Kasabın Feryadı

Sayın bakanım halkın refah seviyesi yükseldiği için et fiyatlarının arttığını söylemişsiniz.keşke öyle olsaydı fakat ne yazıkki 10 yıldır sinyal veren üretimsizlik bugün sonuçlarını vermektedir.üretim maliyetleri yem,mazot,elektrik,sgk primleri,K.D.V ve diğer girdiler diğer ülkelerin kat kat üstündedir.

ETBİR toplantılarında defalarca size üretimle ilgili raporlar sunulmuş ve konu hakkında bilgiler verilmiştir.ama ne hikmetse hiçbir önlem alınmamış %1 olan KDV oranı %8 e çıkartılmıştır besicilik sektörü kredi değil girdi maliyetlerinin düşürülmesini bekliyor bu maliyetlerle kredi alındığını kabul edelim E.B.Kurumunun 12.00 +KDV fiyatına yakın fiyatının 2-3 lira yukarısına bile mal satılsa zarar edilecektir zararına kaç kişi üretim yapar böyle bir mantık olabilirmi.benim korkum bu kredilerle güneyde villalar yapılmasın?..

 

İkinci bir konu kasap esnafının içine düştüğü durum kırmızı ve kanatlı et ürünleri tebliği ile kasap esnafı büyük bir darbe yemiştir kasap esnafına tavuk parçalamak yasak,köfte yapmak yasak,yakında kıyma çekmekde yasak olacak kırmızı eti parçalamak ve satmak serbestte beyaz eti parçalamak satmak neden yasak anlamadım zaten kırmızı eti kaç kişi alıp yiyebiliyor ki.

Yanlış anlaşılmasın bakkala neden tavuk parçalamak yasak diye sormuyorum kasap esnafına neden yasak diye soruyorum.bu neye benziyor terziye pantolon dikme demeye benziyor.sağlık açısından derseniz gelin piyasadaki son kullanma tarihlerine 3-4 gün kalan kokmuş tavuk ürünlerini göstereyim size.entegre tavuk firmalarının son kullanma tarihleri yakınlaşmış ürünleri parçalayıp piyasaya sürdüğünü biliyormusunuz.

Kuş gribinden sonra çıkan bu kanatlı et ürünleri tebliği 27 tane tavuk firmasının tekelleşmesini sağlamıştır.fiyatları kendi aralarında anlaşıp istediği gibi belirlemektedirler biran evvel kasap esnafına entegre firmalardan aldıkları tavukları parçalama müsadesi verilmelidir.halka bu fahiş fiyatlardan tavuk eti yedirmeye kimsenin hakkı yoktur.temennim 42 yılını bu mesleğe vermiş bu sese kulak vermenizdir.

 

Erdoğan Yalçınkaya
Paylaş :

“Kasabın Feryadı” hakkında 5 yorum

  1. Erdoğan YALÇINKAYA bey ne kadar güzel anlatmış fakat birinci eli dinlemek bu zanmana kadar olmadığı gibi şimdide olmaz neden çok bilen bazı kişiler yanlış bilgilendiriyo arazideyiz deyipte dışarı çıkmayanlar yalnış bilgilendiemesin lütfen yorumları dikkate alsalar bari

  2. elaziğ karakoçan ilçesinde besicilik yapiyorum kendim 10 ay davar içerde besliyorom kiloda 2 lira kazanirsak yeterli gelde bak kasaplarda 200 kiloluk bir hayavanda 800 tl kazaniyor nasil et fiyati düşecek

  3. 16 liradan aliyor kemikli 20 tl kemiksiz 23 tl satiyor sorsaniz hiç bir şey kazanmiyor deri ve iç orhanlar hariç bide feryat ediyorlar gelde burdan yak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir