Kıbrısta; Kırmızı et, bölgelerde farklı fiyatlarda

Ülkede satışa sunulan kırmızı etin, bölgelere göre farklı fiyat aralıklarında piyasaya sunulduğu ortaya çıktı. KKTC’nin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşların aynı miktardaki et için farklı ücretler ödediği saptanırken, kuzuya oranla, dana etindeki fiyat farklılığının daha fazla olması da göze çarpıyor.
Lefkoşa, Mağusa, Güzelyurt ve Karpaz bölgerinde yapılan fiyat araştırmalarının ardından, vatandaşların evlerine giren kırmızı etin değişken fiyatlarda piyasaya sunulduğu gözlemleniyor. Ortalama olarak kuzu etinin en pahalı olduğu bölge Lefkoşa. Başkentte kuzu etinin kilosu 32 TL’ye satışa sunulurken, Mağusa’da bir kilo kuzu eti 25 TL’den alıcı buluyor. Dana etindeki fiyat farklılığı kuzu etine oranla daha da değişken. Lefkoşa’da dana eti ortalama 30 TL’den alıcı buluyor. Girne ve Karpaz’da ortalama 24 Lira, Mağusa’da ise 22 Lira 50 Kuruşluk fiyatla tüketiciye ulaşıyor.
LEFKOŞA’DA 32, MAĞUSA’DA 25 TL
Ortalama olarak kuzu etinin en pahalı olduğu bölge başkent Lefkoşa. Başkentte kuzu etinin kilosu 32 TL’den satışa sunulurken, Karpaz ve Girne bölgelerinde aynı miktardaki kuzu eti 27 TL’den tüketiciye ulaşıyor.
Sonraki sırada gelen Güzelyurt’ta kuzu eti kilosu 26 TL olarak satışa sunuluyor. Kuzu etinin en ucuz olduğu bölge ise Gazimağusa. Bir kilo kuzu etinin Mağusa’daki bedeli 25 TL.
DANA ETİNDE FARK DAHA FAZLA
Dana etindeki fiyat farklılığı kuzu etine oranla daha da değişken seviyelerde dolaşıyor. Dana etinde ilk sırayı yine Lefkoşa alıyor. Lefkoşa’da dana neti 30 TL’den alıcı buluyor. Lefkoşa’yı ikinci sırada takip eden Güzelyurt’ta vatandaşlar, dana etine 27 lira 50 Kuruş ücret ödüyor. Üçüncü sıradaki Girne’de dana eti 24 lira 90 Kuruş’a, Karpaz’da ise 24 TL’ye satılıyor. Son sıradaki Mağusa’da ise dana eti 22 Lira 50 Kuruş’luk fiyatıyla tüketiciye ulaşıyor.
“DAHA AZ ET ALIYORLAR”
Öte yandan et fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan üreticiler ise, fiyatların düşük olduğunu belirterek, vatandaşların geçmiş yıllara oranla daha az et satın aldıklarını kaydediyor. “Süpermarketlere göre bizim sattığımızın kırmızı etin fiyatı daha düşük. Marketler kendi maliyetlerini üzerlerine ekledikleri için daha da pahalıya satıyorlar” şeklinde açıklamalarda bulunan kasaplar, et fiyatları arasındaki farklılığın kaliteden kaynaklandığını vurguluyor.
GÜNEY’İ TERCİH EDİYORLAR
Üretim masraflarını azaltarak, et fiyatlarını ucuzatmaya çalıştıklarını kaydeden kasaplar, vatandaşların Güney Kıbrıs’tan daha fazla et aldığını dile getiriyor. Kasaplar, vatandaşların et alırken geçmişe oranla daha az bütçe ayırdığını da sözlerine ekliyor.
 

Paylaş :

“Kıbrısta; Kırmızı et, bölgelerde farklı fiyatlarda” hakkında 1 yorum

  1. Sayin Hayvancilik yapan arkadaslarim bu 5. 6 yildir Hayvancilik cok skintili. Bunu yetkililerimize anlamak mumkunu gurmiyorum Benim bir Ciftci olarak tesbitim bizim koyde cocuklar. Bir. Esegin arkasine bir. Kazik sokmustu esek yere yigmi. Cocuklar kostular ot cicek getirp esegin onune biraktiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir