalan 3300 tl. 246 kg et satış x ortalamsı 30 tl =7380 tl tezgahta cepte ne ödedi bana 7380- 3300 = 4080 tl kar oha yeterin artık yaaaa BEN YEMİNLE DANA BASINA 700 TL KAZANAMAYORUMM..Bende kasap acıcam hayvan hastaymış korkum olmaz sapmış korkum olmazz.şimdi bunu okuyan kasap arkadaşlar kızacak sen diyecekler kiradan haberin varmı?calışan maliyeti filan elktirik su diyecekler ya bırakın arkadaşalr bende çiftliğimi 300 milyara kurdumm kandırmayalım biribirimiz…..

 11. arkadaşlar merhaba tarım bakanı pınar et, banvit,ikbal… büyük besicilerle uğraşacağım diye bizim gibi küçük işletmeler zarara devam ettiriyor biraz rahat bırakın şu piyasayı da bari kar edelim demiyorum ana parayı çıkaralım yeter o kadar vahim durum yani

 12. Lütfen sayın yetkililer bu sefer de üreticinin sesine kulak verin. O kadar yatırım yapıldı. 0 faizli krediler verildi
  . Dışarıdan yüzbinlerce düve getirildi. Bu insanların ödemelerini yapabilmeleri için, türkiyede hayvancılığın yeniden canlanması için hem et hemde süt fiyatlarının maliyetin üzerinde olması olması lazım.lütfen bu sefer sesi çok çıkan tacirler yerine ureticiyi düşünün. Türkiyenin geleceği için.

 13. fahrettin varlı

  asıl süpekilasyon yapıp yaygara koparan sizlersiniz.gelin canlı hayvanı alın besi yapıp para kazanında görim sizi.besi maliyeti iki katına çıktı eti hala düşürmeye çalışıyorsunuz.eğer ette dışa bağımlılığı kronikleştirmek istemiyorsanız ülkenizdeki besiciye sahip çıkın.herşey dengeli olsunki üretici bu işe devam etsin.yoksa ömür boyu ne şartlarda yetiştirildiği ve kesildiği belli olmayan eti yemeye devam edersiniz.biz o pis eti yemeyiz nasıl olsa kendimize yetecek kadar beslemeye gücümüz yeter…..

 14. MERAK ETMEYİN ARKADAŞLAR GELECEK YIL KUZU KESİM 25 OLURSA ŞAŞIRMAYIN. GÜN GELECEK ÇİFTÇİLER ZENGİN OLACAK ŞEHİRDEKİLER YOKSULLAŞACAK. BUNU UNUTMAYALIM EKONOMİ ÇİFTÇİLERLE DÖNER çoban olduğumuz için hor görürler bizi. Ne düğün ne tatil ne cenaze demeden çalışırız. Yılmayalım yorulmayalım çalışalım. Elbet kazanacaz. Etin kilosu 40 tl olduğu gùnleride görecez. Hakkımızı alacaz. Keçi fiyatları eskide 80 tl di şimdi 500 tl den aşağı keçi bulamazsınız et çünkü pahalı. 10 çocuktan 1 tanesi hayvancılık yapmak ister oda yapmak isterse tabi. Eskiden hayvancılıktan daire alınamazdı bir hayaldı. Şimdi 100 kuzu sat al bitane daire. HERKESE BOL KAZANÇLAR SAYGILAR.

 15. arkadaş kesim 17 oldumu vatandaş et yiyemiyormuş.haklılar hemde çok ama kesim 13.5 yemde en ucuzu 36 lira oldumu biz bırak eti ekmek yiyemiyoruz.bu işte bı problem var bu problemı bastakıler cozecegıne dahada kotu hale getırıyorlar

 16. biiu ital et niye bu kadar pahallı madem tüketiciyi düşünüyoruz ital eti niye artan doları vergiyi düşürerek ayarlamıyorlar bence çok bagıranlarda etin yükselmesini istiyor

 17. iyi güzel şeyler yazmış sınızda boşuna yazmış sınız gardaşlar bu tayyip başda oldugu sürece daha cok yaglı kazık yersiniz yatın kalkın dua edinki tayyip hayvan cılıga başlasın yoksa hayvan larımız para etmez maliyetinin altında satmak istiyorum ama yinede alıcı yok
  aklımızı başımıza alalım hayvan cılıgı bırakalım bu iş lerden artık hayır gelmez ister yayın layın ister yayın lamayın anguslara selam .

 18. tarkan yıldırım

  sevğili türk insanı:etfiyatlarından yükselmeyi bahseden vatandaşlar neden bir çiftçinin hayvanı kesim zamanına getinceye kadar karşılaştığı güçlükleri görmezden geliyor.yem fiyatları bir ayiçerisinde üçkez zam yaptı,saman fiyatları balya başı on lira oldu,kesilen hayvandan birdünya stopaj verği kesiliyor çiftçi hayvancı mesleklerini bırakacak ,bazı hükümet yandaşları zenğin adamlar çiftlik üzerine çiftlik kuruyor,herşeyi ucuza mal edip iyi para kazanıyor helal olsun onlara,,,kızmayınki yarın buğün çiftçi vatandaşların elinde bir,iki ineği var onada devlet gözdikti,helal olsun tayyipve yandaş yalakalara,,helal olsun tüm arkadaşları tüm madurları buduruma getiren kıçı zora gelince vatandaşa ucuzet diye ğümrük verğilerini düşüren devlet kurum ve kuruluşlarına üzülmeyin demeyeceğim nederseniz haklısınız gariban çiftçi yurttaşlar

 19. vay uyanık kardeşim benim tayyip hayvancılığa basşlasın haaa denizlide aynes in yanında 60000 dönüm arazi 60 tane güvenlikli 10000 bin baş hayvan çiftliği kimin bu çiftlik et yükselmeden kuruldu yem fiyatlar yüksek balıkesir karaman milletvekillerinin yem şirketleri ilk 500 de tayyip senimi düşünecek alan razı satan razı kurbanda görün gününüzü bu düzeni biz kabul ettik 6 7 binlira hayvan aldınız bu senaryo 6 7 sene önce tekrarlanmadımı bu yıl yemde trekolte fazlsı var yem karaborsada düşünmeyin kardeşim müstehak size sizde bakkallar gibi büyük çiftliklerin gölgesi altında yok olucaksınız şimdiden kendinize iş bakın sermaye hepimizi yiyecek çünkü bu dönemde hep sermaye kazandı millet ağladı ama sıfır faizli kredi var demi 6 7 bin ineğe 30 40 yeme yoncaya 13 lira sap ballesine 7 lira arpa kilesi 14 lira bu krediler hep borç ödenmek için parası olan a verildi dilerim kurbanda hep birlikte çakılırız o kadar çok hayvan geldiki 14 liradan kestirin görün ozaman hım bi ihtimal 20 de çıkar iddia maçı gibi oranlar kurban tepecek diyor yukardaki kardeşimin dediği gibi 3 kişi asgari ücretle çalışsa daha fazla kazanırız hiç değilye sigortası var adam gibi gecesi gündüz ü var ama bu düzene razı olucak biziz hayvancılığı bitirme temelleri süt politikalrıyla 10 yıl önce başlandı bitti dderken kıpırdamalr artık bu iş sermayenin sermaye derken derken trilyonluk adamlar elinizdeki 3 5 kuruşu orayaverip bön bön bakmayın zira davulun sesi uzaktan hoş gelir

 20. bu sen danaları satayım Allah zarar göstermesin bir daha yok eti rezil edenler beslesin satsın. yada ithal getirsinler nasıl olsa oradan al 3 e burada sat 8 e iyi para …..hayvancılık bu noktadan sonra risk tir altın alıp koysak bundan iyi … en azından yattığımız yerden kazanırız…

 21. ee nolcek şimdi?

  yurt dışına et için ödediğiniz dövüzü yerli üreticiye ver hem döviz yurtta kalsın hem fiyat yükselmesin. maksat ithalatçıyı kayırmak değilse tabii.. petrolde yapmadığınız vergi indirimini et ithalatında neden yaparsınız anlamış değilim.

 22. selm herkese hepimizin derdiaynı yem40 olurda hayvacılık paramıkazanır bir yıldaha böyle sürsün evimizi satarız arkadaşlar malesef böyle 0 fayizsis kıredi dediler hayvanları 7 ye 8kize al şimdi 4 5 şe sat nerde kaldı sıfır faiz arkadaşlar buna acil çözümlazım saygılarımla

 23. olay gayet açık ve net birileri piyasayı ele geçirme tek patron olma soylu olma ve binlerce kölesi olması hayaline iyice kaptırmış, ABA et yönetim kurulu başkanı da köle olmamaya diretenlere kızıyor halka şikayet ediyor benim kölelerim olmaları gerekirdi diye…

 24. arkadaşlar bir inek 7 .8 bin tl ye birkoyun 1000tl ye satılıyordu dogrumuydu böle fiyat olmaz bende çıftçiyim hep kendi tarafımıza yontmayalım inegin fiyatı 2 .3 bin koyunnun fiyatı 2 . 3 yüz tl olmalı kusurabakmayın selamlar.

 25. arkadaşlar ithal etın malıyeti 17 tl yi geçti danalara ıyı bakakın dolar euro nun yukselişinden dolayı artık kıçlarınıda yırtsalar bu fitları duşuremezler karkas 20 tl yi geçer gibi gorunuyor tabıkı malıyetler çok yukseldı yem 40 tl oldu geçen yıl ınsanları gozune baka baka zarar ettırdiler bü iş artık tersıne donmesi gerekiyor inşallah karkas 30 tlte çıkar bu beceriksiz hukümetede ders olur

 26. memleketde canli hayvan çok ama besici az dana sahibi alici ariyor kimse almiyor. danaya verdiğiniz paranin okadarini yeme ve bakimina gidiyor. etede alici yok alan kasaplardir koskoca bir sektöru kaderine birakdilar arpa stokçularin eline geçmiş istediği fiyatdan veriyorlar 40 adet besi danasini satmak bir ay suruyor.ebk alim fiyati 14 tl yurt dişindan aliyor 17 18 tl arasi bide hava atiyorlar gedireceğimiz danalar özel sankı çoçuk kandiriyorlar. yem arpa kepek ve kuspe fiyatlariyla etin hakki 18 tl çok büyuk bir istikrarsizlik var . hukumetin saği solu belli olmaz bakarsiniz yarin karkas etin gumruğunu düşururler. bir guvensizlik var çoğu besicilik yapmak istiyor ama yem ve arpa çok pahali 1 kilo etin maliyeti 10 tl inşallah et 25 tl olurda hukumetin akli belki başina gelir

 27. arkadaslar ben yurt disinda yasiyorum 3kilo kiymayi 10euro ya aliyorum 20tl demektir orada calisan iscinin 1000euro maasi 500euroda sigorta parasi ayrica devlete odedikleri vergi var besici patron bunlarin hepsini oder ayrica yem parasinida bu odedikleri paralardanda kaciramazlar yani isciyin ucuza calistiramazlar sigortasinida oderler vergilerinide gidin bizdeki besicileri kontrol edin bakin sigortali isci odedikleri vergi ye bir bakin benim demek istedigim orda patron bu kadar para harciyor fakat etin fiatin tuketiciye 3 kilosunu 10 euro ya verebiliyor sebebi ise yusde 20 kar ediyor bizlerdekiler ise yude 90 kar ediyorlar ee tabiiki ucuza veremezler azicik avrupaki tavuk patronlari hayvan sahipleri bizlerdekinin 10 misli daha fazla para harciyorlar fakat bizim ureticilerimizden daha ucuza veriyorlar gerisini siz dusunu selamlarimla

 28. Ya kardeşim yüzde 90 kim kâr ediyor. Bırakın Bu palavralari. Biraz üretim maliyetinden haberiniz olsun . Ne kadar besici zarar etti Bu yıl haberin yok hariçten gazel okuyorsun.

 29. Türkiyedeki üretici Avrupadakinin yarısı kadar destek alabilseydi bu ulkede hayvancılık uçar dı. Bu işler nasıl dönüyor bir hayvan kesime hazır hale gelinceye kadar ne kadar zaman ,emek ,para harcanıyor öğren. Bol keseden atarak hariçten gazel okuyarak milleti yanıltma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir