Et fiyatı niye düşmüyor?

Banvit’in Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Et Balık Kurumu’nu eleştirdi
Banvit’in Başkanı Ömer Görener, et ithalatı ile Türkiye’ye 8 liraya giren kırmızın etin Et Balık Kurumu’nun satış fiyatını referans alan ithalatçılar nedeniyle 12 TL’den satılmasını eleştirerek, “Yıllarca yerli üreticiye spekülatör dendi. Asıl 8 liraya alıp 12 liraya satan ithalatçı spekülatör oldu” dedi.
BANVİT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, et ithalatı ile Türkiye’ye 8 liraya kırmızı et girdiğini ve Et Balık Kurumu’nun (EBK) bunu 12 liradan satacağını belirttiğine dikkat çekerek, “İthalatçılar da EBK’nın satış fiyatını referans alıyor. Yıllarca yerli üreticiye ‘spekülatör’ dendi. Şimdi asıl 8 liraya alıp yüzde 50 üzerine koyarak 12 liradan satan ithalatçı, spekülatör oldu” uyarısı yaptı.
Görener, toptan satışla ön kol fiyatlarının 2 euro/kg ile 2.8 euro/kg arasında bulunduğunu belirterek, işin matematiğini ise şöyle yaptı: “Ortalama 2.5 euro dersek, üzerine maksimum 0.5 euro nakliye ücreti konulduğunda Türkiye’ye teslim maliyeti 3 euro/kg oluyor. Yüzde 30 oranında gümrük vergisi de eklendiğinde 3.9 euro/kg, yani 8 lira/kg civarında bir rakama denk geliyor. Ülkeye 8 liraya kırmızı et giriyor ve EBK, 12 liradan satacağını belirtiliyor. İthalatçılar da EBK’nın satış fiyatını referans alıyor. Şu an devlet eliyle spekülasyon yapılıyor.” Görener, 8 günlükten 4 haftalığa kadar buzağı fiyatının İngiltere’de 72.08 euro/adet, AB ortalamasının 179.97 euro/adet iken, Türkiye’de fiyatların 1.240 lira/adet seviyesinde bulunduğu bilgisini verdi.
15-16 TL olacak
EBK tarafından 70 bin ton, özel sektör tarafından 80 bin ton olmak üzere toplamda 150 bin ton ithalat yapılacağını kaydeden Görener, 400 bin adet koyun için de izin verildiğini hatırlattı.
Ömer Görener, et kaç liradan giriyorsa, aradaki fark kadar gümrük vergisi alınması gerektiğini vurgulayarak, et fiyatlarının 17 lira seviyesine indiğini yakında 15-15 lira seviyelerine geleceğini de sözlerine ekledi.
Hasat başladı, domates 3 Kasım’da 2 lira
Son haftalarda kilo fiyatı 10 TL’ye kadar tırmanan domateste müjde geldi: Fiyatlar 3 Kasım’dan itibaren düşmeye başlayacak. Tüketiciler bu tarihten itibaren 2 TL’den domates yemeye başlayabilecek. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (PERDER) Başkanı Şeref Songör, fiyatlarda yavaş yavaş gevşemelerin başladığını ancak asıl fiyat düşüşünün 3 Kasım’dan itibaren oluşmasının beklendiğine dikkat çekerek, “Domateste hasat başladı. Tedarikçilerden aldığımız bilgilere göre, yeni ürünler 3 ile 5 Kasım’dan itibaren satış noktalarına ulaşmaya başlayacak” dedi.
Seralarda ürünlerin yetiştiğini ve Kasım’ın ilk haftasından itibaren sıkıntının aşılacağını vurgulayan Songör, “Tüketiciler domatesi yaklaşık 2 TL’den yiyebilecek” diye konuştu. Domates fiyatlarının 10 TL’ye tırmanması nedeniyle tüketim dibe vururken Songör, “Tüketici ürün de bulamadığı için talep inanılmaz düştü ama fiyatların normale dönmesiyle talep de eski seviyesine döner” değerlendirmesini yaptı. 2009 yılında yüzde 40 daha az dikim yapılması ve ‘Tuta Absoluta’ zararlısı ile aşırı sıcakların yarattığı verim kayıpları nedeniyle domateste son yılların en büyük fiyat artışı yaşanırken 10 TL’ye bulan kilo fiyatıyla Avrupa’nın birçok ülkesi bile geçilmişti.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir