Kurban Fiyatları Geçen Yılki Seviyede Kaldı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, kurban fiyatlarının geçen yılki seviyede kalmasının kurbanlık satan üreticilerin kar marjlarını önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi.
TZD Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen TZD Başkanı Yetkin, büyükbaş hayvanlardaki en düşük fiyatın 3 bin 750 lira, en yüksek fiyatın da 7 bin 500 lira olduğunu açıklayarak, kurbanlık koyun fiyatlarında ise en düşük fiyatının 500 lira, en yüksek fiyatın 800 lira olduğunu belirtti. Ankara’da ise büyükbaş hayvan fiyatının ortalama 5 bin-5 bin 500 lira, küçükbaş hayvan fiyatının da 500 lira ile 800 lira arasında değiştiğini söyleyen Yetkin, satışların geçen yılla karşılaştırıldığında daha düşük olduğunu iddia etti. Kurbanlık satış fiyatlarının geçen yılki düzeyde kalmasına karşın girdi ve nakliye fiyatlarında önemli artışlar olduğunu vurgulayan Yetkin, bu durumun kurbanlık satan üreticilerin kar marjlarında önemli düşüşlere yol açtığını kaydetti. ”Üreticiler bu durumda ellerindeki hayvanları satsalar bile üretimi aynı düzeyde sürdüremeyeceklerini, mevcut fiyatlarla kredi borçlarını ödemekte zorlanacaklarını belirttiler” diyen Yetkin, üreticilerin desteklenmesi için kısa ve uzun vadede önlem alınması gerektiğini vurguladı. Yetkin şöyle devam etti:
”Kısa vadede ithalata kısıtlama getirilmeli, canlı kasaplık hayvanların gümrük vergileri artırılmalı. Yem fiyatlarına yönelik destek artırılmalı, hayvanlara küpe başına 300 liralık desteğe devam edilmeli. Uzun vadede ise hayvancılığa, özellikle yem bitkilerine verilen teşvikler artırılmalı. Et verimini artırmak ve verimsizliğin neden olduğu hastalık ve erken kesimleri önlemek için küçük üreticilerin elindeki hayvanlar için ‘hayvan kreşleri’ oluşturulmalı. Kayıt dışı üretimi engellemeye yönelik yaptırımlar uygulanmalı. Meracılığın yapıldığı yerlerde çoban eğitimine gidilmeli, çobanlık meslek haline dönüştürülmeli ve çobanların Bağ-Kur primleri devlet tarafından karşılanmalı.”
Yetkin, satın alınacak kurbanların kulak küpesi ve menşei şahadetnamesinin bulunmasına, gebe ve dişilerin tercih edilmemesine dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunarak, kurbanlıkların veteriner denetimindeki pazarlardan alınması gerektiğini vurguladı.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir