Bonfilet: Bayramdan sonra et fiyatları artmaz

Her sene Kurban Bayramı’ndan sonra et fiyatlarında yaşanan artışın bu yıl yaşanmayacağı belirtildi.
Gıda sektöründe ciro anlamında üçte birini kırmızı etin oluşturduğunu söyleyen Bonfilet Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akkoyun, pazarda çok önemli bir sektör olan etin şu anda kimliğini bulamadığına dikkat çekerek, “Bu yüzden spekülasyonlara çok açık.” dedi. Son yıllarda hızla tırmanışa geçen et fiyatlarını ithalatın engellediğini belirten Akkoyun şöyle konuştu: “Canlı hayvan ithalatı, fiyatları frenledi. Kurbanlık ithali de oldu.
Dolayısıyla geçen senelere oranla kurbanlık fiyatlar belli bir aşamada kaldı. Et fiyatları her sene Kurban Bayramı’ndan sonra yükselir. Ancak bu sene yükselmesini beklemiyoruz. Çünkü ithalat, bunun önüne geçecektir. Et fiyatları her sene kurbandan sonra yüzde 7-8 yükselirdi.” Yapılan ithalat sayesinde iki sene önceye göre varlığının arttığı vurgulandı.
Türkiye’nin kırmızı ette paketlemeye Avrupa’dan daha önce başladığını ancak bu sistemin doğru işletilemediğini ifade eden Akkoyun, “Bu sistemi doğru şekilde geliştirseydik şimdi onlardan ilerideydik.” dedi. Tüketicinin eski ve tarihi geçmiş olabileceği düşüncesiyle paket et talep etmediğini söyleyen Bonfilet Yönetim Kurulu Başkanı, “Bu durum Türkiye’de bu alanda gelişmemizi engelledi. Et üretiminin, hammaddenin temininden ürünün raftaki yerini almasına kadar uzanan sürecin takip edildiği garantisini veren sistem asıl paketleme sistemidir.” şeklinde konuştu. Et ne kadar çok işlem görürse kalitesinin o kadar azalacağına dikkat çeken Akkoyun, “Bizim 150 kişilik kadromuz var, bu kadronun 10 kişisi kasap, geri kalanı teknik işlerle ilgileniyor. Tesise giren ürünler tamamen teknoloji ile yapılıyor. Bundaki amaç da ne kadar az el o kadar fazla hijyen ve kalite.” diye konuştu. Bonfilet’in İstanbul Gürpınar’da yeni bir tesisle üretime devam edeceğini söyleyen Akkoyun, şu anda kısmen aktif olan tesislerinin yıl sonuna kadar tam kapasiteye geçeceğini vurguladı. Tesislerinin 18 bin ton yıllık kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Akkoyun, yakın zamanda mikrodalgaya uygun pişmiş ürünlere girmeyi planladıklarına dikkat çekti.
Paylaş :

“Bonfilet: Bayramdan sonra et fiyatları artmaz” hakkında 4 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir