Kaçak et geliyor,devlet seyrediyor

Kasaplar Birliği, kasap ve marketlerin etlerini nereden aldıklarını veya hayvanlarını nerede kestirdiklerini belirten tabela ve levha asmalarını istedi. Birlik ayrıca restoran ve otellerin de kullandıkları eti kimden aldıklarını belirten levhaları müşterilerinin görebilecekleri yerlere asmaları gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, bütün uyarı ve önerilere rağmen, küçük ve büyükbaş ithal et olayının, standartlara bağlı, düzenli ve istikrarlı olarak gerçekleşemediğini söyledi.
Fiyat farklılıklarından dolayı bazı kişi ve şirketlerin Güney Kıbrıs’tan “sağlıksız, denetimsiz, kontrolsüz” et getirip sattığına işaret eden Akbıçak, “Ne yazık, bu konuda çapraz bir çok düzenleme ve denetlemelerle bu istismarın önüne geçebilme imkanımız varken, devlet bu kaçakçılığa seyirci kalıyor” dedi.

Akbıçak şöyle devam etti: “Ülkemizde rekabet ve tüketici hakları yasalarının etkin olarak kullanılamaması, tüketici derneklerinin etkisizliği, ilgili bakanlıkların konu hakkında duyarsızlıkları ve düzenleyici-denetleyici mevzuatların eksiklikleri nedeniyle işini düzgün ve kurallara uygun olarak yapanlar, bu yaşananlardan mağdur olmaktadır. Oluşan kirlilikten ve spekülasyondan, işini düzgün yapanlar da zan altında kalmaktadır. Zaten, işini düzgün yapanlar, kaçak etin yarattığı haksız rekabet karşısında da bugüne kadar hep zor durumda kalmıştır”