HAYVANCILIK POLİTİKALARI HATALI

Çorum’da ciddi anlamda canlı hayvan sıkıntısı yaşandığını belirten Eren Gıda Genel Müdürü Mecit Bayrak, “Bunun çözümü dışardan et getirmek değildir” diyerek, gelişmiş ülkelerde hayvanlığın da hep ilerde olduğunu ifade ediyor.
Hayvancılığın en önemli sorununun teşvik olduğunu belirten Bayrak, AB ülkeleri ve ABD’de hayvancılığa ısrarla teşvik verilirken, Türkiye’de ise tam tersi bu sektörün baltalandığını dile getiriyor.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan besicilerin hayvan satın almak için Çorum’a geldiğini kaydeden Bayrak, o bölgede bulunan besicilere teşvik verildiğini anımsatıyor. Bayrak, “Az parayla çok hayvan elde ediyorlar. Ancak bu bizim bölgemize ciddi anlamda darbe vuruyor” ifadelerini kullandı.
Avrupa’dan gelen ucuz etle bizim tükettiğimiz et arasında fazla fiyat farkının bulunmadığını dile getiren Bayrak, “İngiltere’de but etin kilosu 29 TL, bonfile 64 TL, Fransa’da 36.6  TL, kıyma ise 17.2 TL civarında. Türkiye’deki fiyatlar da aşağı yukarı bu şekilde. Ayrıca Türkiye’ye gelen ucuz etler, onların yemediği ikici sınıf etlerdir. Türkiye’de hayvancılığın bitmesi halinde bu fiyatları kesinlikle bulamayız” şeklinde konuştu.
“UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKA HAYVANCILIĞA DARBE VURDU”
“Ülkemizde maalesef hayvancılık yok ediliyor” diyen Bayrak, 2008 yılından bu tarafa gelen bir sürecin yaşandığına dikkat çekti. Bayrak, şunları söyledi: “O yıl süt 800 kuruştan satılıyordu. 80 kuruş da devlet tarafından süt üreticisine destek veriliyordu. Sütün fiyatını bir anda 300 kuruşa düşürdüler. Bununla birlikte teşvik de ortadan kalktı. İnsanlar zarar ettikleri için ellerindeki inekleri mezbahanelere götürdü. O zaman herkes ‘süt fiyatları düştü, et fiyatları da düşecek’ diye sevinmişti. Biz bunun yanlış olduğunu söylemiştik. Daha sonra 40 kuruşluk destek verildi ancak kâfi değildi. O yıl yüz binlerce inek kesildi. Bu, yüz binlerce dananın ortadan kaybolması anlamına geliyor.”
“SEKTÖR DESTEKLENMEZBE ETTE DIŞA BAĞIMLI HALE GELECEĞİZ”
Yakın zamana kadar Türkiye’de yeterince küçükbaş ve büyükbaş hayvanın bulunduğunu dile getiren Bayrak, “Ancak şuan itibariyle Türkiye’de yeterince hayvan yok. Ayrıca yetkililerin bahsettiği ‘canlı hayvan spekülatörlüğü’ mümkün değil. Bu margarin mi ki soğuk depoda bekletilsin. Hayvanı belli bir zaman sonra kesime göndermezsen sen zarar edersin.
Türkiye’de hayvan sıkıntısı ortaya çıkınca şimdi ithal edilmek için düğmeye basıldı. Bu sefer de besiciliği ortadan kaldıracaklar. O zaman tamamen ‘et tüketiminde’ dışa bağımlı hale geleceğiz. Şuan tükettiğimizden 3-5 misli daha fazla paraya et tüketeceğiz.
Önce devlet besicilere ve sütçülere teşvik verecek, damızlık dağıtacak. Bunlar çoğalacak ki et fiyatları ucuzlayacak. İthal etin fiyatları ucuzlatacağı söylemi gerçek değil. Ayrıca şu da iyi bilinmelidir ki bütün hastalıklar ithal et yoluyla geliyor” dedi.
“KURBAN BAYRAMI’NIN HER ZAMAN ETKİSİ VARDIR”
Bayrak, et fiyatlarının yükselmesinde Kurban Bayramı’nın her zaman etkisinin olduğunu belirterek, “Ancak bu genel-geçer bir durumdur.
Kurban Bayramı’ndan önce arz-talep dengesine göre hayvan fiyatları yüksektir. Kurban Bayramı’ndan sonra vatandaşın 3-4 aylık et stoku oluşmasından dolayı kasaplarda et satışı olmaz. Bu da fiyatları indirir. Yani bayramdan önce fiyatlar yükselir ancak bayramdan sonra yine eski seviyesine iner” diye konuştu.

Paylaş :

“HAYVANCILIK POLİTİKALARI HATALI” hakkında 1 yorum

  1. Kars sarıkamış ta 250 adet kapak açmış kurbanlık erkek dana satlık tır hayvanlar veteriner kontrolinde olup sağlık raporları ve pasaportları mevcuttur .dilediğiniz adette satın alabilirsiniz nakliye sorunsuzdur.
    100 Adet besi danası satlık tır
    5324664322

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir