'Kars-Ardahan hayvancılıkta pilot bölge ilan edilmeli'

Kars Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ali Nail Çelik, Kars-Ardahan platosunun hayvancılıkta pilot bölge ilan edilmesi için hükümete çağrıda bulundu.
Çelik, Kars’ın 1980’li yıllardan sonraki ‘Satılık Şehir’ imajını 1990’lı yıllardan sonra yıktığını vurgulayarak, “90’yı yıllarda Organize Sanayi Bölgesi tarla idi. Ardından altyapı çalışmaları başladı ve bizler de destek olduk. Şu anda ise 39 süt işleyen tesis, 2 yem, 1 tekstil, 11 orman ürünleri işletmeleri var. Bunlar Kars’a 11 yılda kazandırıldı. Şehir merkezinde de özel sektör yatırımları arttı. Binalar bile değişiyor, restorantlar, oteller yapılıyor. Bunlar da memleket sevdasıyla oluyor.” diye konuştu.
Kars kent nüfusunun 70 binlerde seyretmesinin Kars’ın kabuğunu kırmasına engel olduğunu ifade eden Çelik, nüfusun bir şekilde 100 binlere getirilmesi gerektiğini kaydetti. Kars’taki yapılaşma, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu’nun 20213 yılında teslim edilecek olmasının kentteki yatırımcılara umut verdiğinin altını çizen Çelik, “BTK Demiryolu Kars’ın ekonomik bağlantısıdır. Kars’a defo ve antrepoların yapılması konusunda da şunu söyleyeyim: Bunu işadamları bile yapabilir. Devlet yer gösterir, işadamı da yapar.
Deponun Erzurum’a kurulması ise şudur: Devlet Demir Yolları’nın Demiryolu Şehri projesi kapsamında Erzurum’a depo yapılıyor. Oysa serbest bölge özel teşebbüsün girişimleriyle olur. Şimdiden valilik öncülüğünde yer belirlenmelidir. Bunun örnekleri de diğer illerde vardır. Özel idare öncülüğünde bir şirket kurulur, bir isim bulunur, arsa belirlenir ve adım atılır. Hazine arazileri var. Bunların birinin üzerine kurulabilir.” dedi.
Köylünün sürekli göç derdinde olduğunu, üç-beş kuruş kazandığında büyük kentlere gittiğini dile getiren Çelik, bunun önüne geçilmesiyle kentteki ekonominin de canlanacağına inandığını vurguladı. Kars’ta hayvan sayısının yeterli olduğunu, fakat 1990’a oranla düştüğünü ifade eden Çelik, et fiyatlarının ise yükseldiğini anlattı. “Et fiyatlarının artması 10 yıldır para etmeyen hayvancılığın patlama noktasıydı.” diyen Çelik, “Bir ürün para etmiyorsa 10 yılda patlar. Et fiyatları da öyle olmuştur. Bunda etkenlerden biri de üretici olan köylünün göç edip tüketici konumuna düşmesidir. Anadolu’da üretimi teşvik etmek gerek. Anadolu’daki köyler Türkiye’yi doyurur. Kalkınma ajanslarının varlığı da bugünlerde önemlidir. Yeni teşviklerin gelmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“KARS-ARDAHAN HAYVANCILIKTA PİLOT BÖLGE İLAN EDİLMELİDİR”
Kars-Ardahan platosunun hayvancılıkta pilot bölge ilan edilmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, şöyle dedi: “Hayvancılıkla ilgili kurumlar, kuruluşlar ve firmalar olarak hayvancılık alanında bu bölgenin pilot bölge olarak hayata geçirilmesini istiyoruz. Kars-Ardahan platosu Hayvancılık Cazibe Merkezi ilan edilmelidir. Bu bölge organik tarımın merkezi yapılmalıdır. Hükümet bunu ilan eder, destekleri buraya verirse bu bölge 5 yılda kalkınır ve Türkiye’nin bütün et ihtiyacını karşılar. Bu ülke kendi etini üretmelidir. Bu konuda destek bekliyoruz.”
(CİHAN)

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir