Niğde'de Hayvancılık Ve Yem Bitkisi Üretim Tesisleri Artıyor

Niğde Valisi Alim Barut, et fiyatlarının arttığı bu günlerde kurulacak hayvancılık tesislerinin büyük önem taşıdığını belirterek, entegre halinde yapılan işlerin işletme anlamı kazandığını söyledi.

Niğde Valisi Alim Barut, Niğde Belediye Başkan Vekili İdris Bayram, İl Genel Meclis Başkanı Nuri Ayduğan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Köseoğlu ve Ovacık Belediye Başkanı Osman Kendirli Niğde’de kalsit üzerine faaliyet gösteren özel bir kuruluş tarafından Ovacık Beldesinde yaptırılan hayvancılık ve yem bitkisi üretim tesislerini ziyaret etti.
Beraberindeki heyetle birlikte tesiste incelemelerde bulunan Vali Barut, istihdama katkısı olacak bu tesisin üretime de önemli katkı sağlayacağını belirterek, Böyle güzel bir tesisi Niğde halkına örnek olması açısından herkesin görmesini isterim. Artık büyükbaş hayvancılık yapanların yem bitkisini de kendilerinin ürettiği görülmektedir. Zaten tüm dünyada böyle yapıyor. İşte buna işletme denir. Hepsi birlikte entegre halinde yapılan işler işletme anlamı kazanıyor. dedi.
İlk etapta 350 adet büyükbaş süt sığırı ile başlayan tesisin 45 gün gibi bir sürede faaliyete geçmesinin hızla artan et açığını kapatması için önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Barut, “Özellikle son yıllarda tarıma verilen ciddi ve anlamlı destekler sektörel yatırımlarda tarımı ve hayvancılığı ön plana çıkarmış bulunmaktadır” diye konuştu.
İşletme yetkilileri ise tesisin nihai hedefinin 1 yıl gibi kısa bir sürede bin 500 adet büyükbaş varlığına ulaşmak, 4 yıl içinde 10 bin dönüm arazi ve 5 bin adet hayvan varlığı ile yıllık 15 milyon litre süt, endüstriyel yoğurt ve diğer süt ürünleri, 500 bin kilogram et ve et ürünleri üretimi ile ülke ve bölge kalkınmasında öncü bir kuruluş haline gelmek olduğunu açıkladı.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir