Kırmızı et üreticisi konsey kurdu

Kırmızı ette yaşanan sorunlara sanayici ve üretici el koydu. Et sektöründe yaşanan sorunlara çözüm olabilmek amacıyla uzun süredir kurulması gündemde olan Ulusal Kırmızı Et Konseyi kuruldu.
Konseyin geçici başkanlığına ilk olağan kurula kadar görev yapmak üzere SETBİR Genel Sekreteri Melek Us seçildi. Türkiye’de kırmızı et ve kırmızı et mamulleri sanayii, hammadde temininden pazarlamaya kadar pek çok soruna çözüm beklendiğini belirten konsey yetkilileri, uzun yıllar sonrasında böyle bir oluşumun kurulmuş olmasının sektör için önem taşıdığını kaydetti. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda bir Ulusal Kırmızı Et Konseyi veya benzer işlevlere sahip bir kurum bulunuyor. Konseyler incelendiğinde, her birinin ülkelerindeki kırmızı et politikalarına yön verdiği görülüyor.
Bu arada Rekabet Kurulu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde et ve et ürünleri toplu tüketim pazarında faaliyet gösteren toplam 4 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Kurumun internet sitesinde yayımlanan karara göre, Kurul, ‘Altın Et’, ‘Aytaç Gıda’, ‘Namet-Kayarlar Et’ ile ‘Pınar Et-Yaşar Birleşik Pazarlama’ hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı. Soruşturma, teşebbüslerin, Ege ve Akdeniz bölgelerinde et ve et ürünleri pazarında toplu tüketim kanallarındaki müşterilerine yönelik olarak ‘fiyat tespiti, müşteri paylaşımı ve bilgi değişimi’ gibi bazı rekabeti sınırlayıcı eylemler içinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla başlatıldı.

Paylaş :

“Kırmızı et üreticisi konsey kurdu” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir