Türkiye et fiyatlarını dünyada da artırdı

Et fiyatlarını düşürmek için canlı hayvan ve et ithalatına yönelen Türkiye, ithalat yapacağı ülkelerdeki fiyatları da tırmandırdı.
Uyum Marketleri Et ve Tavuk Satın Alma Müdürü Serkan Büyükünal, “Türkiye’ye et satacakları için Macaristan’da et fiyatları yüzde 100 arttı” dedi.
inekSon bir yılda kırmızı et fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış yaşanan Türkiye, iç pazardaki fiyatları düşürmek için nisan ayında canlı hayvan ithalatına başladı. Ancak canlı hayvan ithalatının yetersiz kalması ve fiyatların bir türlü istenen seviyelere düşmemesi sonucu et ithalatı yapılacağı da geçen hafta açıklandı. İç piyasada bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye’nin et ithalatına başlayacağı haberleri dünyada da fiyatların yükselmesine neden oldu. Türkiye’nin et satın alacağı ülkelerde et fiyatları tavan yaptı.
Temkinli olmalıyız
Konuyla ilgili yorum yapan Uyum Marketleri Et ve Tavuk Satın Alma Genel Müdürü Serkan Büyükünal, Türkiye’nin ithalata birden yönelmesi durumunda ithal edilecek etlerin de fiyatının artacağını ifade etti. Bu konuda temkinli hareket etmek gerektiği konusunda uyarıda bulunan Serkan Büyükünal, şunları söyledi:
Dengeler bozuldu
“İthalat için birden yüklenmemek gerekiyor. Bizim et ithal edeceğimiz haberleri bile pek çok ülkede fiyatları tırmandırdı. Sadece kırmızı ette değil beyaz ette de dengeler alt üst oldu. Türkiye en çok beyaz et ihracatını Arap ülkelerine gerçekleştiriyor. Bu anlamda da piyasada denge bozuldu. Bu durum gündeme gelince de ister istemez arz talep dengesi bozuldu.”
Fiyat yüzde 100 arttı
Büyükünal, Türkiye’nin sadece kendi içinde değil, et satın alacağı ülkelerde de fiyatları yükselttiğini ifade etti. Türkiye’nin et ithal edeceği ülkeler arasında Macaristan’ın da bulunduğunu kaydeden Büyükünal, “Macaristan’da et fiyatları yüzde 100 oranında artış gösterdi. Bunun tek nedeni bizim oradan et alacak olmamız” dedi.
Macaristan’da nisan ayı sonunda kilosu 1.5-1.7 euro civarında olan et fiyatları, eylül başı itibariyle 3 euroya kadar yükseldi.
Kurban öncesi spekülatörler iş başında
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et piyasasında en kritik dönemin Kurban Bayramı olduğunu belirterek, canlı hayvan ithalatının süratlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Bayram yaklaşırken spekülatörlerin ve büyük üretim merkezlerinin kasıtlı olarak fiyatları düşürmediğini ifade eden Palandöken, ithalatın süratlendirilmesi ve küçük üreticilere 3’er 5’er damızlık havyan ve ucuz yem verilerek üretimin desteklenmesi gerektiğini savundu.
Bayramda kurbanlık hayvan ihtiyacının çok yüksek olacağına dikkati çeken Palandöken, ”et üzerinde çok yoğun spekülatif haberler yapılıyor. Yetkili kişilerin dışında açıklama yapılmamalı. Et fiyatlarındaki spekülatif artışlara son verilmesi gerekir” açıklamasında bulundu.
İSTANBUL (Bugün)

Paylaş :
Etiketler:

“Türkiye et fiyatlarını dünyada da artırdı” hakkında 1 yorum

  1. Kars sarıkamış ta 250 adet kapak açmış kurbanlık erkek dana satlık tır hayvanlar veteriner kontrolinde olup sağlık raporları ve pasaportları mevcuttur .dilediğiniz adette satın alabilirsiniz nakliye sorunsuzdur.
    100 Adet besi danası satlık tır
    5324664322

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir