Saman bile el yakar oldu !

samanlık
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Güleç, “Yem fiyatları arttı, hatta tarlada ki saman bile değere bindi” dedi.
Türkiye ve Yalova’da hayvan yetiştiriciliği ve süt üreticiliği konularında önemli tespitler yapan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Güleç, Hayvancılığa olan talebin beraberinde yem fiyatlarının artışını getirdiğini söyledi. Güleç açıklamasında, “Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla verilen 0 faizli, 7 yıl vadeli hayvancılık teşvik kredisi ile sektörde yatırımcılar artınca yem fiyatları da yükseldi. Tekstil enerji ve diğer farklı sektörlerde yer alan şirketlerin hayvancılık sektöründe ciddi yatırımlar yapmaktadır.
Birçok ilde özellikle Güney Marmara’da yeni tesisler kuruldu. Hala inşaatları süren çiftlikler vardır. Bu yatırımlar ile birlikte özellikle hayvan fiyatlarında artış oldu. Gebe düve fiyatları 6-7 bin liraya yükseldi. Hayvancılığa yatırımın çok olması nedeniyle yem fiyatları da arttı.
Hayvancılığa yeni yatırımcılardan dolayı saman fiyatları arttı. Bununla beraber tane buğday, arpa fiyatları da artmış oldu. Geçtiğimiz yıl 3 TL’ye aldığımız bir balya samanı bu yıl 6 TL’ye almaktayız. Hasat döneminde olmamız ve bereketli bir yıl geçirmemize rağmen, fiyatların bu kadar yüksel olması hayvancılığa olan talebin ne kadar yüksek olmasının göstergesidir. Bu girdi fiyatların, kışın daha da artacağının göstergesidir.
Bir çuval yem 35-40 TL . Yem fiyatları bu kadar pahalı iken sütün litresi 60 kuruş civarında. Türkiye’de süt tüketiminin az olması yeni yatırım yapanları kaygılandırıyor. Hayvancılığa verilen teşvikler yetersiz kalmaktadır. Süt tozu ithal edilmemelidir. Yerli süt tozuna destek verilmelidir. 8 kuruş olan süt teşvik pirimi yükseltilmelidir. Geçtiğimiz yıllarda tarlalarda kalan saman için çiftçiler biz üreticileri arardı, fakat şimdi tarlalarda ne saman kaldı ne sap kaldı. Eskiden tarlalardan samanı almamız için rica ederlerdi şimdi saman kıymete bindi” dedi.
 

Paylaş :

“Saman bile el yakar oldu !” hakkında 23 yorum

 1. tarım bakanımız sapla samanı karıştırmıştır söylenenlerin aksine ithal de ithal diyor burdan nemalananlar ahrette hesabını veririler kendi üreticisine kulağını tıkayan bir bakanımız var nerdeyse çıkıp geberin diyecekler. ebk ithaldeki başarılarını sıralıyor ucuz et yediriyoruz diye ancak 1kg eti yerli üretici 16 tl ye mal edip 15 tlden veriyor bu başarının sahipleri çocuklarımızın hakkını yemekten gurur duyuyorlar. Biz çırpındıkça onlar gülüyorlar.bir litre süt 1 litre sudan ucuz sütün geldiği kanal enjektör inceliğinde merhametten yoksun,insanların eline düştük.hayvan yetiştiriciliği yüksek okulu mezunuyum.hayvancılığı sevdiğim kadar hiç bir meslek dalını sevmedim ancak şu an ahıra girip hayvanları görmekten nefret eder oldum..sorumlularını allaha havale ediyorum.

 2. SIMDI HESAP YAPALIM YEM 35 TL SAMAN 6 TL BİDE İNEK ALDIYSAN 7 TL LIK INEK 25 LT DEN 20 AY SAGMAN LAZIM KI 7000 TL PARA TOPLAYASIN ODA ISCILIK YEM MALIYETI FILAN YOK SIMDI HERKEZ SOMALI YARDIM ETMEYE CALISIYOR AMA TURKIYENIN GITTI YOLDA SOMALI OLMA YOLU OLDUGU VATANDAS HUKUMET NASIL ANLAMIYOR SN ALI EKBER YILDIRIM YAZISINDA BELIRTIGI GIBI SOMALIDE ORTADOGUYA HAYVAN ITHAL EDEN TARIM ULKESIYDI NE ZAMANKI DISARDAN ALMAYA BASLADILAR YABANCI PARA POLITIKALARINI DINLEDILE SIMDI DURUMLARI BELLI.SIDMI TURK HALKI BOYLE GIDERSE ITHAL ALDI ETI KENDISI UCUZ SAYAR AMA GELECEKTEKI NESIL IN BASKALARINDAN YARDIM BEKLEMESINE ENGEL OLMAZ TARIM HAYATI BIR SEKTORDUR VE BUGUN DEGIL YARIN I ILGILENDIRIR.TOPRAK DA YASAMIZI SAGLAYAN KOYLULERDIR SEVGILI UYUYAN TURKIYE TOPRAK ISCILERINE MILLETIN EFENDILERINE SAYIP CIKIN BUYUK FIRMALAR KREDI BULUNCA ZIPLADILAR AMA BU GIRDILERLE BU IS OLMAZ ALDIKLARI FAIZLERIDE ÖDEMEDEN İFALAS ACIKLARLAR AMA VERDIKLERI ZARAR SADECE PARA ILE OLCULMEZ ..

 3. sayin tarim bakani daha ne bekliyorsun okadar et ve canli hayvan ithal ediliyor niye düşuk vergiyle arpa ve yem ithal edilmiyor. bu uygulama hangi vicdan kabul eder. açik açik söyleyin besiçilik yapmayin ihtiyaçimiz olan eti dişarda getireceğiz. arpa stokçularin eline geçmiş her hafda zamlaniyor biraz adaletli olun ???

 4. arkadaşlar sitedeki et fiyatlari bence güzel benim 45 adet yetişmiş ve kapak atmış büyük baş hayvanım var ama sitede belirtilen fiyat yakından uzaktan alakası yok lütfen bana bunları satabileceğim bir yer gösterirseniz sevinirim.canlı agırlıkları 600 ile 900 kğ arasındadır 18 ay arpa yedirilmiş ilgilenen için 05367678411

 5. Sn. İdris Bey;
  Bildiğiniz gibi etfiyatlarında aşağıdaki etmenler önemlidir;
  -mevsime göre,
  -iklime göre,
  -bölgeye göre,
  -çıkan kanunlara göre,
  -piyasa şartlarına göre,
  -hayvanın cinsine göre,
  -sağlık durumlarına göre,
  – v.d. göre
  fiyatlar değişir. Zaten bu yüzden pazarlık usulü ile satılır. Bu yüzden sitedeki fiyatlar bilgi amaçlıdır ve herhangi bağlayıcılığı yoktur. Bazılarına göre de fiyatlar piyasa şartlarına çok yakındır. Yapmanız gereken;
  Fiyat Beyanında bulunmak
  İlan vermek
  Saygılarımızla…

 6. yemde cuval başı devletimizin aldıgı vergi var. burdan tarım bakanımıza sesleniyorum. gdo dediniz yasak koydunuz 4 tl zam yidi yem 30 yıldır aklınız nerdeydi.. yetiştiriciyi tüketici kadar düşünseydınız ital bufalo etlerine muhtaç olmazdı bu güzelim devlet.. ben yetiştirici olarak yemdeki kdvnin kalkmasını istiyorum en azından cuval başı 3500 tl düşmüş olur yem..

 7. et fiyatları eski yüksek fiyatlarına doğru ilerlemekte. cari açığı kapatmaya uğraşan hükümet bakalım şimdi neyacak ? ithalat karkas et fonları yeniden düşürecek mi ?

 8. Ne oldu şimdi yine aynı noktaya geliyoruz.peki o kadar para ithalata değil de yerli üretici ve besiciye destek olarak verilseydi hem o kadar üretici besici batmazdi ,hem besilik hayvanı daha bol olurdu hemde cari açığı olumsuz etkilemezdi.umarım eski hatalar tekrarlanip fonlar indirilmez .yoksa zar zor ayakta kalanlardan silinir ve hayvancılık tamamen biter. O zamanda tüketici rüyasinda bile göremez ucuz eti.

 9. ne oldu et gene ğeçen sene fiyatina yaklaşiyor. bir iş yapildiği zaman mantik kabul edecek. etin istikrar bir fiyat olmasini besicide ister .eti ne kadar düşurdugun kadar yem ve arpayida düşur maliyet düşmediği zaman etde düşmes .ben yaparim mandiğiyla hareket edilmez eti 18 tlden 12 tlye düşurmek insafsizlikdir.bügun avrupali sana ucuz et verir 5 sene sonra ne olacak bir ise iki lira işine gelirse.güçlu ülke kendi üretecek doğrudur et pahali ama yemde pahali 2500 tl besi danasi maliyeti 2000 tl nasil et düşsün düşurmekde haksizlik olur eti 2 tl indirdin yemide 2 tl indir eşit olarak.vede 2 yil etden vergi alma amaç halka ucuz et yedirmekse amaç başkaysa yolunuza devam edin .

 10. Bakıyorumda yorum yapan yok fazla. Neden? Üretici kimsenin umurunda değil de ondan. Ama dışarıdan hep ucuza alırız diye düşünenler fena yanıldı. Ithal karkasin geldigi durum belli. Bunun böyle olacağını geçen yıl yazmıştık . Eğer aynı hataya düşülür fonlar indirilirse yerli tamamen biter ve bu fiyatlardan bile ithal hayal olur.

 11. türkıyenin en buyuk sorunu istikrarsizlikdir. besici piyasaya guvenip hayvan alamiyor. fonlar duşurur diye elinde besi danasi olanda hayvanlari ete gelmeden satiyor. mudahale olur diye buda az et demek yem çok pahali arpa her hafda zamlaniyor stokçularin eline geçmiş hukumetde seyretiyor güçu sadece köyluye yetiyor. nasil olsa bir yolunu bulur gene kandiririz köyluyu eğer fonlar bu defa indirse hukumet intihar olur yerli üretiçi piter yem ve arpa fiyatlariyla yurt dişinda besi danasi gelse bile zarar hukumet yem ve arpa ithal edmesi gerekir yada yem desdeği vermesi lazim. yaziyoruz dinleyen yokkı sadece iki kelime öğrenmişler et pahali bir araştirin neden pahali sankı biz evimize et gödurmuyoruz bizde isteriz ucuz olsun

 12. hep söyledik bu sitede keser döner sap döner diye ne oldu şimdi bu cahil hukumet yüzünden binlerce kişi zarar etti ben dahil inşallah şimdiden sonra et fiyatlarının karkası 30 tlye çıkarda bazılarına ders olur kımse çıkıp yem fiyatları ikiye katladı dıye bağırmadı sadece et fıyatları yükseldı dıye kıçlarını yırttılar bağırırken bu seferde kudururlar inşallah yine yükseliyor diye maliyeti düşürün maliyeti bizde hesabımızı kıtabımızı bilelim sayın yetkililer kıtap üzeride olmuyor bu işler bilmiyorsanız bir bilene sorun

 13. erdoğan yalçınkaya

  Tarih 7 eylül 2011 karkas takım 16.50-17.00 but 17.50-18.00 arası işlem görüyor İstanbul et piyasasında %20 kemik payını %8 KDV payını üstüne ekledin mi 22.50-23.00 lira arası çıplak maliyet var.buna dükkan kirası,stopajı,elektrik,su,telefon,işçi gideri,SSK,yemek,yıl sonunda ödenen gelir veya kurumlar vergisi dahil değil.bu fiyatlarda peşin alımlarda geçerli vadeli alımlarda 1lira 1.5 lira vade farkı ekleniyor bu maliyete.pekiyi kasap kaç liraya satarsa ayakta kalır bu maliyetlerle en az 30-35 lira.kim alabilir kaç kişi alabilir orası muamma işte.bu millet 30 liradan eti yiyebilir mi?…yer nasıl yer emeklinin 700 lira maaşı 1400 olursa yer,memurun 1500 lira maaşı 3000 lira olursa yer,işçi yine öyle.vatandaşın maaşına %4 zam ete %30 zam.yazmak satmak bir şey değil kim yer bu fiyatlardan önemli olan bu.et sektörü büyük alışveriş merkezlerindeki 3-5 firmadan ibaret değil ki halkın geneli önemli bu ülke 73 milyon 3-5 milyon mutlu azınlık zaten et almıyor ki onlar ya şeker hastası ya kalp hastası bu ülkenin varoşlarının orta halli kesiminin et yemek hakkı değil mi.bu ülkenin insanının bir yunanlı,alman,Fransız ve alman kadar değeri yok mu ne eksiği var bu ülkenin insanının.her şey seçim bitene kadar mıydı önlem alınması için seçim mi olması lazım illa.ne bekleniyor 50 lirayı mı çıkması bekleniyor bu sektörden milyonlarca insan ekmek yiyor sinema seyreder gibi seyredip herkes battıktan sonra müdahalemi edeceksiniz illa başbakanımızın çamlıca da ki markete gidip etin fiyatını mı sorması lazım.herhalde o lazım o zaman bekleyelim inşallah yakın zamanda başbakanımız markete gider de et fiyatını sorduktan sonra tarım bakanına ne gerekiyorsa yapın derde herkes kurtulur.

 14. ÖZEL BİR YEM FİRMASINDA YEMSATIŞ ŞEFİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. BİRLİTRE SÜTÜ KÖYLÜDE 0,60 KURUŞA ÜRETİP 0,55 KURUŞTAN SATILIYOR.MARKETLER YERLİ KESİM YERİNE FRİGOLU KARKAS GETİREN FİRMALARLA ÇALIŞIR OLDULAR. KESİM YAPACAK KASAPLAR KALMADI HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ HAYVANCILIKTADA TEKELLEŞMEYE DOĞRU GİDİLMEKTEDİR. BİRİLERİ CİİDDİ ANLAMDA ZENGİNLİKLERİNE ZENGİNLİK KATARKEN BENİM YERLİ ÜRETİCİM HER GEÇEN GÜN KAN KAYBETMEKTE VE NE YAZIKKİ BU HAYVANCILIK ÇİFTÇİDEN ÇİFTLİKLERE TAŞINMAKTADIR. YURT DIŞINDA HAYVAN BİTİNCE NE YAPACAK TARIM BAKANIMIZ BİLEMİYORUM.

 15. başbakan markete et fiyatını soracağına yem mağazasına gitsinde yem fiyatını sorsun birde bır hayvanın o çuvalı kaç günde yediğini öğrensin

 16. erdoğan yalçinkaya doğrudur et fiyatlari yüksek .ama yem fiyatlari etden pahali 1 kilo etin maliyeti 10 tl et nasil düşşun inek sahibi danasini bize bedavami versin. biraz insafli olun önce yemi düşursunler sonra eti gündem yaratmayin hiç kimsede fakiri düşunmuyor eğer fakiri düşunuyorsaniz et pahali olsun bari bir danasi var onu satip evine yiyecek ve giyecek alir şehirde yaşayan fakir halkda et ucuz olsa bile gene alamaz kimse kimseyi kandirmasin başbakan okadar markede gideceğine bir günde besi ahirina gidsin

 17. Erdoğan,ne yapsın istiyorsun devlet? Yine vergiyimi düşursun? Ne kadar kolaycısiniz. Iğnenin ucu azıcık size dokundumu hemen feryadı basıyorsunuz. Ya kardeşim siz de biliyorsunuz ki bu ulkede her şeyin üretim maliyeti yüksek.o zaman açıkça rakam o hokkabazligina dümeden deyinki bırakalım üretimi her şeyi dışarıdan getirelim. Ama ışte oda olmuyor. Cari açık denilen bir musibetin sebebi oluyor. O zaman ne yapmali? Yapacak bir şey yok . Öyle enayi gibi çalışıp üretmeye gerek yok. Yunanlılar gibi yan gelip yatalim. Hiç olmazsa urettiklerimizi sizin gibi az zahmetle çok lafla malı goturenlere peşkeş cektirmemis oluruz. Adama bak ya bi sürü hesap yapmış. Birde kağıdı kalemi eline alıp beşi hayvanı o hale gelinceye kadar ne kadar maliyet çıkıyor ne kadar emek zahmet çekiliyor onu da hesaplasan diyorum.

 18. süt hayvancılığı batmıştır bu hükümetin tarım bakanı hayvancılığın iyi olduğunu söylüyor 2002 yılında geldiklerinde 1 litre süt satınca 1.5 kilo yem alıyoridik şu an 1 litre süt satınca 800 gram yem alıyoruz bir ülkede 54 kuruşa buğday satıpta 60 kuruşa kepek alınırmı dengesiz ülkelerde olur mekkede insanlar neden köle oldular zenginler insanların ürettiği mallrı değerinnden aşağıya aldılar geçinemeyenler tarlasını dvesini koyununu sattı enson kendini karın tokluğuna sattı onlardan doğan çocuklar köle olarak doğdular kısaca böyle süt üretni haynanını satıyor yok parasına daha sonra kendine sıra geliyor ….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir