Kuru fasülyenin fiyatı etle yarışıyor

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Son 3 ayda Arjantin’de yaşanan kuraklık, Çin’deki aşırı yağışlar ve Türkiye’de üretim seviyesinin düşmesi nedeniyle kuru fasulye fiyatları yüzde 59 arttı. Zamlarla kilogramı 10-12 lira olan kuru fasulye, ortalama kilogram fiyatı 16 lira olan karkas ete yaklaştı” dedi.
17 LİRAYA ÇIKABİLİR
Kuru fasulye fiyatlarındaki yüzde 59’luk artışta, düşük üretimin rolü olduğuna işaret eden Yetkin, “Yaşanan gelişmeler üzerine çiftçiler; destek primi aldıkları için mısır, buğday ve ayçiçeği üretmeyi tercih etti. Kuru fasulye üretim rakamları hızla düştü. Çiftçiler, kuru fasulye üretimi konusunda teşvik edilmeli” diye konuştu. Toptan satışta kilogramı 8-9 lira olan kuru fasulyenin, perakende fiyatının 10-12 lira arasında değiştiğine değinen Yetkin, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Ülkenin kuru fasulye ihtiyacı karşılanmadığı için ithal ediliyor ve üretim alanı giderek daralıyor. Üretim alanı daraldığı için de arz talep noktasında fiyatlar dalgalanıyor. Böyle giderse kuru fasulyenin fiyatı daha da artabilir hatta 17 liraya kadar çıkabilir. Bu durum tamamen arz talep dengesi ile ilgili olduğu için fiyat artışları kaçınılmaz görülüyor.”
ETLE YARIŞIYOR
Protein yönünden zengin ve ete yakın besin değerine sahip olduğu için “fakir eti” olarak da bilinen kuru fasulyenin, özellikle vejetaryenler için çok kıymetli bir besin maddesi olduğunun altını çizen Yetkin, şunları söyledi: “Et, bulunmadığı zaman besin değerleri ete eş değer olan kuru baklagillerden kuru fasulye ile protein ihtiyacı karşılanabilir. Ancak artan zamlarla kilogram fiyatı 10-12 lira olan kuru fasulye, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Borsaları Bilgi Sistemi verilerine göre ortalama kilogram fiyatı 16 lira olan karkas ete yaklaştı. Et alım gücü olmayan, bakliyat yiyordu. Şimdi bakliyat grubunda en çok tüketilen kuru fasulye de, et fiyatına satılırsa yoksul insanlar ne yiyecek? Kuru fasulyedeki bu gidişata ‘dur’ demeli ve acilen sorunun büyümemesi için çözüm üretilmeli, tekrarlanmaması için önlem alınmalı.”

Paylaş :

“Kuru fasülyenin fiyatı etle yarışıyor” hakkında 15 yorum

 1. erdoğan yalçınkaya

  Şu et fiyatlarını günceller misiniz bu fiyatlara kesim yok kesim 18-19 lira arası yapılıyor….perakende de kıyma şu an 30 lira…sitenizdeki fiyatlarla nerede et varsa gidelim bizde oradan alalım..

 2. Kardeş sen nerede yaşıyorsun ya, 30 liraya kıyma mı olur, siteyi ben de takip ediyorum bazen eski fiyat oluyor ama genelde doğru hocam.Mesela bak şu an et balıkta fiyatları yazayım:
  Ürün Adı Satış Fiyatı
  DANA KIYMA 18,50 TL
  DANA KUŞBAŞI. 23,00 TL
  DANA BİFTEK 26,90 TL
  DANA ROSTO 27,90 TL
  DANA – ŞİŞ 28,90 TL
  al buraya kopyaladım

 3. erdoğan yalçınkaya

  Et balığın fiyatları bizi ilgilendirmiyor biz dana fiyatlarından bahsettik sığır fiyatlarından değil sığır sattıktan sonra ben elli çeşit fiyat çıkartırım sana…madem öyle herkesin oradan alması lazım müşteri aptal mı o zaman geliyor 30 liradan et alıyor…herkes neyin ne olduğunu biliyor …eti al götür pişirmeden çöpe at 18.5 lira olsa ne olur yiyemedikten sonra..

 4. erdoğan yalçınkaya

  Et balığın fiyatları bizi ilgilendirmiyor biz dana fiyatlarından bahsettik sığır fiyatlarından değil sığır sattıktan sonra ben elli çeşit fiyat çıkartırım sana…madem öyle herkesin oradan alması lazım müşteri aptal mı o zaman geliyor 30 liradan et alıyor…herkes neyin ne olduğunu biliyor …eti al götür pişirmeden çöpe at 18.5 lira olsa ne olur yiyemedikten sonra..

 5. Çomak Besicilik

  Et balık % 90 dana kesiyor. 30 liraya kıyma mı olur yahu. Ete 1-1,5 lira zam geldi diye kıymaya 7-8 lira zam mı gelir. Bir abartmayın ya. Kime neye hizmet ediyorsunuz?

 6. erdoğan yalçınkaya

  19 Ocak 2014 İtibariyle karkas takım dana fiyatı peşin ödemede 18.50 lira, %20 kemik,%8 KDV İlave edildiği zaman maliyet 25.50 Lira firesinide hesap etmiyorum.kaça satalım maliyet fiyatınamı satalım buna daha işletme maliyeti eklenecek.İstanbul da satılan etin %90 lık kısımı kemiksiz satılır 30 liraya et sattığı zaman bir işletme para falan kazanmaz dostlar alış verişte görsün olur.et ve balık kurumu devlet destekli yürütüyor işi zarar etse bile hazine desteği arkasında görev zararı yazıyor çıkıyor işin içinden.biz kime ne yazacağız hadi biz kötü niyetliyiz pahalı satıyoruz İstanbul kasaplarının hepsimi kötü niyetli bunların hepsi mi bir yerlere hizmet ediyor.biz kimseye hizmet etmiyoruz işimizi yapıyoruz siyaset bizi hiçmi hiç ilgilendirmiyor gelen ağamız giden paşamız.ben olanı yazıyorum yaşananı yazıyorum biz rüyayı uykuda görüyoruz ayakta değil.et balık kurunu bilançosunu bir açıklasın bakalım zararmı etmiş kazançmı elde etmiş et balık kurumunun şu an kendiside bayileride zarar biz bunu zaten biliyoruz.biz diyoruzki üretim maliyetlerini düşürün yemi,mazotu,gübreyi,bağkur primini A.B standartlarına getirin bu ülke üretsin rekabet kendiliğinden oluşur üretim maliyetleri bu seviyedeyken kimse ucuza et falan beklemesin.fazla değil 2-3 hafta içinde kesim fiyatı 20 lira olduğu zaman görüşekim bu sayfadan istiyorsan

 7. arkadaşlar şuan ebk de alım kaç lira 2o adet danam var şaşırdım kaldım güncel alım fiyatı nedir zamlanırmı besiyi birazdahamı uzatalım bilgisi olan birileri varsa bilgilendirsin lütfen

 8. MAKSATLI YORUM YAPMAKTANSA OBJEKTIF OLMAK LAZIM E.B.K. UMUNA BENDE MAL KESTIRDIM 9 MAL PARAMIDA PESIN ALDIM 1 HAFTA.. EN KOTU DEVLET KURUMU EN IYI KESICIDEN BENCE IYIDIR EBK.KESIM FIYATLARI PIYASADAN BIRAZ DUSUK AMA AKSAM KAFANI YASTIGA KOYDUGUN ZAMAN UYKUNU KACIRMIYOR EN AZINDAN SEVGILER….

 9. Sayın Zarhanlı, et balıktaki etlerin bundan 2-3 yıl önce ithalatla gelen ve dondurulmuş etler olduğunu bilmiyorsun herhalde. O zaman aldılar 8-9 TL’ye şimdi kakalıyorlar garibana. Biraz araştırmacı olun lütfen. Hükümet neden şu an canlı hayvan ithalatına izin vermiyor biliyormusun, çünkü depolarındaki dondurulmuş etler daha bitmedi de ondan. Sen o dondurulmuş etler bittiğinde gör fiyatları. Söylemedi deme……

 10. Sayın Aydın Karslı, burada maksatlı yorum yapmıyoruz, birbirimizi bilgilendiriyoruz. Bak kendin bilen söylemişsin, EBK da fiyatların düşük olduğunu. Bizde bundan bahsediyoruz. Nasıl oluyorda devletin kuruluşu çiftçisinden ucuza hayvan alıyor. Bu mu çiftçiyi korumak. Sende bu işi yapıyorsun, maliyetlerin ne olduğunu sende biliyorsun. Yapmış olduğun işi ve bu işe verdiğin emeğin karşılığını alabildin mi diye bir düşün… Bak bakalım o zaman kafanı yastığa koyduğunda rahat yatabiliyormusun?

 11. Sayın Çomak Besicilik,
  Bildiğim kadarı ile Konya’da büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık faaliyeti gösteren büyük ölçekli bir kuruluşsunuz. Sizin gibi büyük ölçekli firmalar, oradan alıp oraya koyarak herhangi bir şekilde maliyetlerini minimize edebilirler. Ama küçük ve orta ölçekli besicilik firmalarının maliyetlerini miniminize edecek imkanları yoktur. Yani neyse odur….
  Aşağıdaki listeye baktığınız zaman kimseye hizmet etmediğimizi anlarsınınız.
  DANA ET FİYATLARI TL/KG
  FİYAT ( TL) ÖNCEKİ ( TL ) DURUM ZAMAN
  KIYMA 25.00 25.00 22.1.14 16:29
  KUŞBAŞI 27.00 27.00 22.1.14 16:29
  BONFİLE 39.00 39.00 22.1.14 16:29
  TRANJ 27.50 27.50 22.1.14 16:29
  DÖŞ 22.00 22.00 22.1.14 16:29
  ANTRİKOT 33.00 33.00 22.1.14 16:29
  Bu listeyi ben kendim yapmadım. Etfiyat.com – et fiyatları linkine girdiğinizde bu fiyatları görebilirsiniz. Buradaki amacımız bağcıyı dövmek olmasın lütfen. Hepimiz bağcıyız burada……

 12. erdoğan yalçınkaya

  Bir hafta geçti geldiniz mi dediğime karkas dana peşin 19 lira vadeli 20 lira.o yorum yapan çomak besicilik danalarını 10 liradan ver keselimde 20 liradan kıyma satalım çok biliyorsan.

 13. Sayın Erdoğan Yalçınkaya, yorumlarınıza katılıyorum. Bu daha başlangıç. Daha neler göreceğiz neler…….

 14. Çomak Besicilik

  O fiyatlar o gün içindi. Allah ede 25 lira ola besici köylü kazana. Ben o gün için o kadar zam yok demiştim. Biz Ankara Polatlıda üretim yapıyoruz. Geçtiğimiz sene 1650 adet dana verdik et balığa. Ben orada inek kesildiğini de görmedim birinci sınıf dana kesiliyor. İnek ve diğer dişileri çok düşük fiyata alıyorlar. Ayrıca depolarında fazla et yok. 15,45 tl lik sözleşmesiz fiyatlarını da bu aralar yükseltecek diye duyduk.

 15. slm arkadaslar herkese bereketli fiatlar diliyorumbende 70 adet 300 kg ortalama dana var bu fiat lar nereye gider bilgi verene simdiden tesekkurler 0537 950 99 71

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir