Sucuk fiyatları 7 TL ucuzladı

İthal et daha Kayseri’ye gelmemesine rağmen et fiyatlarındaki indirim, pastırma ve sucuğa da yansıdı.
30 liradan satılan birinci kalite sucuğun fiyatı 7 liraya gerileyerek, 23 liradan satışa sunuluyor. Et fiyatının pahalı olduğu dönemde yapılan pastırmanın satış fiyatının ise önümüzdeki günlerde 5 lira gerileceği belirtiliyor.
İthal etin gelmesiyle birlikte pastırma ve sucuk fiyatlarında biraz daha gerilemenin olacağı ifade ediliyor. Dayı-Yeğen Pastırmacısı’nın sahibi Mehmet İpek, ithal etin isminin fiyatların inmesine etken olduğunu belirterek, bir ay öncesinde 30 liraya sattıkları birinci sınıf evlik sucuğun fiyatının yüzde 25 gerilediğini ifade etti. Sucuğunun kilosunun 23 liraya düştüğünü kaydeden İpek, kredi kart satışlarında bu fiyatın 24.5 liraya çıktığını belirtti. İpek, “İthal etin ülkemize girmesiyle fiyatlarda hızlı bir düşüş yaşandı. İthal etin adı bile sucuğu 7 lira geriletti. Daha bir ay öncesi 30 liradan sattığımız sucuğun kilosunu nakit olarak 23 liradan satışa sunmaya başladık. Pastırmanın fiyatında gerileme ise önümüzdeki haftalarda olur. Etin pahalı olduğu dönemde yapılan pastırma tüketilmeden indirim yapılması mümkün değil. Önümüzdeki günlerde pastırmada 5 lira civarında geriler.” açıklamasında bulundu. İpek, pastırmanın kilosunun 38 ile 54 lira arasında değiştiğini kaydetti.
İpek, sucukçularda ucuz fiyata satılan ve “Yüzde yüz dana etinden yapılmıştır” denilen sucukların Kayseri’nin imajını zedelediğini söyledi. İpek, hediyelik olarak götürülen ucuz sucuklardan yiyenlerin Kayseri sucuğunun kötülüğünden bahsettiğini ileri sürerek, “Şu anda çoğu sucukçuda bunları görmek mümkün. Hediyelik olarak alınan bu ucuz sucuklar, diğer illere de gidiyor. Orada yiyen vatandaşların, Kayseri sucuğu bu kadar mı kötü diye yorumlar yaptığı bize kadar ulaşıyor. Bu tür sucuklar Kayseri’nin imajına zarar veriyor. Vatandaşların bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Yüzde yüz dana etinden yapılmıştır sözüne kanmamaları lazım. Bu tür üretilen sucuklar, sektöre zarar veriyor.” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir