Besilik hayvan ithalatı kolaylaşırsa, et fiyatları düşer

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın besilik hayvan ithalatında öne sürdüğü şartları yumuşatması halinde et fiyatlarının önümüzdeki yıla kadar düşeceğini söyledi. Yalçındağ, “Besilik hayvan ithalatı bürokrasiye takılıyor. Sonra da dev market zincirleri ve üretim tesisleri fiyatları istediği gibi yükseltiyor.” dedi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, bürokratik engellerin, et fiyatlarının düşmesini engellediği görüşünü savundu. Et fiyatlarının Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yıllık ithal besilik hayvanların alınmasıyla düşeceğini belirten Yalçındağ, “Türkiye’ye ne zaman ithal besilik hayvan gelirse, o tarihten 8 ay sonra et fiyatları düşer. Ancak şu anda besilik hayvan getirmek bürokratik işlemler sebebiyle gerçekleşmiyor.” dedi. Artan et fiyatları karşısında hükümet ilk olarak canlı hayvan ithalatına izin verdi. Ardından karkas etin de ithal edilmesinin önü açılırken et fiyatlarında beklenen düşüş sağlanamadı. Halen marketlerde dana etinin kilosu 25-30 TL’den satılıyor. Sucuğun kilogram fiyatı ise 40-50 lirayı buldu. Kasaplar, artan sucuk fiyatından dev marketleri sorumlu tutuyor. Kâr marjının yüksek olmasından yakınan kasaplara göre artan fiyatların düşürülmesi için besilik hayvan ithalatı şart. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın besilik hayvan ithalatında öne sürdüğü şartlar sebebiyle uygulamada istenilen verimin alınamadığını savunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, şartların yumuşatılmasıyla besilik hayvan ithalatının önünün açılacağını söyledi.
Et fiyatlarının düşürülmesi için ülkenin besilik hayvan ihtiyacının karşılanması gerektiğine dikkat çeken Başkan Yalçındağ şöyle devam etti: “Ne zaman ülkemize beslenecek hayvan girerse, o tarihten 8 ay sonra fiyatlar düşer. Eğer biz et fiyatları için kalıcı çözüm arıyorsak besilik hayvan getirmemiz şart. Hükümetin besilik hayvan ithalatına yönelik attığı adım var, ama fiiliyata geçirilemiyor. Bakanlığın belirlediği ülkelerden besilik hayvan alıyorsunuz. Ama aldığınız yerde 1 ay karantinada tutmanız şart koşuluyor. Siz mal aldığınız yere bu teklifi yaptığınız da ‘Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?’ diyorlar. Yani besilik hayvan ithalatı bürokrasiye takılıyor. Bürokratik işlemler sebebiyle istenilen adım atılamıyor. Sonra da dev market zincirleri ve üretim tesisleri sucuğun kilosunu 50 liraya kadar çıkarabiliyor.”
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, et piyasasının dengeye girebilmesi için senede 300 bin olmak üzere 3 yıl boyunca besilik hayvan ithalatının devam etmesi gerektiğini dile getirdi.
ZAMAN
Paylaş :

“Besilik hayvan ithalatı kolaylaşırsa, et fiyatları düşer” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir