Seçimler ekonomiye olumlu yansıdı

AKP’nin yerel seçimlerden yüzde 45’in üzerinde oy alarak güçlenerek çıkması piyasaları uçurdu. Borsa İstanbul (BIST) endeksi yüzde 1.95’lik çıkışla haftaya 70 bin 464 puandan başladı. Dolar da 2.15’in altına gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesini gördü. Geçen hafta yerel seçim öncesi başlayan ralli haftanın ilk günü de sürdü. Birinci seansta 70 bini test eden borsa daha sonra gelen kâr satışlarıyla 69 bine gevşedi.  Endeks gün sonunda yüzde 0.9’luk yükselişle 69 bin 736 puandan kapandı. Piyasa tepkisini seçim sonuçlarının ekonomiye yansıması olarak değerlendiren uzmanlar, bu sonuçların yabancı yatırımcının bakış açısını da yeniden olumluya çevirdiğini dile getirdi. 
SEÇİM RİSKİ KALKTI, STRES BİTMEDİ
Borsa çevrelerine göre seçim riskinin ortadan kalkmasıyla bundan sonra yurtdışı konjonktür önemli olacak. 4 Nisan ve 11 Nisan’da gerçekleşecek Fitch ve Moody’s toplantılarından çıkacak Türkiye değerlendirmeleri en sıcak gündem maddesi. Her iki kuruluş da Türkiye raporlarını açıklayacak. Bu raporların sertliğine göre piyasalarda tansiyon yeniden yükselebilir. Fed’in tahvil alımlarını kademeli olarak azaltması ve faiz artırım sürecine girmesi piyasalar özelinde bir başka sıkıntı konusu olacak. Bu arada ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de fiyatlar üzerinde baskı yaratabileceği öngörülüyor.
BORSA 70 BİNİ KIRARSA 78 BİNE DOĞRU YÜKSELİR
Destek Menkul Değerler Stratejisti Ahmet Mergen, piyasa tepkisini şöyle yorumladı: “Seçim sonuçları iktidar partisi lehine gelince endeks 70 bin 500’e kadar yukarıdan açıldı. Önümüzdeki gü nlerde Moody’s ve Fitch Türkiye ilgili değerlendirmelerini açıklayacak. Raporların sertliğine göre borsada satış gelebilir. 65-66 bin seviyelerine doğru bir geri çekilme olabilir. Yaz ayları yatay gider. Eylül’den sonra tekrar hareketlenir. Üst taraf 70 bin, biraz daha 72 bin olursa 77-78 bine doğru hareket bekleniyor.”

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir