'Limuzin'in fiyatı yerlinin tadı cazip

inek çiftlikKurban Bayramı’na sayılı günler kala Et ve Balık Kurumu’nun (EBK) ithal ettiği kurbanlıklarla, yerli kurbanlar görücüye çıktı. İstanbul’da Esenyurt ve Sultangazi ilçelerinde kurulan kurban pazarlarında satışa sunulan ithal ve yerli kurbanlıklar arasında müthiş bir rekabet yaşanıyor. Kurban pazarını ziyaret eden vatandaşların henüz ithal ile yerli kurban arasında net bir karar vermediği anlaşılıyor. Meksika, Avustralya ve Brezilya’dan ithal edilen Herefold, Simental, Limuzin ırkı kurbanlar fiyatlarının düşük olması nedeni ile halkın dikkatini çekerken, et kalitesinin Türk halkının damak zevkine uyup uymadığı konusunda tereddütlere neden oluyor.
ŞÜPHELER SATIŞLARI ETKİLEMEDİ
EBK’nin Sultangazi’deki kurban satış merkezinde satışa sunulan çeşitli ırklardan 180 ithal kurbanlıktan 80’i daha ilk günden satılırken, kurban pazarını dolaşan vatandaşlar yerli ve ithal kurbanlık arasında karar vermekte oldukça zorlandıklarını ifade ediyorlar. Satıcılar, ağırlıkları canlı 450 ile 500 kilogram arasında değişen ithal kurbanlık fiyatlarının yerli kurban fiyatının oldukça altında olduğunu belirtiyorlar. Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, yaptığı açıklamada, ithal kurbanlıkların meralarda yetiştiğini ve et kalitesi bakımından tüketicilerin hiç bir şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.
FİRARİ ANGUSLAR SAHNE DIŞI
Kurumun bu yıl 18 bin kurban ithal ettiğini ifade eden Ulubaş, ‘Hereford, Şimontal ve Limuzin ırkındaki bu hayvanlar çok uysal ve sakin. Geçtiğimiz yıl hem bizi hem de kesim esnasında vatandaşı uğraştıran Angus ırkından bu yıl sadece 2 bin tane ithal ettik. Kurbanlıklar Lüleburgaz’daki merkezden 4 bin 500, kurban pazarlarında ise 5 bin 500 TL’ye satışa sunuldu. Tek gayemiz halkımıza kaliteli ve ucuz kurban almalarını sağlamak’ diye konuştu.
Türk besiciyi ezdirmeyeceğiz
EBK Genel Müdürü Ulubaş, ithal kurbanlık fiyatlarını belirlerken yerli üreticiyi korumak için büyük özen gösterdiklerini söyledi. Amaçlarının hiç bir zaman yerli üreticiyle fiyar rekabetine girmek olmadığını belirten Ulubaş, yerli hayvan üreticisinin de korunması gerektiğini söyledi. Ulubaş, ‘Ancak bu yıl başlattığımız bir uygulama ile üreticimizin elinde kalan hayvanlarını parasını hemen ödemek şartı ile kilosu 14 TL’den satın alacağız. Böylece üreticimizi ikinci bir nakliye ücreti vermekten kurataracağız’ dedi.
Satıcılar hizmetten memnun
Sultangazi Belediyesi ilçe sınırları içinde yer alan kurban pazarındaki hizmetinden dolayı satıcıların takdirini topluyor. Belediye her gün hayvanların su ihtiyacını karşılamak için dev tankerlerle pazara su getiriyor. Hayvanların gübreleri de günde iki kez temizlenip atılıyor. Son derece modern ve hijyen kurban pazarına gelen araçlar mikropların yayılmaması için ilaçlı sudan oluşan bir havuzdan geçerek dezenfekte ediliyor. Yine kurban satış merkezinde satıcılar için özel tuvalet, banyo, kafeterya ve mesçit bulunuyor. belediye’nin hizmetlerinden son derece memnun olan satıcılar, ‘Ödediğimiz 3 bin 600 TL çadır parası helal olsun’ diyorlar.

Paylaş :

“'Limuzin'in fiyatı yerlinin tadı cazip” hakkında 7 yorum

  1. Bu yazıdaki tartışılmayacak tek şey Limuzin etinin kalitesidir. Vücudunda doğal olarak bulunan F94L geni sayesinde yağsız ve yumuşak bir et kalitesi sağlar. Bu da onu dünya et derecelendirmesinde AA kalite sınıfına sokar. Bu sene farklılık yaşamak isteyenlere öneririm.

  2. angus içinde dediler et makinesidir yağ makinesiymişde haberimiz yokdu Bekir Ulubaş ithal Herefold, Simental, Limuzinlemi övunuyorlar tabi sifir gümrukle getiriyorlar bide ucuz diyorlar yabançi çifçiye desdek kendi üretiçinede zarar helal olsun sizlere ne diyelim artik yakinda tavuk ve yumurta işinede girersiniz bu kadarda olmaz sorun yerli üretiçiyi desdekle ve maliyeti düşurmekle piter

  3. Işin iyice kolayını buldular. Dışarıdan maliyeti düşük hayvanları ucuza al . Içeride pahalı sat. Her şey tam istedikleri gibi gidiyorda şu cari açık 100 milyar dolara dayandı. Bir taraftan merkez bankası dövizi düşürmek icin hamle üstüne hamle yapıyor. Öbür taraftan ebk ithalatı artırdıkca artiriyor. Yerli uretci zarar ederken dış ticaret açıgi artıyor. Ekonominin bütün kurallarına aykırı ne varsa yapılıyor. Ve Bu işin sonu nereye varacak bende merak etmeye başladim. Bekleyelim görelim.

  4. veterıner kardeş sendemi ithalatçısın çok iyi destek vermişsin sankı ekmeğini dış ulkeden iyiyorsun bari yorum yapmasaydın biz üreticiler burada kan ağlıyoruz sizde zevkten dörtköşesiniz yani

  5. Ette kalite ve lezzet kriteri etin mermerleşmesiyle alakalıdır.Ette damar,damar yağ bulunmalıdır ki et lezzetli olsun. Yerli besi tahılla (arpa,mısır gibi) yapıldığı için ette mermerleşme oluşuyor.Gen men hikaye.Arpa ile beslenen hayvanın eti lezzetli ve kaliteli olur.Rengi açık kırmızıdır,çabuk kararmaz,raf ömrü uzun olur.14 aylık yaşta ortalama 280 kg karkas (kemikli et) çıkar.Avustralya,yenizellanda gibi ülkelerde bu hayvanlar yalnızca ot ile beslenirler,tahıl yemedikleri ve serbest gezdikleri için etleri sert ve koyu renkli olur çabuk kararır,yağsızdır.2-3 yaşında da 200-250 kg arası et çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir