Mehdi Eker: Et fiyatları uygun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, et fiyatlarının yüksek olduğu iddialarının doğru olmadığını savunurken, ekmek fiyatlarına ilişkin de, “Ekmek fiyatları belediyeler ve fırıncılar odası tarafından belirlenmekte olup Bakanlığımızın bu konuda bir müdahalesi olmamaktadır” dedi.
Bakan Eker, Meclis Genel Kurulu’nda dün milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ekmek fiyatlarına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, “Ekmek fiyatları belediyeler ve fırıncılar odası tarafından belirlenmekte olup Bakanlığımızın bu konuda bir müdahalesi olmamaktadır” açıklamasını yaptı.
Et fiyatlarına ilişkin soruya da Bakan Eker, “Et fiyatlarının yüksek olduğu iddiaları doğru değil. Bakanlığımızca et fiyatları günlük olarak takip edilmekte, bu kapsamda 26 Nisan 2010 tarihinde ortalama 16,13 TL olan dana karkas fiyatı 18 Kasım 2013 tarihi itibarıyla 16,28 TL’dir” dedi.
AMBALAJLANAN SEBZE VE MEYVELER
Sebze ve meyvelerin ambalajlı olarak satılabilmesi için çiftliklere yardım yapılmasına ilişkin 2006 yılında başlatılan yüzde 50 hibe destekli Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ve depolanmasına yönelik yatırımların desteklenmekte olduğuna işaret eden Bakan Eker, şöyle dedi:
“Bu kapsamda bugüne kadar bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesine yönelik bin 611 tesis tamamlanmış, 333 milyon TL hibe ödemesi yapılmıştır. Bu proje 2015 yılına kadar devam edecek olup meyve sebze paketlemeye yönelik yatırımlar desteklenecektir. Ayrıca 42 ilde IPARD Programı kapsamında sağlanan desteklerle meyve sebzelerin işlenmesi, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara ayrıca yüzde 50 hibe destek verilmektedir.”
“198 PARTİ ÜRÜNLE İLGİLİ KAMUOYUNA TEŞHİRDE BULUNULDU”-
Gıda denetimlerine ilişkin de Bakan Eker, “Son on yılda gıda denetimleri ve denetçi sayıları önemli oranda artırılmış. On sene önce bin 500 civarında gıda denetçisi varken ve 39 bin denetim yapılmışken 2012’de gıda denetçisi 4 bin 732’ye ve denetim sayısı 413 bine çıkarılmıştır. Denetimler sonucunda halkımızın sağlığını tehlikeye atan, taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen, bozulmuş değiştirilmiş gıdaları üretenler 2012 yılından itibaren ilave bir ceza olarak web sayfasından kamuoyuna duyurulmaktadır. Bugüne kadar da 198 parti ürünle ilgili kamuoyuna teşhirde bulunulmuştur” dedi.
 

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir