Yok yılını yaşıyor, fiyatı ikiye katlandı

Fıstığın başkenti olan Gaziantep’te bu yıl yetişen ben fıstık (olgunlaşmış antep fıstığı) cep yakıyor. Ben fıstığın kilosu ise 35 ile 40 TL arasında değişiyor. Bir yıl var bir yıl yok yılı olan fıstık, bu yıl yok yılını yaşıyor. Yok yılı dolayısıyla çok az ürün piyasaya sürüldü, bu durum fiyatlara da yansıdı. Geçen yıl 17 TL’den satılan fıstığın kilosu bu yıl yok yılı dolayısıyla 35-40 TL arasında değişiyor. Fıstık satıcıları pahalılığın ürünün azlığından kaynaklandığını ifade etti.

 

 

Fıstık esnafı Mehmet Deniz fıstığın yok yılı olduğunu belirterek, “Bu yıl fıstığın yok yılıdır. Hem satıcı hem de alıcı bu konuda sıkıntım yaşıyor. Geçen yıl fiyatlar 17 ile 22 TL arasında iken, bu yıl fiyatlar 35-40 TL arasında gidiyor. Fiyatlarda düşme olmaz nedeni de fıstığın olmamasıdır. Fiyatlardan dolayı alım gücü düştü. Vatandaş 2 kilo yerine yarım kilo veya bir kilo alıyor” diye konuştu.

Hasat için Antep fıstıklarının tam olgunlaşmasını bekleyen çiftçiler önceki yıllarda çok deĞerli olan fıstık hasadı için bahçelerde nöbet tutmuştu.

 

 

Antep fıstığı için 2 yıl emek harcadıklarını vurgulayan çiftçiler, hasat zamanı emeklerinin karşılığını aldıklarını belirterek, “Bahçelerimizde nöbet tutmazsak harcadığımız emeğimizin, döktüğümüz alın terimizin karşılığı olan ürünümüz çalınabilir” demişti.

Genellikle geceleri yol kenarlarındaki bahçelerden hırsızlık yapıldığını anlatan çiftçiler, ” ürünümüzü ve kendimizi hırsızlardan korumak için Antep fıstıklarının olgunlaştığı 20-30 gün, geceleri bahçelerimizde nöbet tutuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Antep fıstığı bu yıl yok yılı dolayısıyla vatandaşların cebini yakıyor. Bir yıl var bir yıl yok yılı olan fıstık, bu yıl yok yılını yaşıyor. Geçen yıl 17 TL’den satılan fıstığın kilosu bu yıl yok yılı dolayısıyla 35-40 TL arasında değişiyor

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir