Ucuz et çabuk bitti vergisi %60’a çıktı

ET fiyatlarının perakendede 30 TL bandını geçmesinin ardından fiyatları kontrol altına almak amacıyla başlatılan et ithalatı yerli üreticiyi vurunca, ithal etin maliyetini yükseltecek tedbirlerin dozu artırıldı. Önce sıfır gümrük vergisi ile et ithalatı dönemi yaşanırken, gelen tepkiler üzerine Mart ayında yüzde 45’e çıkarılan et ithalatındaki gümrük vergisi oranı yüzde 60 oldu. Et ithalatında gümrük vergisinin yükseltilmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dünden itibaren, karkas ve yarım karkas, eşit olarak bölünmüş çeyrek karkas, karkasın ön çeyrekleri ve arka çeyrekleri ithalatında yüzde 60 gümrük vergisi uygulanacak.
İç piyasada et fiyatlarının dengelenmesi için geçen yıl önce Et ve Balık Kurumu’na (EBK) sıfır gümrük vergisi ile kasaplık hayvan ithalatı yetkisi veren hükümet, et ithalatı için de gümrük vergilerini düşürmüştü. Geçen yıl Haziran’da çıkarılan kararname uyarınca EBK’ya sıfır gümrük ile 2010 sonuna kadar 100 bin ton et ithalat yetkisi verilmesine ilişkin süre, daha sonra çıkarılan kararname ile 31 Aralık 2011’e uzatılmıştı. İthal et ve kasaplık hayvanların maliyetinin düşük olması nedeniyle, yerli besici, hayvanını satamıyordu. EBK’nın 12.5 lira olarak belirlediği hayvan alım fiyatı, yerli besici için düşük kalınca EBK, geçen hafta alım fiyatını 13 liraya çıkarmıştı.
Ali Babacan: Fiyatlar uygun cebi yakmıyor
DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek, Reha Denemeç ve Ankara milletvekili adayları Yalçın Akdoğan ve Ümit Altuntaş ile birlikte Balgat Semt Pazarı önüne kurulan seçim bürosunun açılışını yaptı. Açılıştan sonra semt pazarını dolaşıp alışveriş yapan Babacan, gazetecilerin “Fiyatlar cebi yakıyor mu?” sorusuna, “Uygun… 5 liraya epey bir şeyler aldık” yanıtını verdi. “Mutfak alışverişini siz mi eşiniz mi yaparsınız?” sorusu üzerine ise Babacan, mutfak alışverişini daha çok eşinin yaptığını, ama yılda 1-2 defa beraber de çıkıp, “sessizce” bir şeyler aldıklarını söyledi.
İşte Türkiye’nin fotoğrafı
“İşte burası Türkiye’nin fotoğrafı” diyen Babacan, işinden memnun olan esnafın da şikayetli olan esnafın da bulunduğunu, daha rahat alışveriş yapan vatandaşların da olduğunu dile getirdi. Babacan, “Belki dar gelirli vatandaşlarımızın da hâlâ bir miktar güçlükleri var. İşte pazar yerinde Türkiye’nin fotoğrafını gördük ama genel hava olumlu” diye konuştu.
Babacan, seçim bürosunun açılışındaki konuşmasında, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülke olması için de yoğun gayret sarf ettiklerini anlattı. Babacan, iktidarları döneminde kişi başına milli geliri 10 bin doların üzerine çıkardıklarını, Türkiye’nin borcunun milli gelirine oranını yüzde 74’ten yüzde 41,5’e indirdiklerini, Merkez Bankası’nın rezervlerini 28 milyar dolardan 95 milyara çıkardıklarını belirtti. “Bizim rakamlarımızı alıyorlar ben 5 fazlasını veririm diyorlar. Halkımızın (ben 5 fazlasını veririm) diyenleri çok gördü, onların hesaplarını da gördü” diyen Babacan, Türkiye’de siyaset yapma tarzının değiştiğini, bunun nedeninin de artık halkın her türlü bilgiye daha kolay ulaşması olduğunu söyledi.
Vatan / Ekonomi

Paylaş :

“Ucuz et çabuk bitti vergisi %60’a çıktı” hakkında 74 yorum

 1. yüzde 60 vergi oldu diye göbek atmamisi bekliyorlar!Ya secime bir ay kaldi kendince bizi kandiriyorlar!Etin suan fiyati 13tl fazla cikacaginida beklemiyorum,cünkü piyasa ithal etle ve ithal hayvanla dolmus tasmis durumda!kendim 15lirayi göreyim ne varsa ufak mufak dinlemeden vercem kesime!zarar edecegim,ama zararrin neresinden dönersen dön kardir!herkese aynisini tavsiye ederim,bunlarin secimden sonra bir karar verip vergiyi yine silip atarlar,et 10liraya düser iflas ederiz!saygilarimla

 2. gümruk vergisi yüzde 60 çikarmalari besiciyi kurtariyormu gene ayni 13 tl bizim maliyetimiz 15 tl gene kiloda 2 lira zarar.artik yan iş olarak çoğu besicilik yapiyordu ama ithal et yüzunden kimse besicilik yapmaz.güven pitdi satanda piyasaya güvenmeyip bu işi yapmiyor.kendimde elimdeki besi hayvanlarini satayim artik bu şartlarda bu işi yapmam.biz hamallik yapalim onlarda ucuz et yesin yem fiyatlarini düşurmek akliniza gelmiyormu.desdek verecek temmuza kadar.dana 6 ayda kaç kilo gelecekki.binlerce besici gene faydalanyacak kendin çal kendin oyna bu kararlari alanlar hangi ülkede yaşiyor anlamadim.

 3. Ucuz et bitmedi korkmayın besici bitti…. Bir kaç yıl sonra Uruguaylı angusları 50 tl ye yersiniz. Türk mandofonlarını begenmediniz. Uruguaylıların angusları daha tatlı gelir.Pamuğu şuan 400 kat pahalı ithal ettiğiniz gibi onu da ithal etmeye devam edin. Türkiyede hayvancılığa elveda. 13 tl den besici hayvan başına 800 tl zarar ediyor. Zaten besicinin 20-30 hayvanı var onun da yarısını zararına kestirip artık hamal mı olur ithalatcı şirketlerin ayakçısı mı olur ona hükümetimiz karar versin.

 4. bunlarin hepsi secim yatirimlari. hickimse neden bu ulkede her ay birkac milyar dolar borclaniyoruz diye butce acigini sorgulamiyor. Memleketteki insanlarda bukelemun gibi degisime ugramis, bu millet nasil muhaazakar musluman hayret !!! amerikan yesil banknotlarinin arkasina dayanmis musluman kardeslerimiz dort nala bu secimlerde de en onden gidip secimleri kazanacaklari goruluyor. Tarih tekerrurden ibarettir, daha ne kadar bu oyunlar devam edecek zaman gosterecek. Amerikanin-Avrupanin kayitsiz sartsiz arkasindan giden milletler , ulkelerin durumu gunumuzde ne durumda olduklari ortada ama gel gor ki kimin umurunda ki…

 5. siz hanği besicilikten bahsediyorsunuz besicilk akp sayesin de ithalatçı firmalar sayesinde bitti birtorba yem 40tl et kesimi 13 tl çık işin içinden çıkabilirsen. vatandaşa teşvik verip 7500 tl den inek sattılar şimdi satmaya kalksalar 4000 tl ye satamazlar.bu durum böyle giderse hayvan üreticisinin ayakta duracak hali kalmayack.

 6. erdoğan yalçınkaya

  Yorum yapmaya bile gerek yok aslında. bir ülke bu kadar kötü yönetilir,sanki ülkenin bir hayvancılık politikası oluşmuş büyük ve küçükbaş hayvan sayısı belli bir noktaya gelmişde bir ayda iki kere gümrük oranlarıyla oynuyorsun ben bundan sonra olacağı söyleyeyim biraz düzgün yerli karkas 16-17 belkide 18 lira civarına gelecek yani 2-3 lira zam gelecek bu neden pekiyi besici mevcut iktidara oy versin diye olurmu böyle bir şey kardeşim madem besiciyi düşünüyordun şimdiye kadar neredeydin?…pekiyi bugüne kadar ettiği zararıda verecenmi?…

 7. Et fiyatları aynı seyrini korur
  Alınan kararın et fiyatlarında bir artışa neden olmayacağını söyleyen Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Üyesi Emin Aslan ise fiyatların aynı seyrini koruyacağını ifade etti. Avrupa’dan ithal edilen et fiyatında 1 ay öncesine kadar yüzde 20 indirim aldıklarını söyleyen Aslan, gelen vergi ile alınan indirim oranının birbirine eş değerlerde olduğunu ve bu durumun fiyatlara artış olarak yansımayacağını ifade etti. Aslan şöyle konuştu: “Özel sektöre ithalatın yolunu açılması hem et fiyatlarını düşürdü hem de vatandaşın sofrasına et girmesini sağladı. Çiftçi memnun kalmasada uygulamanın yapılması gerekiyordu. Bu kararın iç piyasaya hareketlilik getireceğine inanıyorum.”
  besiciler olarak gümruğun yükselmesi sorunu çözmez.bence bu şartlarda besicilik yapmak mantiksiz yem ve canli hayvan çok pahali.alanda para kazanmaz emeğide boşa gider.sadece suz pahi veriyor hükumet.yukarda emin arslan diyor zaten avrupali yüzde 20 ucuz yapmiş gümruğun 60 çikmasi eti yükselmez bizimde maliyetimiz 15 gene kiloda 2 tl zarar.allah bunlari bildiği gibi yapsin.emek hirsizlari

 8. ya hala bunlar besıcıyle dalga gecıyolar allahını fıyatlar uygunmus dogru akp yandası olan bır kac fırma koseyı dondu baska cıftcı kesmı bılmıyorum 465 kılo ortalama malım geldı 12.5tlye kayserıde mal kesdırdım mal bası 1500 lıra zararım var emegımı zahmetımı katmıyorum

 9. arkadaslar sizin orda fiyatlarda kipirdama varmi??bizde yok!Heryer ithal et ve hayvanla dolmus,vergiyi 100% yapsalarda ancak 5-6 ay sonra biraz toparlanir gibi geliyor bana!Bunlarin allah belasini versin!bizim paralarimiz cocuklarindan ciksin insallah!

 10. hep aynı bunların sadece kendi yandaşlarını zengin etmek için çalışıyorlar .göstermelik bir kaç şey yapıyorlar sonra biz böyle yaptık şöyle yaptık .aslında yaptıkları bir şeyde yok.şu an kı besicilerin durumu cok kötü bu sorunu çözme yerine gidip salakça işler yapıyor bu kadar insanın emeğine yazıkk.allah hepsini burnunuzdan getirir İNŞALLAH

 11. erdoğan yalçınkaya

  Gümrük vergisini artırsalar ne olacak pasta çoktan bölündü.müşteri nerede büyük marketlerde onlar etlerini nereden alıyor hepsi ithal çalışıyor küçük kasaplarda iş yok insanlar kötüsünüde satsa büyük marketlere gidiyor.hala marketler yasası çıkacak hiç çıkacağına inanmıyorumda bekliyoruz göreceğiz.küçük esnafı bitirdiler,besiciyi bitirdiler,köylüyü bitirdiler,işci memur zaten yerlerdeydi zaten %2-3 zamlarla işi geçiştirdiler yıllardır. emekliden bahsetmiyorum bile 500-600 lira maaşla yaşam mücadelesi veriyor.seçim meydanlarına bakıyorum mevzu insanların özel hayatını ilgilendiren kasetlerden başka birşey yok.ülke sorunlarını konuşan yok biri gel karşıma çık hangi televizyon kanalında istersen diyor öbürü gelmem diyor.gelip ne diyecek ben memleketi bu hale getirdim iyimi yaptım diyecek.bende olsam çıkmam karşısına bu saatten sonra ne cevap vereceksin bu kadar olandan sonra çıkarsa şaşarım zaten.

 12. Bunun böyle olacağını daha ithal kararı alınacak söylentileri çıktığında söylemiştim.Harf
  virgül şaşmadan dediklerim çıkıyor.Ama bu günler daha yi günler.Bu kadar tahribata rağmen
  insanlar alkış tutmaya devam ederse küçük üretici perişan olup bitecektir.cari açık sonunda
  herkezi terbiye edecektir.İş işten geçtikten sonra
  İnsanların biraz akıllanma zamanı gelmedimi sizce

 13. Bursa’da 3 kişi yedikleri köfteden zehirlenirken, kıymanın satıldığı alışveriş merkezi ve et firması hakkında soruşturma başlatıldı.
  Edinilen bilgiye göre olay, merkez Osmangazi ilçesi Hürriyet Mahallesi’nde meydana geldi. Bir alışveriş merkezinden kıyma alan N.A. (46) evde köfte yapıp kızları G.A. (25) ve G.A. (19) ile birlikte yedi. Bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle hastaneye başvuran anne ve kızlarının zehirlendiği belirlendi. Polis, kıymanın satıldığı alışveriş merkezi ve et firması hakkında soruşturma başlattı.
  daha bune avrupada 3 kalite eti getirip millete yediriyorlar olacaği budur.kendi üretiçini pitir halki düşunme eti ucuz yapdim.niye maliyetlerini düşurmuyorsun maliyet yüzde 50 dir.

 14. Burada yorum yapanlarin 90% i bilincsiz,bilgisiz ve ofke ile yaziyor. Torba ile yem alarak besicilik yapilmaz, kendi yemini uretecek imkanin arazinin ekipmanin yok ise yapmayacaksin. 10 tane hayvan alip torba ile yem alarak bundan kilo elde edip kestirip para kazanmak mumkun olsa idi yada cok karli olsa idi tum Turkiye besicilik yapardi oyle degil mi?
  Ben Avrupa’dan Turkiye’ye canli hayvan ihrca ediyorum,besilikte var tabi fiyatlar uygun olursa kasaplikta var. Buradaki hic bir besici torba ile yem alipta yapmiyor bu isi,kendi arazisi var orada ekiyor biciyor yemini hazirliyor kis icin,yazin da araziye birakiyor malini yayiliyor.
  Bu bolgede (Baltik ulkelerinde) dogan yasayan buyuyen hayvan sizin hayalinizin dahi alamayacagi sekilde organik sekilde beslenip buyuyor, tek bir gram suni yem ,hormon asi vesaire yuzu gormeden. Buraya gelen veterinerlerin agiz acik sekilde “ya bu hayvanlar sadece bu samanimi yiyiyor” diye sordugunu belki 10 kez gozlemledim.
  Ayrica gelen veterinerler kili kirk yararak mal secimi yapiyor,oyle kor topal hasta vesaire hayvan yok yani.
  Karkas et farkli konu, mal kesilir Turkiye’ye gelir orada buzlukta aylarca bekler ve vitrine konursa ve satilmadan bekler ve kiyma haline gelir bayatlarsa o ayri bir konu.
  Aama buradaki Turkiye’ye giden canli hayvani bu siteye yazan tek bir besici daha hayatinda gormemistir. O kadar kaliteli et irki hayvan gelir kisacasi. Gidin bakin gorun.
  Turkiye’de ki ne veteriner ne koylu hayatinda Charole mi gormus Limosin mi gormus Hereford mu gormus?
  Oradaki ufak besihanelerin durumunuda iyi biliyoruz icler acisi hayvanlarin alti 2 ayda bir temizleniyor.
  Bu sebepten dolayi bos atip dolu tutmayin.
  Yeme para vererek besicilkten para kazanilmaz.
  Aaaa tabi millete 60 liraya et yedireceksek o baska olur tabi..
  Hayirli kazanclar,saglicakla kalin.
  Aydin

 15. daha cok insan hastalanır bu ital hayvanların nsıl beslendığinı bilen varmı ilerde cok hastalıklar cıkacak adamların derdı ucuz et yedırmek değilki yandaslarına gelır kapısı dışarıya cıkan paraları üretıcıye destek verselerdı ama iyi olur hiç acımıyorum yem fıyatlarına mudahele yok o sanayı malı hayvana gelınce enayı malı

 16. herkese merhaba
  öncelikle basının et fiyatının yüksek olduğundan bu kadar bahsetmesine rağmen ,üreticinin elinden etin cıkış fiyat ve durumundan kimse bahsetmiyor.canlı bir hayvandan canlı ağırlığın %60 şından fazla et cıkması mümkün değildir fakat hayvandan kalan %40 civarın daki sakadat ve deri zaten kesimi yapan kişilere kalıyor. ve hayvanı 2 senedir elinde tutan kişinin bir hayvandan kazandığından cok para burada kazanıyor. her ithal karkastan kaybedilen sakadat bedeli zaten büyük bir kayıp burada kimse vatandaşı düşünerek et ithalatına izin verilmedi ,birilerine para kazandırmak esas amaç
  şimdi ithal ete gümrük gelmiş ,gene gaye doldurdukları depolardaki ithal eti daha fahiş fiyata satmak
  kimse üretiçi için bunu yapmaşıştır

 17. korkmayin arkadaslar eskisinide gececek o fiyatlar gelen et turkiyenin bir ayini bile karsilamaz ramazani bekleyin parasi olan ete yatarim yapsin kazanacak gor bak simdi tam zamani kendi dusuncem hurmetlerimle bu her sene boyle olmustur herseyin bi mevsimi var sabir etmenizi dilerim olmadi bi mali kesmenizi saygilarimla bizde kese kese yorulduk nogrun bilmem yem saman almis basini gidiyor bide bunu ital etseler

 18. BU HÜKÜMET OLDUKÇA ÇİFTÇİ HER ZAMAN ZARAR EDECEKTİR. ‘BALIK BAŞTAN KOKAR’ ARKADAŞLAR ONUN İÇİN BU HÜKÜMETİN DÜŞMESİ GEREK….

 19. emeğimize yazık yaa zenginler sefa sürüyor köylü cile cekiyor köylü olmasa bu millet ac kalacak kimsenin haberi yok ama köylüyü bitirmek için elinizden gelini yapıyorsunuz tepeden bakmayın biraz köylünün içine girin ki halimizi görün mazot desen zirvede süt desen yerlerde sürünüyor yem desen zenginin cebini doldurmaya devam ediyorr et desen onuda bitirdiler bu köylü vatan hayinliği yapmıyoo vatan hainlerine aktarınlan paraları biraz köylüye aktarın kii cilekeş köylünün yüzü gülsün. bas bas bağırıyo bu hükümet sıfır faizli kredi diye gidinde bi bakın zıraat bankadaki köylünün rezilliğine cocuk gibi oynuyorlar ama büyüklere gelince hepsi kuzu kesiliyorlar istedikleri miktarları fazlasıyla veriyorlar ama köylü olunca tepesine cıkıp tepiniyorlarr yazık cok yazıkk birazz da olsa duyun artık bu sesii..

 20. Tüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF)’ndan, Başbakan Erdoğan’ın Ankara ve İstanbul için açıkladığı projelere tepki geldi.
  -”TÜKETİCİLERİN İHTİYACI AKILLI PLAN VE PROGRAMLARDIR”-
  Ali Çetin, tüketicilerin hükümetten ve daha sonra hükümet olacaklardan deli saçmalıkları değil somut talepleri olduğuna da dikkat çekti. Tüketicilerin öncelikle gerçek anlamda demokrasi ve özgürlük istediğini kaydeden Çetin, “Ülkelerinde güven ve huzur içinde yaşamak istiyorlar. Asgari ücretten vergi alınmamasını, asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının üstünde olmasını istiyorlar. Başta hükümetin ve yerel yönetimlerin tüketiciyi soyma planlarından vazgeçmesini, gıda fiyatlarının düşürülmesini, dolaylı vergilerin OECD ülkelerindeki orana çekilmesini istiyorlar. Tüketiciler eğitimin şifresiz olmaını, üniversitelerin özerk olmasını istiyorlar. Öğrencilerin sırtlarından polis copunun kalkmasını istiyorlar. Ücretleri ile orantılı elektrik, su, akaryakıt ve gıda, et fiyatı istiyorlar. Ülke tarımının ve hayvancılığının yabancı şirketler ve ülkeler lehine yol edilmesi politikasından vazgeçilmesini istiyorlar. Ülkenin GDO’lu ürünler cenneti olmaktan çıkarılmasını, HES denen gözü dönmüşcesine yapıyan talanın sona ermesini, nükleer tehlikeden uzak yaşamak istiyorlar. Bizler deli değil akıllı projeler istiyoruz” dedi
  bizim gündemimiz evimize bir ekmek göturmekdir onuda bizden alacaklar.bu ülkede kimse yokmu bu besicilerin sorunlarini dile getiren.doldurdular memlekedi et ve canli hayvan beki senin üretiçin ne olacak niye yem ve arpayi getirmiyorsunuz.insaf

 21. bunlarin hepsi gostermelik secim yatirimlari, unutulanlar disinda yeni birsey yok, en tuhaf olan ise bu et ithalatindan zarar goren milyonlarca uretici ve tuketici kendi zararlarini gormezlikten gelip bu rezaletin savunmasini yapiyor olmalari. !!!!!

 22. Arkadaslar et vergisi % 60 a CIksa bile yurt disindan ithal edilen firmalar bu durumdan sonra akillilik yapip,vergiyi 0 Ladilar..yani anliyacaginiz yine onlar karli.ve bu ithal hayvan getirenlerin % 90 I AKP”li,$imdi bazI arkadaslar gitsin hayla ona oy versin…

 23. besici kardeşlerim ben kasabım.bizde zamanında çok zarar ettik.bırakında birazda sefasını sürelim.doğrudur karkas dana 18 ikende 25 e et satıoduk 13 tl ye indi gene 25e satıoruz.zamanında çok zarar ettik şimdide sefa sürme vakti.benim size tavsiyem elinizdeki, malı ucuz pahalı kestirin yerine buzağı almayın.büyük dana alın.örneğin eti bugün 250kg gelecek danalar var onlar bugün et parasına alınıyor onlardan alın para nasıl kazanılıyormuş görün .ama 1 kere deneyin .bizim kütahyada 1 tane besici var adamda prensip haline gelmiş artık bu.adam çok büyük besici.şu anda elinde 2000 adet danası var.sürekli para kazanıyor.yem fiyatları 40 lira olmasına rağmen ama dediim gibi büyük iri dana alın beslenecek parayı kazanan onlar…

 24. Arkadaşlar et balık kurumu yazın fiyatlar bölümünden alımı işaretleyin bakın bakalım etin alım fiyatı ne kadar 13 tl.oda birinci sınıfı nerede çiftçiyi koruma politikası anlamadım.satış fiyatlarınada bakın ayrıca et balık bile kaça alıp kaça satıyo bunlar bizle oynuyomu ne…

 25. Siz seçtiniz bu hükümeti şimdide burada şikayet ediyorsunuz. Ben bu işten battım inşallah herkes benden daha beter olur . Gelene de bir tekme de ben atarım lanet olsun …

 26. Haklısın deniz hem de çok haklısın. Şimdi de bizim düştüğümüz hataya başkaları düşecek gibi görünüyor.Sonunda onlarda pişman olacak ama iş işten geçtikten sonra.Malesef bu ülke insanı ekonomik kriz olmadan gerçekleri göremiyor.Malesef

 27. besiciler olarak ak partiye bir oy gidmez. inanmiyorum kimsede ak partiye oy versin sadece belki yaşlilar versin her ahirda 30 ile 40 bin zarar.eti düşurdun niye yem ve arpayi düşurmuyorsun.bu girdilerle maliyetde fazla oluyor şu anda maliyetimiz 15 den 16 tl oldu.

 28. İTHAL ANGUS SON 9 AYDA 1.1 MİLYAR DOLARI YEDİ
  Et fiyatlarını aşağıya çekmek üzere başlayan et ithalatı cari açıkta da kendini göstermeye başladı. Türkiye son 9 ayda angus ithalatına 1.1 milyar dolar yatırdı. Türkiye’nin geçen yıl ağustos ayında başlattığı canlı hayvan ve et ithalatına ödediği para 1.1 milyar doları aştı. Et fiyatlarındaki artışı durdurmak amacıyla geçen yıl mayıs ayında açılan ihalelerin ardından kasaplık canlı hayvan ve karkas et ithalatına fiilen ağustos ayında başlandı. Ağustosta sadece 31.4 milyon dolar olan hayvan ithalatı eylülde 28.2 milyon, ekimde 70.5 milyon, kasımda 42.5 milyon ve aralık ayında 123.6 milyon dolar oldu. Karkas et ithalatına ise ekim ayında başlandı ve ilk ay 21.3 milyon, kasımda 80 milyon, aralık ayında da 148.5 milyon dolarlık et ithalat edildi. 2010’da 584.5 milyon dolarlık ithalat yapıldı.
  BU YIL DA HIZ KESMEDİ
  Geçen yıl ilk ithalat kararı alındığında sınırlı süre yapılacağı belirtilen ancak daha sonra süre sınırlaması kaldırılan canlı hayvan ve et ithalatı bu yıl da hız kesmeden devam ediyor. Dört ay içerisinde 273.3 milyonu canlı hayvan ve 292.8 milyonu karkas et olmak üzere toplam 566.2 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yılın ağustos ayı ile bu yılın nisan ayı arasındaki 9 aylık dönemde gerçekleştirilen canlı hayvan ve et ithalatı böylece toplam 1 milyar 151 milyon dolar oldu.
  Ahmet KIVANÇ/ HT EKONOMİ
  hayaldi gerçek oldu birakin hayalleri gundeme donun üretiçiyi pitirdiniz .

 29. fiyatlara bakiyorum utaniyorum avrupalinin etini 15 tl ye aliyorlar bizim etide 13 tlden.yeri geldiği zamanda bizden fazla milletini ve vatanini seven yok böyle vatan sevgisi olurmu.vatan sevgisi kendi halkina değer vermekdik vatandaşin değeride işidir emeğinin karşiliğini almakdir.kendi üretiçisini pitirmekdir avrupali niye bize çalişma izni vermiyor onlarin aldiği paranin yarisina bile çalişiriz.ama onlar kendi halkini ve vatanini seviyorlar kendi üretiçisini ve vatandaşini ezmiyor.boş laflarla artik karin doymuyor.ebk 13 tlden kesim yapiyor yağsiz sadakatini duşerseniz 12 lira gelıyor.ortalmada 20 liraya satiyor.beside kiloda 3 tl zarar.durmak yok üretime devam kime

 30. Et ithalatının sonu…
  Türkiye, 9 ayda canlı hayvan ve ithal ete 1.1 milyar dolar ödedi. Bu ithalatın görünen yüzü. Birde içerde yarattığı yıkım var. İthalatın besiciye doğrudan, deri sektörü başta olmak üzere pek çok sektöre de dolaylı verdiği zararın boyutu 4-5 milyar dolar.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TRT’de gazetecilerin sorularını yanıtlarken et ithalatının neden yapıldığını anlattı. İthalatı sonlandırmanın da sinyalini verdi.
  Et ithalatının sonuna gelindi mi?
  Bu soruya yanıt vermeden önce, Başbakan Erdoğan’ın 2 Haziran’da TRT’deki açıklamasını okuyalım:
  “Hayvancılıkta desteklerimiz hemen her ilde devam etmiştir. Şu anda bizde hayvancılık gelişiyor. Geçen gün Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye’nin tarihinde ne zaman hayvan ithali var?’ diyor. Veya koyun ithali veya büyükbaş.
  Bir defa Sayın Özal’ın döneminde biliyorsunuz karkas et ithalatı yapılmıştır. Ben o sektörden geliyorum.
  Fakat biz bu ithalatı niye yaptık?
  Bizim bu ithali yapmamızın tek sebebi, Türkiye’de üretici sömürüldü. Firmalar, bu aradaki firmalar tüketiciyi de aynı şekilde sömürdüler. Hem üreticiyi hem tüketiciyi.Çünkü kıymanın fiyatı 27-28 liralara tırmandı. Biz burada piyasayı bir defa balanse etmemiz lazım.
  Ne zamanki biz ithal canlı hayvan almaya başladık, hemen fiyatlar düşmeye başladı. Bakın şimdi fiyatlar ciddi manada yerine oturdu.
  Biz ne yaptık?
  Bu arada ithal et fiyatında gümrükleri yüzde 60’a çıkardık. Bu da ne yapıyor? Dengelemenin ötesinde fiyatı düşürecek. Kısa bir süre içinde bu iş istediğimiz düzeye gelince tamamen kesebilecek güce sahibiz.”
  Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları Türkiye’de ithalata nasıl karar verildiğinin en somut örneği. İthalat,“terbiye edici” bir politika olarak uygulanıyor. Başbakan Erdoğan’ın dile getirdiği gibi rahmetli Turgut Özal döneminde de terbiye edici ithalatla tarım ve hayvancılığın canına okundu. Sektör çöktü.
  Yıllar sonra AKP Hükümeti yine terbiye edici ithalatla hayvancılık sektörünü dize getirdi.
  Kasaplık hayvan ile başlayan, besi hayvanı, karkas et, kurbanlık, koyun, kuzu ile devam eden ithalatın Türkiye’ye faturası ne oldu?
  Daha önce defalarca ithalatın faturasının çok ağır olduğunu yazdık. Bu kez de Ankara’dan bir meslektaşımızın Ahmet Kıvanç’ın 3 Haziran 2011 tarihli HaberTürk Gazetesi’ndeki haberindeki rakamlarla bu faturanın büyüklüğüne bakalım.
  Türkiye’nin son 9 ayda canlı hayvan ve karkas et ithalatına ödediği döviz 1.1 milyar dolar oldu. 2010 yılında 584.5 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Bu yılın ilk dört aylık döneminde ise 273.3 milyon doları canlı hayvan ve 292.8 milyon doları karkas et olmak üzere toplam 566.2 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yılın Ağustos ayı ile bu yılın Nisan ayına kadar olan 9 aylık zaman diliminde canlı hayvan ve karkas et ithalatı 1 milyar 151 milyon dolar oldu.
  Bu sadece dışarıya ödediğimiz döviz. İthalatın faturası bununla sınırlı değil.
  İthalatın sözü edilmeye başlanınca besicinin elindeki hayvanın değeri bir anda 2-3 bin lira düştü. Karkas et fiyatı 15-16 liradan 12 liraya düştü. Hayvanını kestiremeyen besici aylarca hayvanını beslemek zorunda kaldı. Satamadığı hayvana her gün yem yedirdi. Yem ucuz değil. Genel bir hesaplama ile besicinin ithalattan kaynaklanan zarı kabaca 3 milyar doları buldu.
  Hayvan kesimi olmadığı için deri sektörü deri bulamaz oldu. Onlar da deri ithal etmek zorunda kaldı. Sakatat sıkıntısı başladı. Besicilerin doğrudan, deri sektörü ve diğer sektörlerin dolaylı zararının 4-5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.
  Hükümet ithalatı sürdürürken bir yandan da sürekli karar değiştirdi. Canlı hayvan ithalatı için bağlantı yapanlar bir sabah karkas et ithalatına izin verildiğini öğrendiler. Onlar da büyük zarara uğradı.
  Bir çok besi işletmesi kapandı. İnsanlar işsiz kaldı. Göç hızlandı.
  Daha fazlasına gerek var mı?
  Bu anlattıklarımız bile terbiye edici ithalatın faturasını anlatmaya yeter de artar bile.
  Başbakan Erdoğan’ın söylediğine göre, pahalı olan etin fiyatını düşürmek için ithalat yapıldı.
  İthalat et fiyatını düşürdü mü?
  Tüketici ucuz ve sağlıklı et yiyebiliyor mu?
  Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2008’de 710 kilo kaçak kırmızı et ele geçirilirken, 2010’da 75 ton kaçak et yakalandı. 2010’da yaklaşık 53 bin baş kaçak hayvan ülkeye girdi. Bunlar ele geçirilenler, birde ele geçirilemeyen var.
  İthal etin ne kadar sağlıklı olduğu ayrı bir tartışma konusu.
  Kaldı ki, yurtdışından gelen ürünlerin nasıl denetlendiği ölüm saçan viski ithalatında açıkça görüldü. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu viskilerde normal değerin üç katı metil alkol olduğunu, ayrıca evrakta sahtecilik yapıldığını açıklıyor. Görevi denetim yaparak bu sahtekarlıkları önlemek olan Tarım Bakanlığı, hem görevini yapmıyor hem de herkesten daha çok şikayetçi.
  İthal etlerde de benzer bir sahtecilik olmadığını kim garanti edebilir.
  Özetle, terbiye edici ithalatın üreticiye de tüketiciye de hiçbir yarar sağlamadığı çok açık ortada. Dileğimiz bu ithalatın bir an önce sonlanması ve besicinin, üreticinin ve tüketicinin rahat bir nefes alması. Yoksa ülkeye çok yazık olacak.

 31. arkadaşlar ben kasabım..ayrıca çiftliğimde var yani üreticiyim….bunu siyasallaştırmanın bi anlamı yok .biz türk insanı iflas etsek bile bunu mevcut iktidara buluruz kendi hatamızı hiç görmeyiz.. evet bende çok zarar ettim 7 aylık spekülasyondaki zararım 85000.ama fiyatların tavan yapması yine büyük firmaların elinde onlar yükseltti ellerindeki stoğu bitirdiler fiyat düştü küçük üreticilerde kardan zarar etti…ben şahit oldum boynu kravatlı adam büyük baş hayvan beslemeye kaltı bu memlekette herkes işini yapacak arkadaş bilende yaptı bilmeyende bilen az zararla kurtuldu…. tek suçlu tarım bakanıdır mevcut sayı yeterli diye açıklama yaptı fiyatlar patladı ..belki oda rant edinmiştir orasını bilemem ama yeterli diye açıkıkmama yapmak yerine fiyatlar 15 tl yi gördüğünde ithali açmış olsa bu kadar zarar olmazdı….bu arada 85000 ana paradan zarar ettim bu 2000000 den döner..

 32. etin yükselişi inişi tacirire etkiledi alınan mal satılmıyo sattıgımız malı aynı paraya alamıyoruz alsakta aynı paraya satılmıyo bir belirsizlik var ama nerde ??????

 33. arkadaşlar bizler d0ğruları söylüy0ruzda k0nunun muhatapları anlamıy0lar. dışarıdan et ithali yerine girdileri düşürecek yem ithal edip vergi,m0z0t elektrik,te endirim yapıp üreticiyi bitirmeyeceklerdi. ı ama halen ısrarla halkı düşünüy0ruz deyip birilerini zengin yapma çabaları devam etmekte . 0nun için uyanalım

 34. hükümet konuşurken duyanlar ve dinleyenler herşey güllük gülüstanlık sanıyorlar besicilerinne durumda olduğunu bilmiyorlar besiciyimama malesef yurt dışında çalışıyorum hayvanların boğazını karşılamaya çalışıyoru sözde ticaret yapıyoruz 1 yıldır evime gidemedim hadi ben karından geçtim ana paramı kurtarmanın peşindeyim burdaki kazancım yemcinin hayvanı alırken 3.000 tl ye aldım 1800 yer 4800 …250 kg gelir 250 *12500 *250 eşittir 3125 hükümetimiz işi biliyor kişi başına gelir 10.000 $ nerede gözümüzü iyice açmamız lazım gerçi gözümüzü açanlar açıyor zaten ya allah yadımcımız olsun durmak yok geriye devam
  …,]

 35. cambaaz ali kızıloren

  etin kesim fiyatının yükseldiginin goredik yanı elimizde 15 tane büyük baş hayvan kaldı battık yani kafanda 25,00 zararr var

 36. Vay arkadaş bunlar diyoki dışardan vergisiyle beraber 14200 tl ye maliyeti var italin.ama bizim et balık kurumunda hala 13000 tl neden yabancının malı bizimkinden cok para edıyo hala anlamıs deyılım ev danası öküz olmaz derlerya tamamen doğru.

 37. ebk dişardan getirdiği hayvanlarda zarar etdi hükumet et ithalinde çari açik verdi .mehmet arkadaşin dediği gibi yurt dişinda 14 tlden et geliyor ebk 13 tlden besiciden et aliyor bu haksizlikdir besici hayvanlari elinde kaldi diye firsatçilik yapmakmi gerekir o kadar et ve canli hayvan geldi yem ve arpa ithal etmeyi hiç düşunmedinizmi şu anda arpa 510 kuruş yem 35 tl iki üç ay sonra yem 45 tl olur arpa 70 kuruş gelde besiçilik yap yetkililer siz nerde yaşiyorsunuz kimden aylik aliyorsunuz ekmeğinize nankorluk etmeyin ebk et alim fiyatini 14 yapmasi lazim ve bir an önce dişardan yem arpa ve kepek ithal etmeli bu fiyatlarla memleketde hayvançilik yok olur gerçi sizlerde bunu istiyorsunuz kafada yormasiniz nasil olsa ay başi maaş gelir sonrada emekli olurum altda kalanin cani çiksin

 38. millet kafayı yemiş.sıfır faiz uğruna cehenneme dalıyolar.3000 tl dana alıp 4000 tlye dana satcaklarının farkında bile değiller

 39. S.a Herkeze merhaba arkadaşlar okuduklarıma göre hep kendinize yontmaya çalışıyorsunuz o hayvanlar çok sağlıklı canavar gibi bizimkilere 5 çeker yemle kapalı alanda bekletilen hayvanlar değil gayet sağlıklı hayvanlar halkımızın sağlıklı ve uygun fiyata et yemesi çok normal onun için hiç karıştırmaya gerek yok devlet şöyle yapmış yedirmiş falan hikayelerine kanmıyoruz.Ayrıca o fiyata getirip yediriyosa siz o fiyata satında kendiniz yiyin derim iyi günler…

 40. hükumet karkas et ithalatında gümrük vergisi oranlarını yüzde 75’e yükseltti.girdileride düşurseydiler iyi olurdu arpa 50 kuruş bir torba yem 35 tl kepek zaten pahali diye hayvanlara vermiyoruz. tarim bakani bu krizı çok kötu yönetdi tum yuku besiciye yukledi
  marketler kasaplar yem ve arpa satanlar hepsi para kazandi besici zarar etdi tum sahmedi pisliği temizleyen besici arti ana parasini yatiriyor gene zarar ediyor.emek veren besiçi zarar eden gene besici. bir an önce gümruk vergisini indirin ucuz yem getirmeli 350 kiloluk bir dananin 10 aylik masrafi 1800 tl kaça alacağizki para kazanak.

 41. et belik kurumu alim fiyatini 14 tl yapmasi lazim besiçiyi korumaksa ve üretimin devam etmesi için girdilerin düşurmesi lazim yeni tarim bakani ilk görevi bu olmasi lazim.

 42. Akadaslar 2010 Eylul ayinda basladim besicilige, 150 bin tl kendim nakit koydum, 120 bin tl banka kredisi cektim, hayvanlari ortalam 3 bin tl ye aldim hayvan basina 1500 tl masraf ettim, ve bugun hayvanlari kesime gonderdim, hayvan basina ortalam fiyat 3200 tl, sayin akp destekcileri o et burnunzdan gelsin, migdenizde kurtlansin, zehir zemberek olsun, son yediginiz et olsun,
  toplam 160 bin tl para yapti, bir suru masraf edip ahir yaptim, makine aldim, hepsi zarar, banka borcumu verdikten sonra elimde 40 bin tl para kaliyor, devam edemiyecegim icin 110 bin tl kaybim var, Allah bunlarin mitil mitil burnundan getirsin

 43. hayvanin bana mal olusu 4500 tl, bugun sattim 3200 tl ye, ayrica ahira 60 bin tl masraf ettim, simdi bom bos TBMM hemen tasina bilir icine, ama onlara yem dayanmaz, cunku turkiyeyi yiyorlar yetmiyor
  10 ayda 110 bin tl zarar ettim, yemin ediyorum kac gundur dusunuyordum su hayvanlari gotureyim Ankaraya dokeyim uzerlerine benzini hem onlari yakayim hem kendimi yakayim, ama o hayvanalrin sucu ne, asil suc TBMM deki hayvanlarda, Allahta onlari yaksin

 44. Burhanmisin ne boksun, kesin akp lisin besbelli, ulan cakal etin kilosu bana 15 tl ye mal oluyor, senin gibi cakllar ucuz et yesin diye ben 13 tl satayinda hayvan basina 600 tl zararmi edecem, benim gibi 10000 lerce insan iflas etti, su nada turkiyedeki etlerin %80 ithal, %15 kacak, sadece %5 turkiyede uretiliyor, peki kasapta fiyatlar ne kadar, benden aliyor 13 tl ye satiyor 28 tl ye,
  madem sen karini satta millet biraz ucuz et !! yesin

 45. irfan görgülü

  Arkadaş, bu işlere girerken niye hiç araştırma yapmıyorsun! Bir yıldan fazladır ortalık toz duman. Hayvancılık yapmanın şartları değişiyor. Burada çok söyledim ama bazıları işi siyasete dökmeye çalıştı. Sonuç işte böyle hüsran. Bir hadisi şerifte peygamberimiz mealen şöyle diyor; Herkesin ayağa kalktığı dönemde siz oturun. Geçmiş olsun.

 46. Ahmet kardes bende sana katiliyorum ,hesabin benimkilye ayni., bende yurtdisinda yasiyorum, ulkemize yatirim yapalim dedik, Bundan sonra girak yaitrim yapmayi birdaha o ulkeye yonumu donemez duruma geldim, 15 yillik birikintim 10 ayda yok oldu

 47. gürbetçi allah yardimçin olsun allah bu kararlari alanlarida bildiği gibi yapsin bu kadar çaliş gel memleketinde yatirim yap 10 ayda tüm parani kaypet gerçi bizimde durumumuz seninkinden farkli değil allah bize sabir versin ne diyelim artik

 48. Yurtdışında karkas et satış fiyatı 3- 3,5 euro, helal kesim ve sevkiyat evrak vs masrafları kilo başına 0,5 euro. toplam türkiyeye geliş maliyeti 3,5-4 euro. Biz 3,75 euro diyelim.
  %75 vergi var bununla çarparsak 2,81 euro kilo başına… toplam 6,5 euro etti.
  6,5 euroda 15 lira eder…
  peki piyasada nasıl 12 liraya ithal et var?
  çünkü adamlar 3,5-4 euroya getirdiği ithal eti 2 euroya getirmiş gibi gösterip düşük vergi ödüyor.
  Kimsede bunlara çıkıp ya sen bunu nasıl 2 euroya aldın diye sormuyor. Buğdaydı, etti, arpaydı gibi temel maddelerin fiyatları aynı ülke içinde çok değişmez. Mesela ben hayvanımı 12,5 dan keserken sen 25 liraya kestirebilirmisin? hayır!! olsa olsa 13 olur veya 12 olur. Bu yurtdışındada böyledir. Ama bu üçkağıtçılar işin yolunu bulmuş biz indirim aldık yurtdışından, vergi artışıda onu dengeledi diyor. Gazetelerde bunu yazıyor, ama kimsede bunları incelemiyor. Devletin bu işten ciddi vergi kaybı var.
  Kim karkas eti piyasa fiyatının yarısına satar? senin kara gözüne kara kaşına mı satacak adamlar… yok.. bunlar yurtdışında düzeni kurmuş düşük fatura kestirip açıktan para veriyor. Olan bize oluyor.

 49. Irfan kardes burada kazandigimiz paramizi vatanimiza yatiralim dedik, yalniz bu vatanin icinde yasayan kansiz serefsizleri hesaba katmadim, ve coooook yanlis yaptim, serefsiz beni cenesiyle kandirdi, oyle konusuyor ki millet turkiyeyi dunyanin merkezi sanar
  Iste biz bu sozlere kandik kardes, bosuna dememisler uzaktan davulun sesi hos gelir diye
  Birakin bir daha turkiyeye yatirim yapmayi tatile bile gelmem ki param nasip olmasin, ve kim turikyeye yatirim yapmayi dusunurse benim basima geleni anlatacagim,
  sizlerinde allah yardimcisi olsun, ulke cehennet , hayat cehennem, tabi kaymacilar icin heryer cennet

 50. BU SİTE KİME HİZMET EDİYOR KİMDEN YANA ANLAYAMADIM.KAÇ GÜN OLDU FİYATLAR GÜNCELLENMEDİ! ŞU AN FİYATLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ KESİMCİLER KESECEK HAYVAN BULAMAZ OLDU GÜNCELLEYİN ARTIK ŞU SİTEYİ!!!KONYADA YAĞLI KESİM 11.80 Dİ 13 OLDU,AKSARAY 12.4 DÜ 13 OLDU,KAYSERİ 13,5 OLDU,EGE TARAFINDA YAĞSIZ 14,5 DEN KESİM YAPILIYOR..

 51. Irfan sen ne bicim adamsin.herkesi ayakladiran
  0 faizli kredi degilmi ? Insanlar ne bilsin ithal gelecek fiyatlar yarıya dusecek güvenip yatırım yaptilar.utanmasan milletin zararina oh olsun diyeceksin.birde kalkmis peygamberimizden nakil yapiyorsun ayip

 52. irfan görgülü

  Mehmet, sen bu işleri çok iyi biliyorsun. Bizim bir şeyden haberimiz yok, avare avare konuşuyoruz işte. O kadar feryat ettin, hakaret ettin geldiğin nokta bu. Bizim hiç bir şeyden haberimiz olmadığından kredi de almadık. Ne yani şimdi sana affedersin kredi almadığım için yanlış yapmışım demem mi lazım…

 53. arkadaş bizlerde var niye et daha pahalanacak diye hayvanları kestirmiyoruz destak verdi daha ne olacak 14 tl old yoksa 17 tl mi olacak fiyat iyi bence

 54. Sertab kardes su nada Elbistanda 13 le kesiliyor, etin etin maaliyeti bana 15 tl, sanirim sen karsta yayla hayvanciligi yapiyorsun, o zaman zararin olmaz, ama yemin torbasi ne kadar biliyrmusun, gubre, mazot, tohum, gecen seneye bakarak bunlarin hepsi %40 civarinda zamlandi, gubre %100 zamlandi

 55. İrfan insanlara kredi niye verilir zarar etsinler diye mi. O zaman bütün bankalardan kredi kullananlar batmaya mahkum. Ne olacak söylesene. Kredi verenlerin millete kastı mı var.

 56. irfan görgülü

  Zaman zaman yanlış bilgilendirmelerden dolayı alınan kararlar da isabetli olmayabiliyor. EBK Genel Müdürü piyasadaki hayvan mevcudunu doğru tesbit etmediği gibi işin kolayını buldu ve piyasada spekülasyon var, birileri buzağıları topluyor, bize kesime yeterli hayvan gelmediğinden ihalelerde zarar ettik dedi. Veriler de doğru toplanmadığı için gerçek hayvan mevcudu bulunamadı. Ben süt üreticisiyim. Süt fiyatlarının bu kadar yerlerde süründüğü bir ortamda inekler kesime giderken bizler bu günleri iki yıl önceden gördük. Bu yama bu deliği kapatmıyor. Şimdi bir ucundan çekiştiriyorlar diğer taraf açılıyor. Yazık. Çizme giyip hayvan altına girmeyenlerin masa başında rakamlarla oynayarak bu işi düzeltebileceklerini düşünmeleri boş iş. Allah herkese irfan nasip etsin.

 57. gurbetci1979 arkadasım. Seni cok kotu kaziklamislar ya da sen isten hic anlamiyorsun. 3000 liraya aldigin dana herhalde 250 ila 300 kilo civarinda olmali. Bu hayvanlara 10 ay bakarsan gunluk ortalama 1.5 kilo dan, 300 gunde 450 kilo eder. (bir kere cok uzun sure bakmissin, 6 ay ideal) Sen 3200e bicaga vermissin hayvani, yani hayvan baskul fiyati 11 lira olsun hayvanin 290 kilo eder (yaklasik). Simdi ya sen hayvanlara hic kilo aldiramadin, ya tarti bozuktu yada dogru hesap yapamadin. 450 kilo aldirdigin hayvani 11 lirada versen % 50si masraf olsa eline 2000 Tl kalir hayvan basina ama aldigin hayvan kara inek ise, kilo almiyorsa onu bilemem. Alirsin Simmental veya limusin veya Angus bak bakalim kio cikiyor mu, cikmiyor mu. Ben AKP li falan degilim bu arada, ama adamlar daha ne yapsin. Ortalik bir suru uyanik kasap dolu. Eger isi bilmiyorsan zarar edersin. dedigim gibi hesap ortada, (10 ayda hayvanin aldigi kilo – 10 ayda harcadigin para) = KAR. Ya sen hayvani 5 liraya verdin bicaga ya da bir hesap yanlisin var.
  Saygilar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir