Sırbistan'dan EBK'ya garip teşekkür

Et Balık Kurumu’nun Sırbistan’dan yaptığı büyükbaş alımı sonrası bölgenin belediye başkanı EBK’ya ‘satışında sıkıntı yaşadığımız hayvanların alım anlaşmasının halkımız açısından anlam ve önemi çok büyüktür” diye bir teşekkür mektubu yolladı ve bu mektup kurumun internet sitesinde yayınlandı. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek de konuyla ilgili Meclis’e bir önerge vererek, “Belediye Başkanı’nın ifade ettiği sıkıntı nedir? Türkiye’ye diğer ülkelerin almak istemediği hayvanlar neden gelecektir? Bu hayvanların sağlıklı olup olmadıkları kontrol edilmiş midir” diye sordu.
Dibek, önergesinde, EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın beraberindeki heyetle Sırbistan’a giderek hayvan ithalatı için bir anlaşma imzaladığını belirterek, şöyle dedi:
“İçeriği belli olmayan anlaşma sonrasında Sırbistan Sancak Bölgesi Sjenica Belediye Başkanı Muziz Turkovic, EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş’a teşekkür mektubu yollamıştır. ETB resmi web sitesinde yer alan mektupta Turkovic, ‘Şahsınızın ve heyetinizin Sjenica’ya gelerek satışında sıkıntı çektiğimiz ve bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan büyükbaş hayvanlarımızın alımı hususunda yapmış olduğu alım anlaşmasının halkımız açısından anlam ve önemi çok büyüktür’ ifadelerini kullanmıştır.”
“PAZARLIK YAPILDI MI?”
Sırbistan’da yapılan hayvan ithalatı anlaşmasının içeriği ve koşullarını merak eden Dibek, Bakan Eker’e, “İthal edilecek hayvanlar kasaplık mı yoksa besi hayvanı mıdır? Miktar olarak ne kadar(kaç baş veya kaç ton) ithal edilecektir? İthal edilecek hayvanların özellikleri nedir? Fiyatı ne kadardır? İhalelerde olduğu gibi pazarlık yapılmış mıdır” diye sordu.
“İHALE AÇMAMA YETKİSİ VAR MI?”
Bakanlar Kurulu tarafından verilen yetki doğrultusunda sıfır gümrükle besilik ve kasaplık canlı hayvan ithalatı ile görevlendirilen Et ve Balık Kurumu’nun, ihaleler açarak bu görevi yerine getirdiğine dikkat çeken Dibek, “Et ve Balık Kurumu’nun ihale açmadan, genel müdür imzası ile anlaşma yaparak doğrudan hayvan ithal etme yetkisi var mıdır? Varsa, bu yetkinin dayanağı nedir” sorusunu yöneltti.
Bugüne kadar açılan ihalelerde, açıklanan ihale şartnamelerinde hayvan ithalatının yapılacağı ülkelerin açıkladığına dikkat çeken Dibek, “Bu ülkeler arasında Sırbistan yoktur. İhale açılan ülkeler arasında olmamasına rağmen neden Sırbistan’dan doğrudan alım yapılmıştır? EBK Genel Müdürün imzası ile başka ülkelerden de ithalat yapmak üzere anlaşma veya anlaşmalar yapılmış mıdır” diye sordu.
Sjenica Belediye Başkanı’nın hayvan satışında sıkıntı çektiklerini ifade ettiğine işaret eden Seyhan, “Belediye Başkanı’nın ifade ettiği sıkıntı nedir? Türkiye’ye diğer ülkelerin almak istemediği hayvanlar neden gelecektir? Bu hayvanların sağlıklı olup olmadıkları kontrol edilmiş midir” dedi.
EBK HANGİ ÜLKELERDEN ALABİLİR?
EBK’nın daha önce açıkladığı şartnamelere göre kasaplık ve besilik canlı hayvan ithal edilecek ülkeler şunlar:
ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Şili, Yeni Zelanda, Avustralya, İzlanda, Norveç, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan.
BAŞKANIN TEŞEKKÜR METNİ
Et ve Balık Kurumu’nun kendi internet sayfasına koyduğu Balkanlar Sancak Bölgesi Sjenica Belediye Başkanı Muriz Turkovic’in mektubu şöyle:
“Muhterem,
Bekir Ulubaş Beyefendi,
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü
Şahsınızın ve heyetinizin Sjenica’ya gelerek satışında sıkıntı çektiğimiz ve bölgemizin en önemli gelir kaynağı olan büyükbaş hayvanlarımızın alımı hususunda yapmış olduğu alım anlaşmasının halkımız açısından anlam ve önemi çok büyüktür.
Sırbistan Sancak halkı adına, şahsınıza ve Kurumunuza teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız. 20.08.2010”
Hurriyet

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir