Kaçak et geliyor,devlet seyrediyor

Kasaplar Birliği, kasap ve marketlerin etlerini nereden aldıklarını veya hayvanlarını nerede kestirdiklerini belirten tabela ve levha asmalarını istedi. Birlik ayrıca restoran ve otellerin de kullandıkları eti kimden aldıklarını belirten levhaları müşterilerinin görebilecekleri yerlere asmaları gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, bütün uyarı ve önerilere rağmen, küçük ve büyükbaş ithal et olayının, standartlara bağlı, düzenli ve istikrarlı olarak gerçekleşemediğini söyledi.
Fiyat farklılıklarından dolayı bazı kişi ve şirketlerin Güney Kıbrıs’tan “sağlıksız, denetimsiz, kontrolsüz” et getirip sattığına işaret eden Akbıçak, “Ne yazık, bu konuda çapraz bir çok düzenleme ve denetlemelerle bu istismarın önüne geçebilme imkanımız varken, devlet bu kaçakçılığa seyirci kalıyor” dedi.
Akbıçak şöyle devam etti: “Ülkemizde rekabet ve tüketici hakları yasalarının etkin olarak kullanılamaması, tüketici derneklerinin etkisizliği, ilgili bakanlıkların konu hakkında duyarsızlıkları ve düzenleyici-denetleyici mevzuatların eksiklikleri nedeniyle işini düzgün ve kurallara uygun olarak yapanlar, bu yaşananlardan mağdur olmaktadır. Oluşan kirlilikten ve spekülasyondan, işini düzgün yapanlar da zan altında kalmaktadır. Zaten, işini düzgün yapanlar, kaçak etin yarattığı haksız rekabet karşısında da bugüne kadar hep zor durumda kalmıştır”

Paylaş :

“Kaçak et geliyor,devlet seyrediyor” hakkında 9 yorum

 1. " DEVE YE SORMUSLAR BOYNUN NIYE EGRI DIYE ? DEVE DE DEM
  IS KI; NEREM EGRI KI BOYNUM DUZGUN OLSUN "
  Yahu bu kasaplar derneginin soyledikleride PES yani,
  komedi gibi aciklama, ne yapsinlar ki; herkes konusuyor, bari bizde birseyler soyleyelim demislerdir.

 2. Eğer böyle birşey varsa tarım bakanlığı yetkilileri önlemini alsın fakat ben ilk defa duyuyorum böyle birşeyi ne gördüm nede duydum.her çeşit ithal etin ülkeye girdiği bir dönemde kaçak et getirmek pek mantığıma uymuyor geçmişde iran ve suriye sınırından bir dönem çok miktarda girdi bunu biliyoruz fakat bunu bilmiyorduk yeni öğrendik.kasapların belge bulundurma olayına gelince hangi kasap fransız veya alman etinin veteriner sağlık raporunu asacak çok zor bu iş hem kime ne faydası olacak, kontrol hem kesildiği yerde hem burada fazlasıyla yapılıyor zaten kontrol noktasında şuan sıkıntı yok Türkiye en resmi satışını şuan yapıyor desek yeridir bir gram mal gümrükten belgesiz geçmiyor içerisi zaten menşei belgeli çalışıyor daha ne olacak her kasabın başına bir zabıta dikilecek hali yok gerçek sorunlarla uğraşsak daha iyi olacak hedef göstermenin gereği yok….

 3. Kasaplar kanunsuz işlerin yapıldığı her dönem zarar görüyor alıştık artık ne yapalım?…özelliklede perakendeci kasaplar….

 4. erdoğan sen herhalde haberleri izlemiyorsun .daha geçenlerde kuzey ıraktan kokmuş etlerin Türkiyeye sokulduğu haberleri tv lerde yayınlandı.kuzey ırak bölgesel yönetimi bu etlere el koyup imha etmedimi.
  Kasaplar birliği haklı sonuna kadar destekliyorum bu fikri

 5. Gerçekten bilmiyordum buradan öğrendim kasaplar birliği yöneticilerine teşekkür ederiz kamuoyunu bilgilendirdiği için.bizim gibi küçük esnafın böyle işlerle işi olmadığı için duymamış olmamız normaldir haberlerde vermiş doğru söylüyorsunuz onuda yeni öğrendik.

 6. peki kimmiş bu kaçak eleri getiren devlet madem kı bilityor bu işi nıye ustune gitmiyor bu işi yapanlarda kesin akp lidir onlar kendi pisliklerini ört bas etmesini iyi bilir zaten özel şirketlere ithal et getirme izni verdiler kım acaba bu şahıslar

 7. sayın yorumcu arkadaşlar içinize besi hayvanı olan varmı bilmiyorum ben besiciyim işin içindeyim şu anda mudadenizle be burdan yetkililere seslenmek istiyorum bugün fiyatlar kırmızıyı gösterince gerginim sayın et balık kurumu sayın tarım bakanı yeterin artık şu garibaların ekmeğiğle onamayı bırakın bu fiyalar bu şekil 16 tl olursa biz ölmüşüz demektir bunu bilin siz kaç hayvan besledinizde kaç para kazandınız size bır hesap çıkarıyorum 20 danam var elımde 1 dananın alış maliyeti 2750 tl 6 aylık yem masrafı 1250 tl ettimi 4000 tl bu dana 240 kg karkas et çıkarırsa 240 çrpı 16 tl ne tutar 3840 tl nerde bunun karı küllüm iflas ee ne olucak bizim halımiz bu fiyatlar böyle düşük giderse bu ülkede üretici diye bişi kalmaz ölür gider hepside ee sonra avrupa size ucuz et verirmi kendi ülkende olmadığını anlayınca bu arada çokta güzel krediler veriyorsunuz kime zenginler faizsiz bu zenginlerde bir sene sonra iflas ettik derse ne yapıcaksınız mademkı kredi verilecek hakıkatten bu işi yapanlara verilmesi gerekmezmı birde şunu sorayım biz fakırler oku var etmete çalışan köylü halkı yılda kaç kere et alıpta yıyıyoruz sayılıdır kim iyiyor peki bu etleri zenginler tabiki eee siz kimden kıskanıyorsunuz fakırin parasını zenginden yanı kısacası zenginlere yardımcı oluyorsunuz bizim zenginin parasını almamıza izin vermiyorsunuz ben hiç duymadım bü ülkede et yememiş te ölmüş bu insan diye bu fiyatlar 19 tl aşağı inerse biz iflas ettik demektir lütfen kendinize gelin koltuklarda dönmekle olmuyor bu işler bilmiyorsanı bir bilene sorun sormak ayıp değildir bu yorumumu sayın bakana iletilmesini rica ediyorum sayın site yönetimi tşkler

 8. slm ahmet kardesım cok guzel özet lemiş batalım bıtelım memlekette et kalmasın buğday kalmasın zaten battık bu fıyatları düşmesi bizim bitmemiz anlamına gelir memlekete hayırlı olsun ital et iyi dir biz yaban cıların herseyıne meraklıyız afıyet olsun güzel ülkemın insanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir