Kontrol belgesi için istenenler

Et ve besilik hayvan fiyatlarındaki artışın dengelenmesi için özel sektörün ithalatını sağlamak üzere gümrük vergilerinin geçici olarak düşürülmesinin ardından, kasaplık ve besilik hayvan ithalatında kontrol belgesi alınması için istenecek evraklar belirlendi.
Kontrol belgesi almak üzere başvurular Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne (KKGM) yapılacak. Kontrol belgesi başvurusu sırasında, dilekçe, tarım il-ilçe müdürlüklerinden onaylı İşletme Tescil Belgesi, İşletme Uygunluk Belgesi, Karantina Yeri Uygunluk Belgesi aranacak.
Aşırı sıcak fiyat artırdı
AŞIRI sıcakların ürünün yanmasına neden olduğunu ve sebze ve meyve fiyatlarının artmasına yol açtığını bildirildi. Aşırı sıcaklardan dolayı sebze meyve fiyatlarının arttığını kaydeden yeklililer, Ramazan ayına girilmesinin de fiyatları tetiklediğini belirtti. Yetkililer, “Sıcak hava mahsulü vurdu. Aşırı sıcaklar üründe erken hasada yol açtı. Bu nedenle ürün kalitesi bozuldu, verim de azaldı. Karpuz ve üzüm fiyatları fırladı. Aşırı sıcakları hesap edemedik, sıcak hava ürünü yaktı” dedi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir