71 yaşındaki kadın 6 yaşından beri çobanlık yapıyor

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan 71 yaşındaki kadın, 6 yaşından bu yana dağlarda çobanlık yaparak küçükbaş hayvan yetiştiriyor.
Altınova köyünde yaşayan Ünzile Altınkaya (71), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 65 yıldır dağlarda tek başına küçükbaş hayvan otlattığını söyledi.
Şu anda sürüsünde 500’e yakın küçükbaş hayvan bulunduğunu belirten Altınkaya, et fiyatları konusundaki tartışmalara dikkati çekerek, kırsaldaki herkesin hayvancılıkla uğraşması halinde bu sorunun olmayacağını kaydetti.
Köyünün çevresindeki dağlık alanda sadece kendisinin çobanlık yaptığını anlatan Altınkaya, ”Kırmızı etin fiyatlarının artmasından memnun değilim. Keşke daha ucuz olsa. Çünkü bunu alamayanlar da var. Ben 71 yaşımdayım ama hala çalışıyorum. Bazı gençler de üretmeyip, uyuyarak günlerini geçiriyor. Bizim gibi çalışanlara da yazık. Herkes üretse et kıtlığı olmayacak bolluk olacak. Daha iyi olacak” diye konuştu.
Okuma yazmayı gençliğinde çevresindekilerin yardımıyla öğrendiğini, bugüne kadar elektrik bulunmayan bir evde yaşadığını ifade eden Altınkaya, eşini erken yaşta kaybettiğini ve yalnız kaldığını söyledi.
Çocukluğunda başladığı çobanlığı meslek edindiğini, hayvan yetiştirip et ve süt ürünleri elde ettiğini dile getiren Ünzile Altınkaya, şehir yaşamının insanlara sıkıntı verdiğini savundu.
-EN ÖNEMLİ SORUNU ELEKTRİK VE KURT-
İlerlemiş yaşına rağmen halen sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesinin doğayla iç içe olmasından kaynaklandığını belirten Altınkaya, sözlerine şöyle devam etti:
”Hasta olduğum günler çok oldu. Ancak hiçbir zaman yatağımda yatmadım. Çünkü davarlarım beni bekliyordu. Her sabah kalkıp onları otlatmaya götürdüm. Dağlardaki yeşillik, mis gibi tertemiz hava hiçbir yerde yok. Şehirde yaşayıp ne yapacağım? Şehirde yaşasam, ölmeden mezara gireceğim. Davarı önüme katınca benden mutlusu yok. Hasta olsan, yağmur hastalığını geçiriyor. Dağlar benim anam babam gibi oldu. Hastalığımı, derdimi, sinirimi alıyor.”
En önemli sorununun evine elektrik bağlanmaması ve ceza alacağından korktuğu için koyunlarını telef eden kurtları öldürememesi olduğunu dile getiren Altınkaya, ”Oğlağı kuzuyu ayırırım. İkindi vakti sütlerini sağar, ağılı süpürürüm. Yoğurt çalarım. Katarım davarı önüme giderim. Evime bazen öğlen bazen de akşam ezanında gelirim. Dağlarda hiç korkmuyorum, köpeklerim var. Onlar bana her şeyi haber verir. İnsanı, kurdu bilir” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir