Et balık Kurumu süt piyasasına da el atacak

Kamu şirketi Et ve Balık Kurumu (EBK), süte müdahale etmek için yeniden yapılanıyor. EBK Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Ulubaş, kurumun adının ‘Süt, Et ve Balık Kurumu’ olarak değişeceğini, ayrıca kurum bünyesinde Piyasa Araştırma ve İzleme Daire Başkanlığı kurulacağını belirtti.
Tam 60 yıl önce 40 milyon TL sermaye ile kurulan, geçen yılı bu rakamın 10 katı ciro ile kapatan Et ve Balık Kurumu (EBK) ‘süt’ işine giriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in önceki gün İzmir’de yaptığı açıklamanın detaylarını kurumun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Genel Müdürlüğü’nü yürüten Bekir Ulubaş, Zaman’a anlattı. Bir gecikme olmadığı takdirde kurumun adının şubat ayı içinde ‘Süt, Et ve Balık Kurumu’ olarak değişeceğini, tüm tabelaların da bu halde düzenleneceğini açıklayan EBK Yönetim Kurulu Başkanı Ulubaş, kurumdaki değişiklikle ilgili çalışmaları sonlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Bu sebeple önümüzdeki hafta Bakan Eker’e tekrar bir sunum yapacaklarını kaydeden EBK Yönetim Kurulu Başkanı, “Bakanın değerlendirmesinin ardından sivil toplum kuruluşlarından bir değerlendirme alacağız.
Ardından dosya Meclis’e gidecek. Konunun şubat ayı bitmeden Meclis gündemine geleceğini düşünüyorum.” dedi. ‘Değişikliğin onaylanması halinde EBK ette yaptığı gibi sütte de satışa mı başlayacak?’ şeklindeki soruya, “Hayır. Sadece süt fiyatları düştüğünde veya yükseldiğinde piyasaya müdahalede bulunulacak. Kimse kızmasın.” diye yanıt verdi. “Mesela piyasada sütün bol olduğu ve fabrikaların bu bolluk sebebiyle kapasite düşürmeye başladığı bir dönemde, özel sektör fabrikalarında fiyat farkı desteği karşılığında süt tozu ürettirilecek. Bunlar bu şirketlerin depolarında ‘depo ücreti teşviki’ ile muhafaza edilecek.” diyen Ulubaş, süt kıtlığı yaşanmaya başladığı an bu üretim fazlasının piyasaya sürüleceğini aktardı.
Süt üretimindeki fazlalık veya azlık tehlikelerini ‘Süt, Et ve Balık Kurumu’ bünyesinde kurulacak Piyasa Araştırma ve İzleme Daire Başkanlığı çalışanlarının pazar araştırması yaparak önceden fark edeceğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı, ayrıca kuruma fikir vermesi için, içinde özel sektör temsilcilerinin de bulunacağı 50 kişilik bir ‘süt komisyonu’ kurulacağını açıkladı. Süt ve gıda mühendislerinin istihdam edileceği Piyasa Araştırma ve İzleme Daire Başkanlığı’nın bu komisyonun görüşleri çerçevesinde hareket edeceğini kaydeden Ulubaş, “Kurum son derece ciddi bir şekilde süt konusuna eğilecek. Ama kimse merak etmesin, etteki gibi sütte bir perakende satışı olmayacak. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu uygulama Avrupa’da şu an işliyor. Biz de tüketicinin aleyhine oluşacak durumları önlemek için bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz.” dedi. Sektör öncülerine göre bunun gerçekleşmesi halinde 2010’da yaşanan kırmızı et krizi gibi bir olayın tekrar yaşanma ihtimali ortadan kalkacak. Çünkü kırmızı et fiyatları, süt iyi para ettiği zaman çiftçinin kesime hayvan vermemesi sebebiyle yükseliyor. Süt fiyatları da, süt para etmediğinde çiftçinin hayvanları sürekli kesime götürmesi ile yükseliyor. Kurumun yeni yapısı, uzmanlara göre tüketiciyi olumsuz etkileyen bu dalgalanmaları ortadan kaldırabilir.
Son yıllarda açılan perakende mağazaları ile bilinirliğini artıran Et ve Balık Kurumu 2011 yılını 400 milyon TL ciro ile kapattı. EBK Genel Müdürü Ulubaş, et piyasasındaki dalgalanmaları durdurmak niyeti ile 17 büyük şehirde 100 franchising mağaza verme yetkisi alan ve şu ana kadar 86 mağazaya ulaşan kurumun, şu an sektördeki dalgalanmalara ‘yüzde 6’ oranında etki edebildiğini söyledi. “Ama kurumun ülkedeki bilinilirliği yüzde 20’yi aştı.” diyen Ulubaş, EBK’nın şu an 17,5 TL’ye KDV dahil kıyma satabildiğini, dükkan açtıkları yerlerde piyasayı dengelediklerini ifade etti.
Paylaş :

“Et balık Kurumu süt piyasasına da el atacak” hakkında 18 yorum

 1. tabii el atın ayak atmayın hele parmak hiç atmayın.dilerim eliniz uğurlu gelir ama bu iştende büyük çıkarı olanlar mutlaka vardır.herhalde öz niyet şimdiye kadar olduğu ,önce canan olmaz.

 2. Bu uygulama mutlaka yararlı olacaktır yalnız trakyayı ne yapacaksınız?
  İstanbuldaki EBK özelleştirildi bizi özelin eline bırakmayın

 3. sütte kanser maddesi var dedi bakan ne olacak üst fiyatını da düşür karkası da düşür gübre mazot yem neden düşmez çiftçi zaten kanser olmuş dertten

 4. ulan kımın sütünde kansorojen madde bulduysan git onun yakasına yapış allahın cahılı nıye cıkıp orda açıklama yapıpta türkıye genelinin sütüne leke getiriyorsun sütü bozuk olan fırma çokmu taşşa.lı bişi batıramadın galıba allah bınbır türlü belanı versin senin bakan gibi batırdın bu milleti batırdıııııııııııın defol gıt artık

 5. sayın başbakana sesleniyorum tarım bakanı…………. görevinde uzun süre kaldı biran önce değişmesi LAZIM…………………………………..

 6. Aklım almıyor Türkiyede her iki kişiden biri bunları nasıl tercih ediyor. Bunlar üretimi tamamen bitirip dışarıya bağımlı hale getirmeye çalışıyor. Yoksa sut kanser yapar demenin baska mantığı varmi? Boyle diyeceğine kanserojen katkılı markalar hangileri ise denetler işini düzgün yapanları zan altında bırakmaz. Ithal sut tozlarin daki protein miktarını falzla gösteren kanserojen melamin katkı maddesinden haberi varmı bakanın? Türkiyede üretilen sutler katıksız ve sağliga uygundur. Hasta hayvanın antibiyotikli sutunu de hiç bir sütçü almadığı gibi aklı başında hiç kimse de süte katmamaktadir.

 7. Sayın Bakana Sesleniyorum Et Fiyatını Düşürdüğün Gibi Yem Fiyatlarınıda Düşür Bakayım Gücünüz Gariban Köylüye Yetiyor Besi Yapan Kişiye malyeti Ne Oluyur Bunu Hiç Hesaplamışmı Acaba Besiciye Teşfik Desteği Verdi Bunu Böylemi Teşfik etti dışarıya Bağımlı Hale Getirdi Besicinin Sütün Anasını ağladı Kaç Sene ÖNce Süt 70 Kuruşdu Hala 70 Kuruş İnsaf Merhamet Sayın Bakan Besiciyide Sütçüyüde Bitirdiniz Helal Olsun Diyorum Başkada Birşey Demiyorum

 8. 120.haneli köyde oturuyorum bundan 15 yıl önce herkesin evinde hayvan vardı 15 yıl sonra ise köyde 100 hayvan anca var gençler hayvancılığa zaten heves etmiyor hayvacılıkta böyle ıstikrar olmadımı kim yapar zaten göç var yemin cuvalı 41.00 tl allah aşkına nasıl yürür. ?

 9. Et Balık Kurumu tarihinde bir başarı gösterin bana… Demoklesin kılıcı olmuş sadece.
  Ama sana haktır tüm bunlar ey köylü ve çiftçi. İnşallah EBK süt ithal edip 30 kuruşa süt satar.
  Derelerden akan suyun 500 ml sini 1500 liraya sattır sütü de 700 liraya. Her yer pislik kokuyor…

 10. Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc temsilcisi. Biz 3% geri ödeme oraninda kredi sunuyoruz.Bu(CEO)e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen varsa:xavigeradloanfirm@yahoo.com
  Sadece Aiicco sigorta plc izin alir 20 yas üzeri edin.
  Bireysel Krediler Yatirim.
  Isletme Kredileri Yatirim.
  Konsolidasyon Kredi.
  Insaat Krediler.
  Bir veya ödeme yasindaki seçin.
  Plan kapsaminda aylik ve yillik ödemeler arasinda seçim yapin.
  Esnek kredi kosullari.
  Yil 5000 8000.000.00 Euro kadar kredi yok.
  Firmamiz Güvenilir, Verimli, hizli ve dinamik bir islemdir. Bize bugün.SR GERAD JUDE Yatirim plc: Yanitlar Isim gönderilmesi gerekmektedir, E-posta:xavigeradloanfirm@yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir