Ramazan'da et fiyatları artacak

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, ramazan dolayısıyla yerli ete talebin artacağını ve talebi karşılayacak et de olmadığı için fiyatlarda artış yaşanacağını belirterek, ”Ay başından bu yana et fiyatlarının yüzde 15 arttığını, Ramazana kadar da yüzde 15 daha artacağını” iddia etti.
Yücesan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerli besiciyi korumak amacıyla Mayıs ayında yüzde 60’a çıkarılan et ithalatındaki gümrük vergisinin, 2 Temmuz’dan itibaren yüzde 75’e yükseltildiğini anımsatarak, devletin üreticiye kilogram başına verdiği 1 lira teşviki de kaldırdığını anlattı.
Buna bağlı olarak et fiyatlarının ay başından bu yana yüzde 15 artış gösterdiğini belirten Yücesan, fonun yüzde 75’e yükselmesiyle yurt dışından alınan etlerin fiyatlarının da Ağustos ayının 15’i itibariyle yükselmeye başlayacağını bildirdi.
Yaşanan olayların iç piyasadaki fiyatı yükselteceğini ifade eden Yücesan, ”Ramazan ayı ve sonrası fiyatlar, geçen yılki ithalat öncesi duruma geri döner” dedi.
Yücesan, fiyatların bu kadar yükselmemesi için tedbir alınmasında gecikildiğini ifade ederek, ”Geçen yıl Nisan ve Mayıs ayında başlayan ithalatla iç piyasaya yüzde 30 fonla et alınmayacaktı. Yüzde 30 gibi çok düşük bir rakamla içeriye et alındı. İç piyasada üretimdeki maliyetler 12 lirayken, yerli üretici eti 9-10 liraya eti satmak zorunda kaldı ve zarar etti. Zarar edince de bu dönemde bizim alacağımız hayvanı üretmemiş oldu, üretim durdu. Yüzde 30-40’lık fon, bugün kendisini içeride üretim eksikliği olarak gösteriyor” diye konuştu.
ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan, piyasanın normalleşmesi için uzun vadeye ihtiyaç bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
”Yüzde 30 fon da yüzde 75 fon da hatalı. O günkü iç piyasada et 13-14 lirayken, sonra fiyatlar çıldırdı ve 18-19 liraya kadar çıktı. O zaman yüzde 50 fonla içeriye et girseydi ne mevcut üretici yıkılacaktı ne de tüketici bu yüksek fiyatları görecekti. Sanayici temsilcisi olarak ithal et gelmesini biz de istedik ama ‘Yüzde 30 fonla getirip, millete dağıtın’ demedik. ‘Yüzde 50 fon tespit edelim, iç piyasada mağdur olmasın, tüketici de eti yüzde 20-30 ucuz alsın. Aynı zamanda üretici de üretime devam etsin’ dedik. Et ithal edilmesiyle birlikte tüketiciye düşük fiyat gitmedi ki, sanayicide kaldı o kar.
Ara ara politika ve uygulama ile bu işin sonu olmaz. Büyükbaş hayvancılığında yapılanma 4-5 yıldır. Tavuk eti gibi 10 günde koy, 15 günde yumurtlat, 21 günde kes değil. Bir hayvanın yetişmesi en az 2,5 yıldır. Siz bu hayvandan bir de verim alacaksınız, toplam 4 yıldır. Bugün verilen bir karar 4 yıl sonra hayvancılığın karşısına çıkar..”
Lezzeti ve rengi itibariyle albenisi bulunmayan ithal etin nihai tüketiciye satılmadığını, sanayicinin kullandığını kaydeden Yücesan, ramazanda taze tüketime ihtiyaç olacağını, taze et de yeterli olmadığı için fiyatların artacağını vurguladı.
Geçen sene yüzde 30 fonla yerli üreticiye piyasaya sunacakları hayvanların ürettirilmediğini savunan Yücesan, ”Dolayısıyla bugün içeride yerli üretim az miktarda. Ramazan dolayısıyla yerli ete talep artacak ve talebi karşılayacak et olmadığı için fiyatlarda artış olacaktır. Zaten yüzde 15 artış oldu, bir yüzde 15 daha olacaktır” dedi.
Kurban Bayramı için beslenen hayvanın yapısının farklı olduğunu, o hayvanları vatandaşın zaten Kurban Bayramı’na yetiştirmeye çalıştığını belirten Yücesan, böyle giderse Kurban Bayramı’nda da sıkıntı olabileceğini söyledi.
Paylaş :

“Ramazan'da et fiyatları artacak” hakkında 15 yorum

 1. olmasi gereken fiyat 15 tl niye derseniz yem fiyatlari çok pahali bir besi danasinin 10 aylik masrafi 2 bin tl bir danayi 2 bin tl alsaniz 2 bin tl yem işçilik ilaçi 4 bin tl yapar 300 kilo geldiği zaman besiciye kalan 400 ile 4500 tl arasi budaha yüzde 10 yapar önemli olan istikrardir dalgalanmada en büyuk zarari besici göruyor tarim bakani sinifda kaldi benim göruşum seneye daha büyuk et kırızı çikar kasap bile yerli et bulamaz hale gelecek çünku canli hayvan alinmiyor tanesine 3500 tl isteniyor tarim bakaninin angus değilde simental etçi irk besi danasi getirip uygun fiyata yerli besiciye vermesi lazim angus etçi ırk değil yagli irkdir hepside burkulmuş yani en fazla besleyeceğin 5 ile 6 ay arasi bu kisa dönemde kaç kilo gelecekki apartildiği gibi bir fiyatda ben göremiyorum sadece gündem yaratmak isteniyor hükumetin bu oyunlara gelmemesi lazim

 2. Niyazi bos konusuyorsun, Angus 1 numarali etci irktir,yada en iyi 2-3 taneden biridir, tam tersine Simenatl etci degil “kombine irktir” yani sut-et!!
  Bilmeden yorum yapma.

 3. getirenleri görduk tanesi 250 ile 270 kilo geliyor simental 400 ile 500 kilo geliyor bakmasini bilirsen gelen anguslar hepsi burkulmuş 10 ay besle kim alir anguslari yağ çok tutuyor.belki beslemedin besleyene bir zor okadar etçi ırksa alanlar niye almiyor alanlar 4500 ile 5000 tl arasinda aldilar kimse para kazanmadi firmalarda getirdiler onlarinda elinde kaldi

 4. okadar çok biliyorsan bir besi danaya günde kaç kilo yem veriyorsun aydin bizim burda günde 10 kilo yem yetiriyorlar 10 ayda çifti 800 kilo tartan oldu hemde aldiği zaman canli çifti 620 kilo tarti bide yağsiz

 5. Ben hesabi kitabi,yedigini ictigini vesaireyi tartismiyorum. Angus et irki midir degilmidir’i tartisiyorum, Angus en onemli et irki hayvanlarin basinda gelir (tum dunyada), bana sorsan bizim holstein,montofon (alayi 100% sut irkidir 5 para etmez bana gore) disinda hayvan gormemis ciftcimize,besicimize cok bile fazla,cok lux ! Bu arada merak ediyorsan soyleyeyim hayvanavucut agirliginin %2 si kadar yem verilir o kadar.
  Butun sanci nerede biliyormusunuz? Angusta onda bunda degil. Mesele yapacak hicbirseyi kalmayip cebinde parasi olan herkesin hayvancilik yapmaya kalkmasi,ve “para ile hazir yem alarak” ve sadece hazir yem verip hayvan besiye alip bundan ticari kar beklemesinden kaynaklidir.
  Ben Avrupa’dan (tum baltiklardan) Turkiye’ye canli beslik ve kasaplik ihrcai yapan bir sirketin sahibiyim. Hemen hergun bu siteye girer “kimler ne komiklik yapmis” diye merak eder ve okurum, sikayetin edenlerin tamami bu sekilde hazir yem satin alip verip ,tabi hayvani alirkende pahali almalari cabasi,zarar eden tipler.
  Canim kardeslerim ! Besicilik yapacak iseniz kendi yeminizi asgari %80 oraninda kendiniz yetistirebiliyor olacaksiniz,kisacasi yeme verecegini para %320 uzerine cikmayacak. Bu is o kadar basit olsaydi millet hani hamami evi satip 5-10 hayvan alip torba torba da yemi alip besicilik yapardi.
  Buradada besicilik var,ama tek bir ciftci besici bulamazsinki gitsin para ile yem alsin hayvanina versin,arazisi vardir eker bicer kurutur hazirlar ve butun ksi hayvanina kendi yemini verir,yazinda meraya salar birakir,konu budur.
  Bir baska konuda yine 1 gram bilgisi olmayan kendini bilmezler atip tutuyor, yurtdisindan gelen hayvanlar onu yiyiyor bunu yiyiyor,osu kotu busu kotu,ben adres vereyim gitsin gorsun bakayim gelen mallari.
  Burada hayvanlar 100% ekolojik olarak beslenir,tek gram farkli gida verilmez. Gelen veterinerler sasiriyorlar,ya biz bu samani Turkiye’de hayvanin altina seriyoruz diyorlar,tabi altina serersiniz sonrada fabrika yemi verirsiniz sonra da bu hale gelir zarar ediyoruz dersiniz,o altina seriyoruz dedigin yonca samani 1 numarali ekolojik yem.
  Yapin bakayim kendi yeminizi bir derdiniz kalacakmi, ha kendin yem yapamiyorsanda bu isi yapmayacaksin canim kardesim,bakkal acip oturacaksin basinda.

 6. iyi güzel hepside zaten yemin cuvalı 32-35 tl arası300 kiloda her hayvan gelmez 250-300 civarı desen bile 18 den aşşagısı kurtarırmı?iyi hesap yapmak lazım tarım bakanı nın hesabına kalırsak yandı bu hayvan yetiştirircileri sonuçta tarım politikası dediler gitti tarım hayvancılıgı aldılar angus derken hayvancılıgıda tamamen bitirecekler bence hemen tarım bakanı degiştirilmeli

 7. arkadaşlar gördük sonuç yerli besiciye kalırsa piyasa 16 tl olur kesim acil italat yapması lazım devletin ve vergi de yüzde elli olmalı

 8. Sn Aydın Bey
  Biz Ankarada besicilik yapıyoruz. Kapasitemiz 2000 başa yakın. Bir hayvana 330 gün bakıyoruz ortalama. Günde ortalama 7,5 kg saman hariç bir hayvana yem veriyoruz. 330 günde 2475 kg yapar. 660 kg da saman yer. 2475 kg*0,5 tl+660 kg*0,2=1369 tl sadece yediği yem tutuyor.
  yem saman=1369 tl
  elektrik=13 tl
  ilaç aşı=35 tl
  mazot=10
  hepsi eder=1427 daha ıvırı zıvırı ilçe tarımı bakımı makine yenilemesi inşaatı hariç
  Alış=250 kg lık hayvanı canlı kilo ortalama 13,5 tl ye aldık. Ha bu işe de dün başlamadık. 1985 ten beri devamlı olarak durmadan yapmaktayız=3375 tl
  Bir hayvana ortalama 11 ay baktık. 11 ay durmadan para yatırdık. 3375+1427=4802 tl maliyeti var bize.
  Bu danalar ortalama 325 kg et yaparlarsa zarar etmemesi için 4802/325=14,775 tl kesilmesi gerekiyor.
  Demişsiniz ki kendi yeminizi üretin. 2000 hayvan 4.950 ton arpa kepek yem yer. Besicilik yanında bu kadar yem üretmek için ne kadar arazi gerekir ben bilmem ama epey çok takdir edersiniz ki. Ha derseniz ürettiğin kadar yem için hayvan besle, o zaman artan parayla bakkal açarız.

 9. Sn Aydın Bey
  Baltık ülkelerinden canlı hayvan getiriyorum demişsiniz. Hani gören de derki Anadoluya 5000 dana döktünüz. En fazla 200-300 bilemediniz 500 hayvan getirdiniz. 3 çiftlik bilemediniz 5 çiftlik gezdiniz. Bakıyorum da maşallah herşeyi kapmışsınız. Besiciliği de hayvancılığı da çözmüşsünüz. Madem öyle kolay yapın da görelim. O mera dediğiniz olay artık Anadoluda kalmayan bir olay. Burda yaz oldumu ot kurur. Avrupa güneşe hasret biz yağmura. Yok o kadar mera yani. Besi hayvanı besliyoruz biz. Sonbahardan başlayarak kış sonuna kadar içeride baktığımız besi danalarını da ilkbaharda dışarı salalım. Sanki hayvan kış uykusunda yatıyor. Çıkarmı dışarı artık. İnek mi bu. Bir de samanı Türkiye’de kimse hayvanın altına sermez. Kışın 30 kr oluyor. Samanın Avrupa kullanmaz. Samanın verdiği enerji onu sindirirken kullandığı enerjiden azdır. Saman sadece yer tutar işkembede. Sadece tokluk verir.

 10. Değerli besiciler bi zahmet bu hesapları yapmadan evvel şunu unutmayın , yem almayalım diyosunuz ama yem fabrikası olmazsa çalışanda olmaz .Hem bizdeki hayvanlar besi hayvanı değil.İthal besilik hayvanda 50 baş sınırı var bunu 20 ye indirsinler bakalım yerli piyasa nasıl düşüyor göreceksiniz.Kısacası 4000 tl hayvan kestir yerine 3000tl al.Bu iş olmaz en büyük sorun besiye alınacak hayvanın pahalı olması , 100 kg eti olan bir besi danasının yapması gereken fiyat bu piyasada 1500-1600 tl .Bunu 2000’e alırsan para kazanmayı bekleme.

 11. avrupa ile türkiyeyi karşilaşdirmak mantiksizlikdir bence .avrupada hemen hemen 12 ay ot var arti domuz eti yiyorlar şu anda arpa 520 kuruş bir torba yem 35 tl yani 350 kiloluk besi danasinin sadece yem maliyeti 1500 tl diğer masraflari katarsan 2000 tl besi danasini kaça alacaksinki besiçilik yapasin bazilari yorum yapmiş besici etin kilosunu 16 tl istiyor bilmeyenler eğer et ucuz olursa besiçide danayi ucuz alir. 30 tane alacağina 35 tane alir. ama bu sartlarda et 15 tl makuldur besiçinin maliyeti düşerse etde düşer.çiftçiye ucuz mazot verilsin onlar arpayi ucuz mal eder zincirlemedir bu işler bir halkaya fazla yuklenirseniz kopar olanda bu . bu işi yapanlar bilir çevrenize bakin satan bidaha besi danasi aliyormu yüzde 10 belki çunku yem arpa çok pahali çoğu stoklamiş canli hayvan alinmıyor etin kaç lira olacaği belli değil böyle devam ederse seneye kasap bile yerli et bulamaz hayvan çok ama besi danasi yok abartmiyorum saygılar

 12. Sayin Ankarali,
  Keske lakap kullanmak yerine benim gibi adinizi yazabiliyor olsaydiniz.
  Anadolu’ya ne kadar dana doktugumuz konusuna yada kac ciftlik gormusuzdur vesaire tarzi amiyane bir diyaloga girmeyecegim. Onu biz biliriz ben burada ticari ahkam kesmiyorum. Ayrica neyi nerede ne zamandir yaptigimizda bizi baglar,ama sidik yarisi degil.
  O zaman bir kez daha yazayim,aynen belirttiginiz gibi ne kadar tarim araziniz var ise ve bu araziden ne kadar yem alabiliyorsaniz o kadar besi yapacaksiniz, bu Uruguay, Arjantin’de de bu sekilde sadece Avrupa’da degil. Siz saniyormusunuz ki burada yem daha ucuz? Burada da 35 lira karsiligi ,ama et fiyati Turkiye’nin yari fiyati belki daha ama kimse almiyor kullanmiyor.
  Tamamina yakinini ihrac ediyor var olan 3-4 fabrika. Saman konusunda son derece yaniliyorsunuz,alin 5 hayvani digerlerine arpa kirmanizi kepeginizi vesairenizi verin o 11 ay boyunca, bu 5 ede kaliteli saman verin. 11 ay sonunda digerlerinin ve bu 5 in kilosuna bakin,maaliyetinizi hesab edin.
  Baska hadisede su ana dek (bu 85 ten bu yana dahi olsa) baktiginiz beslediginiz hayvanlar sut irki hayvanlar. Holstein’i da oyle simmentaliniz de oyle,montofonunuz da oyle,alayi sut irki hayvanlar.
  Al bakalim ayni besiye kaliteli et irkini,ayni kiloya kac ayda geleceksin,yada ayni surede ne randiman alacaksin.
  Unutmayin babadan ogrendiginiz her zaman dogru olmayabilir.

 13. arkadaşlar ben 6 ay evvel canlı kilo 9000 tl ye hayvan aldım ona rağmen hesaplamalarımda zarar dayım ben kurtuluşu şurda görüyorum ziraat bankası hayvan destek kredisinin aynı süt ineği kredisi gibi 7 yıl a cevirilerse belki zararımızı telafi edecek bir piyasa ortamı buluruz saygılar arkadaslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir