Vatandaş kuyrukta, EBK revaçta

Et fiyatları yükselince yıldızı parlayan şirket, 2009 yılı listesinde “500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesine ‘terfi’ edip 239’uncu sıraya yükseldi.
11 ayın sultanı ramazan geldi. Zaten Meclis kapanıp referandum yüzünden miting alanlarına gözünü çeviren Ankara, daha da bir sükunete daldı. Ramazan ve ekonominin yan yana geldiği bütün haberlerde çarşı pazardaki gıda fiyatlarının durumunu okursunuz. Bu yılın yıldızı ise şüphesiz et fiyatları…
Et ve Balık Kurumu, ramazan ayına önlemlerle girdi. Market ve kasaplarda bir türlü düşmeyen et fiyatlarını indirmek amacıyla ramazan boyunca 25 bin ton hayvan keserek etlerini piyasaya sürmeye karar verdi. Buna rağmen kıyma ve et fiyatını düşürmeyen market ve kasaplara dönük denetimler yapılacak.
Kurumun Ankara’da 4, Erzurum’da 3, Adana, Ağrı, Diyarbakır ve Van’da birer satış mağazası bulunuyor. Mağazalarda kıyma 16.5, kuşbaşı da 19.15 TL’ye satılınca vatandaş ramazanın ilk günlerini ayakta 3 saatte et kuyruğunda geçirdi.
Bu arada EBK’nın fiyatlarını duyan özellikle İstanbullu vatandaşlar kurumu telefon ve e-posta yağmuruna tuttu. Herkes “Niye İstanbul’da mağaza açmıyorsunuz” diyor. Bu arada kurum, yakında İzmir, Kocaeli, Ankara, Bursa ve İstanbul illerinde öncelikli olmak üzere yeni satış mağazaları açmayı planlarına aldı.
Et Balık Kurumu, 2008’de İSO’nun “1.000 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 749’uncu sıradaydı. Et fiyatları yükselince yıldızı parlayan şirket, 2009 yılı listesinde “500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesine ‘terfi’ edip 239’uncu sıraya yükseldi. 2010 değerlendirmelerinde ilk 100’e girerse şaşırmamak lazım.
Para Dergisi

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir