Beyaz et fiyatlarını yağmur vurdu!

Et fiyatlarının Başbakan Tayyip Erdoğan’ın fırçası ve ithalat ilede düşüşe geçmesinden olumsuz etkilenen beyat et sektörünü bu kez de yağmur olumsuz yönde etkiledi. Yağmur yüzünden tavuk fiyatları yüzde 20 düştü.
Özellikle haziran ayının ağırlıklı olarak yağmurlu geçmesi nedeniyle piknik sezonunun bir türlü başlamaması, tavuk eti fiyatlarının düşmesine neden oldu.
FİYATLARDA YÜZDE 20 DÜŞÜŞ VAR
Daha ekonomik fiyatı nedeniyle piknikçilerin vazgeçilmezi olan tavuk etinin kilogram fiyatı markalı ürünlerde son bir ayda yüzde 20-25 düzeyinde geriledi. Sözgelimi geçen ay 4.5 liradan satılan bir kilogram tavuk etinin fiyatı 3.9 liraya geriledi.
Bazı marketlerde fiyat 2.9 liraya kadar çekildi. Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor, hava şartlarının beklendiği gibi gitmediğini ve mangal sezonunun açılmamış olmasından fiyatların etkilendiğini dile getirdi. Bor, üreticinin iç pazarda fiyatlar nedeniyle karşı karşıya kaldığı bu durumu en az zararla atlatabilmesi için için ihracata önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.
Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek de “Kırmızı et fiyatlarındaki düşüşle birlikte üretimdeki fazlalık tavuk eti fiyatlarını etkiledi” dedi. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener ise “Kırmızı ette ithalat piyasada önemli miktardaki arz açığını kapatmakta tek başına yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla et ithalatının beyaz et fiyatları üzerinde negatif bir etkisi olmadığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir