Market dedektifleri iş başında

Gıda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, et fiyatlarının tavan yaptığı 2011 yılından bu yana izlemeye aldığı marketlerdeki denetimi artırdı. Bakanlığa bağlı ekipler hergün dedektif gibi gittikleri 15 ayrı marketteki et, kıyma, köfte ve bonfile gibi birçok ürünün fiyatını not edip bizzat Tarım Bakanı Mehdi Eker’e gönderiyor. 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren 3. kez uygulanmaya başlanacak olan ‘Okul Sütü Programı’nın tanıtımı amacıyla Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Bakan Eker, 26 Nisan 2011’den bu yana marketlerdeki et fiyatlarını takip ettiğini söyledi. Yanındaki tablet bilgisayara günlük gelen fiyatları da gösteren Bakan Eker, enflasyona rağmen 26 Nisan 2011’den bu yana kıyma ve kuşbaşında yüzde 0.25 düşüş, bonfilede ise yüzde 14 artış olduğunu söyledi. Eker, fiyat takibi yapan ekiplere fotoğraf da çektirdiğini söyledi. Eker ‘Kaç kişilik ekip bu işi yapıyor’ sorusuna ise “Kaç kişi olması gerekiyorsa o kadar” yanıtını verdi.
Patates ve fasulye stokta
Eker, fiyatı arttığı için gümrük vergisi sıfıra indirilen kuru fasulyede 3 senedir ne üretimde ne de ithalatta düşüş olduğunu, fiyatı artıracak bir durumun olmadığını belirtirken, patatesteki fiyat artışı konusunu ise stokçuluğa bağladı. Eker “Bakanlık elemanları Nevşehir’deki depolada 700 bin ton patates tespit etti. Türkiye’nin bir aylık patates tüketimi 250 bin ton. Zaten nisanda da yeni ürün çıkıyor” dedi. Eker, fasülyede de benzer durumun olduğunu, eski tarihli fasülyelerin piyasaya yeni çıktığını tespit ettiklerini anlattı.
OKULLAR PAZARTESİ SÜTLE AÇILACAK
Okul Sütü Programı, 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren 3. kez uygulanmaya başlıyor. Uygulama kapsamında anasınıfı ve ilkokullardaki 6 milyon 330 bin 215 öğrenciye pazartesi, çarşamba ve cuma günleri haftanın 3 günü 200 miligram UHT kutu süt dağıtılacak. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toplam 303 milyon kutu süt dağıtılacağını söyledi. Maliyetin 160 milyon lira olduğunu belirten Eker, 2011’de başladıkları uygulamanın süt tüketim alışkanlığı yarattığını belirtti. Eker “Bu projeyle süt içme alışkanlığı ve süt tüketimi oranı arttı. Sağlık için herkesin her yaşta süt içmesini tavsiye ediyorum” dedi. Uygulama kapsamında bugüne kadar sadece 63 vaka yaşandığını belirten Eker bunların da ne alerjik ne de zehirlenme olduğunu söyledi. Bu vakaların sadece süte duyarlı çocuklarla görüldüğünü belirten Eker “Laktoz enzimi bazı bünyelerde gelişmediği için olay sütün bazı bünyelerde şişkinlik yapmasından başka birşey değil. Bu 63 vaka ne aleji ne de zehirlenmedir. Bir tane bile zehirlenme olayı çıkmadı” diye konuştu.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir