Et ve Balık Yeniden Yapılanıyor

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü

Ette fiyat düşecek mi? Yeni yapılanmanın ayrıntısını ilk defa TRT Haber’e açıklayan Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü, bu soruyu da cevapladı.

Et ve süt fiyatlarına istikrar geliyor. Et ve Balık kurumu yeniden yapılanıyor.

Hazırlanan yasa taslağına göre Et ve Balık Kurumu, Merkez Bankası gibi piyasaya anında müdahale edebilecek. Böylece Kurum, hem etin hem de sütün arzını ve satışını dengeleyecek.

Et Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, yeni yapılanmanın ayrıntılarını ilk defa TRT Haber’e açıkladı.

Ulubaş, “Bizim diyelim ki piyasada arz fazlalığı var süttozuna çevirin dedik tereyağ yapın dedik. hemen bunu yapanlara biz depo desteği vereceğiz. Aynı zamanda peşin para vereceğiz aramızdaki anlaşmaya göre deposunda tutuyorsa depo ücreti aldı işlediyse aradaki referans fark fiyatı” dedi.

Yeni uygulamanın fiyatlara da yansıması bekleniyor.

Bekir Ulubaş, bu konuda, “Fiyatların tüketici ve aleyhine bozulmadan dengeli gideceğini beklesinler” dedi.

Kurumun Adı da Değişiyor

Yeni dönemde kurumun adı da değişecek.  Et Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, “Yine KİT statüsünde Süt, Et ve Balık veya Et Balık ve Süt Kurumu şeklinde bir isimle yapılanıyor” diye konuştu.

Siirt’te Et Fiyatlarında Düşüş

Siirt’te et fiyatlarındadüşüş yaşandı.  Siirt Kasaplar Odası Başkanı Ezver Koyuncu, yaptığı açıklamada, daha önce 23-24 liradan satılan kemiksiz dana etinin 20 liraya, 22-23 liradan satılan koyun etinin 17-18 liraya düştüğünü söyledi.

Daha önce koyun fiyatı ile aynı fiyata satılan keçi etinde daha fazla düşme görüldüğünü kaydeden Koyuncu, keçi etinin 14.99 liraya kadar gerilediğini belirtti.

Koyuncu, “Et fiyatlarındaki düşme canlı hayvan fiyatlarının düşmesinden kaynaklanıyor” diyerek, daha önce 10 liradan satılan canlı hayvanların 8 liradan satılmaya başlandığını aktardı.

Bölgeden başka bölgelere eskisi kadar hayvan gönderilmediğini anlatan Koyuncu, “Hayvan sayısında da bir artış oldu. Bunun yanı sıra vatandaşın alım gücü de düştü. Bütün bunlar fiyatları etkiledi. Bir de rekabet eklenince fiyatlarda düşme oldu” dedi.

Bir çok kasap ve şarküteri fiyatlardaki düşüşü astıkları dövizlerle vatandaşlara duyurdu.

– SİİRT

Et balık Kurumu süt piyasasına da el atacak

Kamu şirketi Et ve Balık Kurumu (EBK), süte müdahale etmek için yeniden yapılanıyor. EBK Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Ulubaş, kurumun adının ‘Süt, Et ve Balık Kurumu’ olarak değişeceğini, ayrıca kurum bünyesinde Piyasa Araştırma ve İzleme Daire Başkanlığı kurulacağını belirtti.

Tam 60 yıl önce 40 milyon TL sermaye ile kurulan, geçen yılı bu rakamın 10 katı ciro ile kapatan Et ve Balık Kurumu (EBK) ‘süt’ işine giriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in önceki gün İzmir’de yaptığı açıklamanın detaylarını kurumun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Genel Müdürlüğü’nü yürüten Bekir Ulubaş, Zaman’a anlattı. Bir gecikme olmadığı takdirde kurumun adının şubat ayı içinde ‘Süt, Et ve Balık Kurumu’ olarak değişeceğini, tüm tabelaların da bu halde düzenleneceğini açıklayan EBK Yönetim Kurulu Başkanı Ulubaş, kurumdaki değişiklikle ilgili çalışmaları sonlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Bu sebeple önümüzdeki hafta Bakan Eker’e tekrar bir sunum yapacaklarını kaydeden EBK Yönetim Kurulu Başkanı, “Bakanın değerlendirmesinin ardından sivil toplum kuruluşlarından bir değerlendirme alacağız. Okumaya devam et “Et balık Kurumu süt piyasasına da el atacak”

Et ve Balık Kurumu’na Merkez Bankası modeli

Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, kurumlarının Merkez Bankası’nın modeli gibi kanuni düzenlemeyle et ve sütte arz talep dengesini gözetecek hale geleceğini söyledi. Ulubaş, Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Genel Müdür Ulubaş, kurumlarının 1990’lı yıllara kadar 35 işletmeyle hizmet verdiğini, o dönemdeki özelleştirme çerçevesinde en son özelleştirilecek birimlerden biri olmasına rağmen öne alınarak hayvancılık sektörüne büyük zarar verildiğini ifade etti. Okumaya devam et “Et ve Balık Kurumu’na Merkez Bankası modeli”