Tüketiciye ulaşan fiyatlarda üretici fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi yok

Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Zeki Ilgaz, “Yem maliyetlerinde yaşanan iyileşmeye rağmen toplam maliyetler artacağından önümüzdeki dönemde, kırmızı et fiyatları bugün şikayet edilen seviyelerin altında olmayacaktır” dedi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Kırmızı Et Sektör Toplantısı’nda konuşan Ilgaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılı verilerine göre, Türkiye’de etin işlenmesi ve saklanmasında 202 işletme, et ve kümes hayvanlarının etinden üretilen ürünlerin imalatında ise 204 işletmenin bulunduğunu belirtti.  Sektördeki istihdam verilerine de değinen Ilgaz, etin işlenmesi ve saklanmasında 42 bin 982 kişinin, et ve kümes hayvanları etinden üretilen ürünlerin imalatında ise 7 bin 352 kişinin çalıştığını bildirdi. Ilgaz, Türkiye’de kırmızı ve beyaz et sektöründe, bin 470 et parçalama ve işleme tesisinin olduğunu ifade etti.
Türkiye’nin kırmızı et sektöründeki sorunlarına işaret eden Ilgaz, et fiyatlarının artmasıyla beraber besilik dana fiyatlarının da yüksekliğine dikkati çekti. Ilgaz, “Yem maliyetlerinde yaşanan iyileşmeye rağmen toplam maliyetler artacağından önümüzdeki dönemde, kırmızı et fiyatları bugün şikayet edilen seviyelerin altında olmayacaktır. Sektörün en büyük ihtiyacı, istikrardır. İstikrarın kurulması ve sürdürülmesi, gelecek dönem için öngörüde bulunabilmek, sektör açısından hayati öneme sahiptir” diye konuştu. Ilgaz, çözüm önerilerinde ise hayvan kayıt sisteminin süratle yenilenmesi, veri tabanının zenginleştirilmesi, sürekli güncel kalması ve sektör oyuncularının erişimine açılması gerektiğini söyledi. Besilik dana envanterinin sürekli izlenmesi, gelecek dönemlerin ihtiyaçlarını karşılayacak, açığı kapatacak kadar besilik dana takviyesine, ithalatına imkan verilmesi gerektiğinin altını çizen Ilgaz, konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.
“Tüketiciye ulaşan fiyatlarda üretici fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi yok”
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Adnan Gültek de kırmızı et sektöründe ithalat tartışmalarına değinerek, bir ürün, hem ithal hem de ihraç edilebiliyorsa ithalatın yapılması gerektiğini söyledi.  Gültek, büyükbaş eti ihracatında düşük maliyetlerle üretim yapmaları nedeniyle Hindistan’ın dünya lideri olmaya devam edeceğini söyledi. Gültek, Hindistan ile Brezilya, Avustralya, Yeni Zellanda gibi ülkelerin net ihracatçı, Rusya, Japonya ve Güney Kore’nin ise net ithalatçı ülkeler olmasının öngörüldüğünü belirtti. Türkiye kırmızı et sektörüyle ilgili bilgiler de veren Gültek, “Şap, brucella, tüberküloz hastalıkları önlenemediği sürece ekonomik hayvancılıktan söz edilemez. Şu anda Anadolu’da besicilik işletmeleri şap hastalığından kırılıyor” dedi.
Hastalıklar nedeniyle ekonomik kayıpların çok yüksek olduğuna dikkati çeken Gültek, şap hastalığının yüzde 15 süt, yüzde 10 et verimi kaybına, brucellanın yüzde 30 süt, yüzde 20 et verim kaybına ve yavru atmalara neden olduğunun altını çizdi.  Gültek, kırmızı et fiyatlarında üretici fiyatlarının gerilediğini ancak perakende fiyatlarının düşmediğine işaret ederek, tüketiciye ulaşan fiyatlarda üreticinin fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi olmadığını söyledi.  Kısa vadede besi materyali ithalatının çözüm olabileceğini ifade eden Gültek, ancak bir anda hem et, hem besi materyali hem de kesimlik hayvan ithal edilirse 2010’da olduğu gibi birçok işletmenin kapısına kilit vuracağını savundu.

Paylaş :

“Tüketiciye ulaşan fiyatlarda üretici fiyatının düşmesinin hiçbir etkisi yok” hakkında 1 yorum

  1. Iste gercek sanayici bu. Karkas et ithalati olursa sektor coker diyor.cok dogru. Bir ulke icin siyasi istikrar ne kadar onemliyse uretici icin fiyat istikrari da okadar onemlidir.Zaman,ek,para harcayarak yaptigi uretimden isrikrarli bir kazanc elde edemezse bu is yurumez Gercek sanayici bunun farkina vardi. Artik bu isler duzelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir