YETKİN'İN BASIN TOPLANTISI

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI YETKİN’İN BASIN TOPLANTISI
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Kurban Bayramı ve sonrasında ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi için ithalat fikrinin geçici bir çözüm olduğunu iddia etti. Yetkin, “Et ithalatının başlaması durumunda belki, geçici bir süre için et fiyatları düşecektir, ancak orta ve uzun vadede rekabet şansını tamamen yitiren yerel üreticiler bu durumda hayvancılık yapmaktan vazgeçeceklerdir” dedi.
TZD Başkanı İbrahim Yetkin, gerçekleştirdiği basın toplantısında, geçen yıl Türkiye çapında 600 bin büyükbaş ve 2 milyon 200 bin küçükbaş hayvanın kesildiğini hatırlattı. Yetkin, bu rakamın ülke için toplam büyükbaş hayvan sayısının yaklaşık yüzde 18’ine denk geldiğini belirtti. Bu açıdan bakıldığında Kurban Bayramı dolayısıyla besideki hayvanların üçte bire yakınının 7 günlük kurban kesimi sırasında kesime gönderileceği belirten Yetkin, Türkiye’nin bir yıllık kırmızı et tüketiminin 1,2 milyon ton
olduğunu ve Kurban Bayramı dolayısıyla yaklaşık 7 günde yapılan kesimlerle ülkenin 2 aylık et tüketimine eşdeğer miktarda kesim yapılacağını sözlerine ekledi.
Yetkin, kesilecek hayvanlar dolayısıyla stoklarda meydana gelebilecek azalmayı telafi edebilme imkanının giderek azaldığını ileri sürerek, fiyatlardaki artışın, vatandaşın ekonomik anlamda yeterli olmadığından ve daha az kesim yapılacağı için besiciler tarafından piyasaya daha az hayvan sürülmesinden kaynaklandığını kaydetti. Besiciler tarafından piyasaya sürülen hayvanların bu nedenler dolayısıyla pahalıya satılacağını öngören Yetkin, aynı zamanda Türkiye’nin büyükbaş hayvan varlığındaki azalmanın
süreklilik kazandığını, hayvanların dişi ve gebe olmasına dikkat edilmeden kesilmesinin stoklara ciddi anlamda zarar vereceğine işaret etti. Bayramdan sonraki 10 günde et fiyatlarında bir düşüş yaşanabileceğini belirten Yetkin, bu durumun fiyatları eski noktalara taşımayacağını sözlerine ekledi.
İbrahim Yetkin, domates fiyatlarına ilişkin olarak da, şu anki fiyatların Ekim sonuna kadar süreceğini belirterek, ”Kasım ayında belli bir düşüş olabilir. Çünkü sera ürünleri piyasaya girdi ve fiyat düşmesi yaşandı, düşüş devam edecektir elbette. Ama artık Türkiye’nin 1 liraya, 75 kuruşa, 1,5 liraya domates yemesi hayaldir. Mevsimsel anlamda da şartlar kötü durumda” diye konuştu.
Domates fiyatları yanında ıspanak, patates, soğan ve salatalıkta da fiyat artışlarının görüldüğüne dikkati çeken Yetkin, bu sebzelerin en temel besinler olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir