EBK'dan kasaplık hayvan ithalatı için yeni ihale

İç piyasada et fiyatlarını dengelemek için daha önce 8 bin ton kasaplık hayvan ithalatı için ihale yapan Et ve Balık Kurumu (EBK), 4 bin ton daha kasaplık hayvan alımı için yeniden ihale yapacak.
EBK’nın duyurusuna göre, ihalede kapsamında teklifler 1 Temmuz’da alınacak. İhale kapsamında ithalat yapılabilecek ülkeler arasına Yeni Zelanda ve Avustralya da eklenirken, ithal edilecek hayvanların asgari ve azami ağırlıkları 400-750 kg olarak belirlendi.
Duyuruya göre, ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Yeni Zelanda, Avustralya, İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan’dan, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ve Brown Swiss ırkı kasaplık hayvan ithalatı yapılacak.
Hayvanların yaşları 14-24 ay arasında, cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı asgari 400 kg, azami 750 kg olacak.
İthal edilecek hayvanların 500 tonu Adana, 1500 tonu Ankara, bin tonu Sakarya, 500 tonu Bursa, 500 tonu da İstanbul kombinasına teslim edilecek.
Teklifler, 1 Temmuz günü saat 15:00’te alınacak. İstekliler, ihale şartnamesini 250 lira bedel karşılığı alabilecek.
EBK’nın et fiyatlarını dengelemek amacıyla 20 Mayıs’ta dün düzenlediği 8 bin ton kasaplık sığır ithalatı ihalesinde 4 firmanın teklifini uygun bulunurken, ithalatın büyük bölümü, Ürdün merkezli Khaled Hijazi firmasına ihale edilmişti.
İthal sığırlardan elde edilecek etin ortalama kg fiyatının 10,50 lira olarak gerçekleşeceği belirtilmişti.
Bu hafta, 14 Haziran’da 4 bin ton besi hayvanı ithalatı yapan EBK tarafından kullanılmak üzere, 16 bin ton canlı hayvan, 7 bin 500 ton taze veya dondurulmuş sığır eti ithalatı için tarife kontenjanı açılmıştı. Hayvan ithalatında yüzde 10, et ithalatında ise yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacaktı. Ancak, EBK, et ithalatı yerine kasaplık hayvan ithalatını uygun gördü.
EBK; böylece 12 bin ton kasaplık hayvan, 4 bin ton da besilik hayvan olmak üzere toplam 16 bin ton hayvan ithalatı için ihale yapmış olacak.
EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, daha önce ihale kapsamında ithal edilen hayvanların etlerine büyük marketlerden çok fazla talep olduğunu söylemişti. İthal hayvanlardan elde edilen et, kilosu 12 liradan karkas olarak isteklilere toptan satılıyor.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir