Hindi Eti Kırmızı Ete Alternatif Oluyor

Kırmızı et fiyatlarının artması ile birlikte yeni arayışlar başlatan üreticiler, hindi yetiştiriciliğine ağırlık vererek kırmızı ete alternatif arıyor.
Son yıllarda ülkede yaşanan kırmızı et sıkıntısı hükümeti farklı çözüm arayışlarına iterken, üreticiler de kendi imkanları ile değişik çözüm yollarını bulmaya başlattı. Bingöl-Genç karayolu üzerinde kurduğu çiftlikte hindi yetiştiriciliği yapan Raif Gençbegü adlı girişimci, yaşanan kırmızı et sıkıntısına hindi etinin alternatif olabileceğini söyledi. Hükümetin kırmızı et sorununu aşmak için hindi yetiştiriciliğini teşvik etmesi gerektiğini belirten Gençbegü, bu pazarın desteklenmesi halinde sorunun da ortadan kalkacağını dile getirdi. Gençbegü, “Son iki yıldan beri ülkemizde kırmızı et fiyatlarının bir türlü önüne geçilemiyor. Zamanında teşviklerin yetersiz olmasından dolayı birçok damızlık hayvan üreticisi bu işi bıraktı. Eskiden bizler de ailece hayvan besiciliği ile uğraşırdık. Ama yaşanan bu sorunlar bizleri farklı sektörlere itmeye başladı. Ben de mesleğim olan besicilik konusunda ne yapmalıyım diye düşünürken hindi besiciliğine karar verdim. Geçtiğimiz yıl Kars’ta bulunan bir hindi üretim çiftliğine gittim orada ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden edindiğim bilgiler doğrultusunda bu işe girişmeye karar verdim. Tanesi 8 TL’den bin 500 adet Avusturya cinsi hindi civcivi aldım ve daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan bu çiftliği kiraladım. Avusturya cinsi hindi civcivlerini buraya getirip beslemeye başladım. Hindi üreticiliği bilgi ister. Bilginiz olmadığı takdirde yanlış uygulamalarınız ile hepsini bir günde telef edebilirsiniz. Zor ve meşakkatli olan bu işte her gün titizlik ile hindi civcivlerini besliyorum. Beslediğim hindi civcivleri 6 ay içinde yaklaşık olarak 16-20 kilograma ulaşıyor. Bu kilogramdaki hindileri de yaklaşık olarak 80 ile 100 TL arasında satıyorum. Yetiştirdiğim bu hindileri Bingöl Et-Balık Kurumu’na toptan vermeyi düşünüyorum. Tabi isteyen vatandaşlarımıza da perakende olarak da verebilirim” dedi.
Üretici Gençbegü, bu yıl hindi ürerciliğinde hedefine ulaştığı takdirde gelecek yıl da yine bu sektöre yönelik daha büyük projelerinin olacağını belirtti.

Paylaş :

“Hindi Eti Kırmızı Ete Alternatif Oluyor” hakkında 1 yorum

  1. İyi günler bende 750 adet hindi var elimde 6-8 kg arası güzel bunları elimden çıkarmak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir