Malatya'da sözleşmeli kesim uygulaması

Et ve Süt Kurumu tarafından Malatya’da üreticilerin sözleşmeli kesim uygulamasına başlandı. Şu anki sözleşmeli kesim fiyatları 16 bin 300 TL’dir. 20 hayvan altı kesim ödemeleri peşin olarak verilmekte,20 hayvan üstü kesimler ise yarısı peşin, diğer yarısı ise en geç 1 ay içersinde ödenmektedir. Kesimler Malatya’da yapılmaktadır.
Sözleşme yapmayan üreticilerimiz ise peşin 15 bin 850 TL’den kesim yapacaklardır. Büyük ölçekli üreticilerimiz, mazideki fiyat istikrarsızlığından dolayı mevcut işletme kapasitelerini arttırmaktan çekiliyorlardı. Fakat piyasa istikrarı için birliğimizin ve Et Süt Kurumu’nun yaptığı çalışmaları gören üreticilerimiz sektörün istikrarlı olduğunu görünce yatırımlarını artırmaya karar vermişlerdir.
Sonuç olarak; üreticiler kazanmakta, işletmeler daha da büyümekte ve ülkemiz hayvancılığı için bir yara olan et ithalatının önü kesilmektedir.Malatya İl Kırımızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, birlik binasında yaptığı basın açıklamasında Malatya’da et kesimi hakkında bilgi veren Kırımızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, “Et fiyatının istikrarı için et süt kurumu Malatya’mızda üreticilerimizle sözleşmeli kesim uygulamasına başladı. Üreticiler sözleşme imzalama tarihi itibariyle en erken olarak atmış günden sonra hayvanlarını kesime gönderebilmektedir ve 2 ay içersinde et fiyatların artmasından faydalanabilmekte, ayrıca fiyat düşmesinden zarar görmemektedir. Bu durum sözleşmenin üretici için ne kadar yararlı olduğunu göstermektedir” dedi.
Taneli, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Birliğimiz Et ve Süt Kurumu arasındaki üreticinin yerine getirmesi gereken tüm sorumlulukları Noter masrafı ve teminat gibi sorumlulukları üstlenmiştir. Bugünden tarihinden itibaren yüz elli büyükbaş hayvan kesimi yapılmıştır. Bundan sonra kesimlerimiz belli aralıklarla devam edecektir.
Ülkemizde et fiyatları mazide çeşitli dalgalanmalar göstermiştir. Bu dalgalanmaların sebebi, üreticiyi düşünmeden ve kendi menfaatleri doğrultusunda et piyasasını etki altına alan özel sektör ve bunların oluşturduğu lobilerdir. Örneğin; 2012 yılında et fiyatları üstünde oynanan oyunlar et fiyatlarını olumsuz yönde etkilemiş, bu durum üreticiyi ciddi manada zorlamıştır. Ardından 2013 yılı başlarında piyasa istikrarı için et süt kurumu ve birliğimizin çalışmalarıyla, et süt kurumu Malatya’da kesim yapmaya başladı. Böylece 2013 yılı başından itibaren piyasada et fiyatları üreticiyi kazandırır duruma getirmiştir.

Paylaş :

“Malatya'da sözleşmeli kesim uygulaması” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir