Sigara fiyatlarına zam gelecek mi? Gündemde olan zamlı sigara fiyat listesi…

Yeni yılda sigara fiyatlarına düzenleme geleceği iddia edildi. Bunun nedeni ise sosyal medyada gezen 5 Ocak 2020 zamlı sigara listesi oldu. Geçtiğimiz aylarda sigara fiyatlarına 1-3 TL’lik zam gelerek 12 TL’ye satılan bir sigara 15 TL’ye, 16 TL’ye satılan bir sigara da 17 TL olmuştu. Peki yeni yıl için belirtilen sigara zammı doğru mu? Önümüzdeki yıl sigaraya sağlam bir zam gelecek mi? İşte zamlı sigara fiyat listesi…

2020 SİGARA FİYAT LİSTESİ

(P) 18,50 TL’lik sigara 32 TL
(M) 18 TL’lik sigara 30 TL
(M) 16 TL’lik sigara 25 TL
(L) 15 TL’lik sigara 24 TL
(C) 14,50 TL’lik sigara 23 TL
(L) 15 TL’lik sigara 23 TL
(K) 15 TL’lik sigara 20 TL
(R) 14 TL’lik sigara 20 TL

SİGARAYA YENİ ZAM GELECEK Mİ?

Sigaraya yeni zam konusunda henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Sigara çiftçileri tarafından sigaraya zam yapılıp yapılmayacağına dair resmi bir açıklama yapıldığında sizleri bilgilendireceğiz. Sosyal medyada gezen sigaraya zam iddiaları asılsızdır.

SİGARAYA GELEN SON ZAMLAR

Sigara fiyatlarında Nisan ayında yapılan zamdan sonra Ağustos ayı itibariyle yeni zam gelmişti. 1-3 TL’lik zammın ardından 12 TL’ye satılan bir sigara 15 TL’ye yükselirken, 16 TL’ye satılan bir sigara da 17 TL oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan 1424 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan bilgilere göre bir paket içinde yer alan her sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 0.2895 TL’den 0.3899 TL’ye çıktı.

SİGARA PAKETLERİ ARTIK TEK TİP, TEK RENK OLUYOR

 

Yeni düzenleme ile marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi. Tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare ise paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigara paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Paketlerde, “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın” genel uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir” mesajı bulunacak. Paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” olarak değiştirildi.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

Sigara zammı ile ilgili haberler gündemdeki yerini koruyor. Sosyal medya üzerinden paylaşılan 5 Ocak sigara fiyat listesine göre 2020 sigaralara zam geleceği iddia edildi. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan son fiyat yükselişlarıdan sonra yeni bir zam daha gelip gelmeyeceği büyük merak konusu oldu. Konuyla ilgili gözler sigara şirketlerine çevrildi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir