İthal ete vize uzuyor

Tarım Bakanlığı ile EBK ette fiyatların artmasını engellemek için kolları sıvadı. Karkas et ithalat izninin uzatılması gündemde. Sektör temsilcileri ithalatın en az bir yıl daha uzamasını istiyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın eylül ayında verdiği karkas et vizesinin uzatılması için düğmeye basıldı. 2010’a damga vuran ette fahiş fiyat artışının önüne geçmek için önce canlı hayvanda, ardından da karkas ette ithalata izin vermekle çözüm arayan bakanlık yeni bir çalışmaya imza atıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu ile 31 Aralık 2010 tarihinde sona erecek olan karkas et ithalatı için verilen iznin daha da uzatılması gerekip gerekmediği konusunda bir çalışma başlattı. Bu hafta açıklanması beklenen çalışmadan ise karkas ete vizenin uzayabileceği belirtiliyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Et ve Balık Kurumu arasında son rötuşların yapıldığı çalışma ile eylülde devreye giren ve fiyatlarda düşüşe neden olan karkas et alımı için gerekli sürenin uzaması yönünde bir kararın çıkmasının mümkün olabileceğini, bu sürenin ise açıklanacak rapor doğrultusunda kararlaştırılacağını kaydetti.
BİR YILA DAHA İHTİYAÇ VAR
İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin, ithalatın fiyatlara iki ila beş TL arasında bir yansıması olduğunu belirtti. “Kasapta nisan ayında kuşbaşı etin kilo fiyatı 30 TL’ydi şimdi 24-26 TL civarında. Kıyma ise 28 lira iken şu anda 25-26 TL arasında değişiyor. Ancak ithal et devreye girince kuşbaşı etin ithali 22 TL, kıymanın ise 20 lira. Bazı kalitesi düşük etlerde ise 17-18 TL’ye kadar fiyat inebiliyor” diye konuştu.
Şahin, “Şu anda ithalatı sadece canlı hayvan çözebiliyor. Yavru hayvan gelişi artmalı ki bir daha böyle bir dönem yaşanmamalı. Yoksa fiyat sadece anlık inişlere sahne olur. Bunun için de hayvan büyüme süresine ihtiyaç var” dedi. Oda Başkanı Bilgin Şahin şöyle devam etti: “Yani ithalatın sürmesi için 1-1.5 yıllık bir süreye ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı öncelikle ithal et ile yerli etin fiyatını dengelediğinde ithalata son verebilirdi. Öncelikle aradaki açık kapatılmalı.”
İŞLENMİŞ ÜRÜNDE FİYAT İNMEDİ
Yıllık ilk çeyreğinde aniden fırlayan et fiyatları özellikle nisan ayı sonundan itibaren rekor seviyeye çıktığını dile getiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, karkas et ithalatının yeterli fiyat indirimine hâlâ ihtiyaç duyduğunu ve uzatılması gerektiğini söyledi.”
Et fiyatlarının hala yüksek olduğunu özellikle işlenmiş ürünlere tam olarak yansımadığını anlatan Yalçındağ, “İthalatın büyük kısmını et sanayicisi yaptı. Ancak salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş ürünlerin fiyatlarında beklenen seviyeye ulaşılmış değil. Şu anda kasaplarda fiyatlar iniyor ancak işlenmiş üründe hala düşmüş değil. Eğer vize sınırı yılbaşında sona ererse fiyatlar tekrar şişebilir. Bakanlığın yapması gereken de süreyi uzatmak” dedi. (Sabah)

Paylaş :

“İthal ete vize uzuyor” hakkında 75 yorum

 1. Yapmayın etmeyin.Belli bir dengeye oturmuş fiyatlarla oynamayın.Bir yandan sıfır faizli kredi verirken diğer yandan hayvancılığı bitirecek kararlara imza atmayın.yazık etmeyin bu ülkeye

 2. !!!!!!!!!!! BU KASAPLAR,ESNAFLAR ODASI BASKANININ SOYLEDIKLERINE BAKIN!!!! BU MAHLUKATLAR YA TAM BIR KUKLA YADA TAM BIR OKUZ!! . BAKIN BURADAN SOYLUYORUM; ET ITHALININ DEVAM ETMESI SONUCUNDA TURKIYEDEKI KASAPLARIN YUZDE DOKSANI %90 YOK OLUP GIDECEK HEMDE 5 YIL ICERISINDE.ET SATISLARININ %90 BUYUK SUPERMARKET REYONLARINDA SATILACAK HEMDE TEK ELDEN BUYUK FIRMALAR ILE. BU ESEKLER ASLINDA KENDI KUYULARINI KAZIYORLAR HALA MILYONLARCA INSANDA BUNLARIN ARKASINDAN GIDIYOR!!!
  BEN SOYLEYECEGIMI SOYLEDIM, SONRA DEMEDI DEMEYIN HAA :)))

  1. Bir kasap olarak arkadaşa katılıyorum ithal et kasabıda besiciyide bitirecek hem faizsiz para ver besiciye hemde altına dinamit koy ne anlamı kaldı o zaman ? Bu işin kaymagını büyük firmalar yiyor ithali 8tl ye al 13 tlye sat besicide kasapta allaha emanet.Dengeleri koruyan bir kurum neden yok? Ama öyle ya alta kalanın canı çıksın?KASAP NADİR

 3. fiyat artişinda en büyük nedenlerinden biri kasaplardir 16 tl aldiklari eti 22 24 tl satiyorlar bide çikmiş diyorki et ithali devam etsin şu anda kimse kesim yapmiyor hepsi ithal etin peşine düşmuş kestirmek isteyenede piyasanin 3 tl aldindan istiyorlar anlayacağiniz hayvan politikasi tam bir kaosa gidiyor tarim bakani 10 şirketin peşinde gidiyor onlar ne dese kabul ediyor et ithalini ebk yapsin buda canli hayvan ve besi danasi beki niye arpa yem ve saman ithal edmiyorsunuz fiyatlarin ne olduğu bilmiyormusunuz sadece et aklinizami geliyor bu hayvanlar su içerekmi kilo aliyorlarmi eğer et ithali devam ederse fiyatlar çok inecek ve tarim bakanida mecbur 3 lira teşfik verecek yada kiredi alanlarin ev ve işyerlerini alir karar tarim bakaninin insan kurşunu kendi baçagina sikarmi ???

  1. kardeşim ben 16 tl ye dana kesiyorum.o doğrudur.fakat danayı KEMİKLİ 16 tl ye kesiyorum.bunun %25 KEMİK PAYI var.%8 KDV si var.%2 STOPAJ ı var.%3 FİRE.(İŞÇİLİK DÜKKAN KİRASI ELEKTRİK SU )bunları kim karşılayacak.bütün bunları devlet veya sen karşılayacaksan ben 18 tl yede et satarım 17 tl yede….

   1. KIYMA hesapladın arkadasım çok doğru geriye kalanlar 🙂
    KUŞBAŞI
    BİFTEK-ROSTO
    PİRZOLA
    KONTRFİLE
    BONFİLE

  2. HEEEEYYYYYYYYYYYYYYY Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ,ULEN ŞEREFSİZ SEN KAÇTANE HAYVAN BESLEDİNDE SATTIN KAÇ PARA KAR ETTİN ÖNCE BUNUN BİR HASABINI ÇIKARIVER BIZE BİZDE SENİN GİBİ KAR EDELİM BU PİYASALAREDAN NE RÜŞVET ALIYON KIMLERE ÇANAK TUTUYON SENİN YEM FİYATLARINDAN HABERİN VARMI DEF OLUN GİDİN ŞUDAN ALLAH BELANIZI VERSİN TARIM BAKANI DAHIL BOYLE BİR APTALLIK BOLE BİR CAHİLLİK OLAMAZ VATANDAŞ YANDIK DİYE BAĞIRIYO BUN LAR HALA DÜRÜN DİYE BAĞIRIYO BU NE İNSAFSIZLIK YAV BU FİYATLAR BURDA DURURSA VATANDAŞ BİTTİ ZATEN ŞUNU FAFANIZA YERLEŞTİRİN KARKAS ET 19 TL DEN AŞAGI OLURSA KİMSE YAPTIĞI BU İŞTEN BİRŞEY ANLAMAZ BUNU KAZ KAFALARINIZA YERLEŞTİN ONDAN SONRA ÇIKIN MEYDANLARDA YORUM YAPIN BİRGÜN BUNLARIN HESABINI VERİCEKSİNİZ SAYIN TARIM BAKANI O KOLTUK SANADA KALMAZ BİRGÜN BELANIDA BULURSUN YEME MAZLUMUN HAKKINI ÇIKAR AHESTE AHESTE

   1. biz yıllardan beri mazota benzine dışarıya para veriyoruz.ayreten doğalgazada.birazda ete verelim ne olurmuş yani.ve avrupa ile fiyatlarımız aynı olsun.para kazanamıyosan sen bu işi yapama.bu fiyatlarla dışarıdan et gelebiliosa bizde bir yanlışlık var.sen 3 milyara 4 milyara buzağı alpta para kazanacam dersen o olmaz.onu alırken düşüğnecektin bu bir.ikincisi et kemikjli 30 tl ye cıksaydı cok para kazandım diyecekmiydin.buda iki.zaten et 20 tl nin üzerine çıkınca hiç kimse et yiyemez oldu.ve satıuşlar sıfırlandı.hiç deilse simdi ithal et geldi ve gelmeyede devam etsin….

    1. vallaaa verın memleketın parası cok ya buzayı kım 3 4mılyara cıkardı arkadasım bızd bımde malıyetımız ucuz olsun bızde 10 uretelım pekı yerlı uretıcı bıterse ne olacak 20tl etmı yıyecen yıyeceksen ozaman 4tlye benzın 3tlının uzerıne mozot ve dogal gazda alma bugun banvıt gıbı buyuk bır fıram ısden cekılıyosa zarar edıyorum dıye beızm gıbı kucuk e ort oleceklı uretıcıne yapsın 18 alıpda kımse marakkete 35 sat demedı uretıcı olarak her ısın malıyetı var bu hayvancılıkda bu yıl bu ahle gelmedı yılların bırıkımı.ıkı yıla mıllet batarsa kaclıray et yıyonuz gorurum

    2. ithal gelsin dersiniz tabii işinize öyle geliyor demii daha çok kazanıosundur ben besicilik yapmayacağım tarım yapmayacağım sana soruyorum beyfendi dükyanının önüne gelip dilencilikmi yapacağım ben ya ben soruyorum tarım bakanına be aptal herif niçin sıfır fahissiz kredi verdiniz batmış olan çiftçiyi dahada batırmak içinmi ben kredi çektim şimdi kara kara düşünü yorum sonomuz ne olacak diye canlı hayvanın külosunu 25 tl den aldım satarken 13tenmi satacağım hayır danaları öküz yapıp zaten mozota her hafta zam gelioo danaların arkasına bağlarım sabanları öyle çiftçiliğimize devam ederiz siz hala ithal demeye devam edin bu devranda döner sen o yerli üreticiyte kalırsın hemşerim bunuda aklına yaz….

     1. işte bende diorum ki niye 25 tl ye aldınız büyüyecek hayvanın kilosunu almayın kardesim… ben kasap olmuşken korkuyorum arkası görünmeyen karanlıktan.

    3. Arkadaşlar yorumları yaparken hakaret suçunu işlemeyelim,tamam haklı taraflarınız var diyoruz mücadelenizi yapın sesinizi duyurun diyoruz,fakat milletin ne kapitalasyoncusunu bıraktınız ne şerefsizini olmaz böyle lütfen daha mantıklı soğukkanlı olalım küfürle hakaretle biryere varamazsınız.sizin sorununuzun çözüm merkezi hükümet,siyasi irade kasaplar federasyonu veya derneğini kim dinliyorki gittiniz referandumda evet dediniz neye evet dediğinizi biliyormuydunuz?…besiciliğin merkezi konya,afyon,kırşehir,erzurum,eskişehir,isparta….hep büyük çoğunlukla evet çıktı.alın size evet o zaman oyu verin rejonu alakasız insanlara kesin yok arkadaş el vicdan diyorum…6 ay sonra seçim var göreceğiz gider yine oyu verirsiniz ondan sonra yandım anam diye bağırırsınız.

    4. ah erdoğan kardeş ah bizim insanlarımız uyanmadıkça bız burda daha çooooooooook bağıracaz dediğine katılıyorum evet hayır harıtasına bak çanakkale ve cevre illerden geri kalanı hep evet çıkmış bu seçimdede uyan massa bu insanlarımız yedi sülalemız gitti hayatta belimizi doğrultamayız bırdaha UYAAAAAAAAAAAAAAN BENİM YURDUM İNSANI UYAN

    5. BAKIN YINE YAZIYORUM IYI OKUYUN ; BU MILLET UYANMAZ, COOOKK DERIN BIR UYKUYA DALDIRILDILAR.
     ZAMANINDA BEYAZ INSANLAR AFRIKAYA ILK ADIMLARINI ATTIKLARINDA ELLERINDE BIR KITAP, ZENCI INSANLARIN ELINDE ISE VERIMLI TOPRAKLAR VARDI, SIMDI ISE BEYAZLARIN ELINDE BEYAZ TOPRAKLAR, ZENCILERIN ELINDE ISE BIR KITAP!!!!
     TURKIYEDE DE INSANLARIN ELINE VERDILER BIR KITAP,NE SES VAR,NE SEDA.. BEYIN UYUSTU, VEFATI TERKI DIYAR EYLEMEK UZERE.
     ZAMANINDA K.O.Y ENSTUTULERINI NAMUS ELDEN GIDIYOR DIYEREK KAPATANLAR, BUGUN ISE ZINAYI SERBEST BIRAKTILAR. BUNLAR ICIN HICBIRSEYIN ONEMI YOK, ONEMLI OLAN YESIL AMERIKAN BANKNOTLARI.
     BU DERIN UYKUYA DALANLAR COK YAKINDA GORURLER ANALARININ NIKAHLARINI , BEKLEYIN GORUN COOOK YAKINDA SINEMALARDA, FILMIMIMIZ ISMIDE UCUN BIRI :))))) SAYGILAR.

    6. Altan bugünkü Resmi Gazete’de yer alan Kasaplık ve Besilik Canlı Hayvan ile Et ithalatı hakkındaki Bakanlar Kurulunun aldığı kararların çok üzücü olduğunu vurgulayarak, “Biz Damızlık ve en kötü ihtimalle Besilik materyal hariç tüm diğer ithalatların 2010 yılı sonu itibariyle kaldırılacağını bekliyorduk. Bu yeni karar hayvancılığımız için gerçekten öldürücü bir darbe olacaktır” dedi.
     Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Korkut Altan’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, “22 Aralık 2010 tarihinde 27793 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Kasaplık ve Besilik Canlı Hayvan ile Et ithalatı hakkında Bakanlar Kurulunun aldığı kararlar gerçekten çok üzücüdür.
     Biz Damızlık ve en kötü ihtimalle Besilik materyal hariç tüm diğer ithalatların 2010 yılı sonu itibariyle kaldırılacağını bekliyorduk. Bu yeni karar hayvancılığımız için gerçekten öldürücü bir darbe olacaktır” dedi.
     29 Haziran tarihinde Resmi Gazete’de EBK’na 100 bin ton canlı sığırı gümrük vergisi ödemeden ithalat hakkı verildiğini anımsatan Altan, “Süresi 31 Aralık 2010 tarihine kadardı. 22 Aralık 2010 tarih ve 27793 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan karar ile bu süre 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatıldı.
     EBK AMACININ DIŞINA ÇIKIYOR
     Özel sektörün ithal ettiği canlı sığırdan yüzde 40 gümrük vergisi yüzde 1 KDV alınırken EBK için gümrük vergisi sıfırdır. Esas görevleri hayvancılığımızın gelişmesi ve piyasadaki fiyat istikrarını sağlamak olan EBK tamamen amaçlarının dışında yanlış politikalara alet edilmektedir.
     Burada EBK’da kazanmakta, ithal eden toptancı kazanmakta, perakende satan kazanmakta, ithal et ve kasaplık hayvan ile pastırma, salam, sosis ve sucuk gibi et ürünleri imalatını büyük tonajda yapan firmalar kazanmakta, acaba kimler kaybetmektedir.
     Kararda canlı sığır, canlı koyun, kuzu ile taze soğutulmuş ve dondurulmuş sığır eti ile koyun, kuzu eti ithalatı tamamen serbest bırakılmıştır” ifadelerini kullandı. Besiye alınacak canlı sığırlarda gümrük vergisi oranın yine sıfır olduğunu belirten Altan şu noktalara değindi:
     “Canlı koyun – kuzu gümrük vergisi oranı yüzde 20, kasaplık canlı sığırda gümrük vergisi yüzde 40 olarak belirlenmiştir. Sığır eti, kuzu eti gümrük vergisi oranı yüzde 30 olarak süresiz uzatılmıştır. 22 Aralık 2010 tarihinde yayınlanan 2010/1155 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yukarıda belirtilen oranlarda canlı sığır, canlı kuzu ile taze soğutulmuş ve dondurulmuş sığır ve koyun eti ithali gümrük vergi oranları yükseltilene kadar aynen devam edeceği anlaşılmaktadır.”
     Altan, bu durumda küçük ölçekte besi yapan çiftçi üretiminin devam ettirilemeyeceğini vurgulayarak, “Entansif besi yapan büyük işletmeler besi hayvanı bulmakta, besi materyallerinde maliyeti düşürmekte çok zorlanacaktır. Her seviyedeki üretici zarardadır, tüketiciye ucuzluk ne kadar yansıyor tartışılır.
     Besihaneler boş, mezbahalar atıldır. Veteriner Hekimlere iş yoktur. Sadece ithalat yapanlar, pazarlama ağında yer alanlar ile ithal ete ve kasaplık hayvana dayalı et ürünü işleyen bazı sanayiciler kazanıyor. Türkiye’de hayvancılık bitiyor” dedi. (ANKA)

    7. sercan haklı kasaplar bindiği dalı kesiyor.ithalatçı büyük firmalar onlara et met vermeyecek.birde kapütülasyoncuya kapütülasyoncu demek hakaret değildir

    8. ben bu devlet politikasının yanlış olduğunu her ortamda söylüyorum devlet millete sahip çıkmalı son kredi çok güzel bi olay ama yem kepek olayında arz dengesinin değişeceği ve fiyatların uçacağı baştan belliydi buna müdahale olmadı.devlet olarak et yerine yem kepek ithal edilmeliydi 3500 tl ye besi hayvanı 7500 tl ye süt ineği toplayan vatandaşın vay haline

    9. Ben besiciyim, elimden geldiğince et fiyatlarını, ve Türkiyede eti neden daha pahalıya üretebildiğimizi karşılaştırmalı olarak anlatacağım.
     Ben 100 kilo erkek danayı 2300 liraya alabiliyorum. 575 kiloya getirdiğimde 300 kilo karkası oluyor, ve ben satmak istiyorum. 300 kilo karkas 16 liradan 4800 lira yapar. Benim elimde kalan para 2500 liradır.
     Almanyada 100 kilo erkek dana, 250 eurodur, 575 kiloya geldiğinde 300 kilo karkası olunca 1200 euro yapar. Aradaki fark 950 eurodur.
     Ben bu hayvanı bu kiloya getirirken maliyetimin %80i yemdir. Yani bana kalan 2500 liranın 2000 lirasını ben yeme veriyorum. Türkiyede yem almanyaya göre en az %30 daha pahalıdır. Yani almanda 1500 lira (750 euro yem harcaması yapar) Kalan 500 lira ile diğer harcamalarımı karşılıyorum ve kar edersemde bu 500ün içindedir, bunlar ise ilaç ve ısınma, işçilik maliyetlerdir ki, işçilik dışındakiler zaten almanyaya göre %30dan daha pahalıdır. Aynı almanda 200 eurodan ısınma, ilaç ve işçilik verir, kalan parada karıdır.
     Bu durumda zaten, almanın aldığı 950 eurodan %30 daha fazla alsam 1235 Euro yapar, 1235 euro ise 2470 lira yapar. Zaten benim elimde de kalan para 2500 lira demiştik.
     Şimdi denildiki bu 16 lira çok, ama bu neden 16 lira oluyor, çünkü yem pahalı buzağı pahalı, bunlar ucuzlamıyor.
     Şimdi devlet, ithal ete %30 vergi ile izin verdi. 11,5 liraya büyük şirketler et getirebiliyor. 11,5 liradan 300 kilo karkas 3450 lira yapar, 2300 lira hayvana verdiğim parayı düşersem, bana 1150 lira kalır.
     Ben 1150 liraya bu hayvanın yemini bile alamam. Bu durumda ben yeni hayvan alamam, süt üreteninde zaten buzağı satışı olmasa, süt parasıyla yemi bile karşılayamadığından iki yakası bir araya gelmez. Süt işi yapan işsiz kalır, ben işsiz kalırım. Türkiyede de hayvancılık kalmaz.

    10. ben bir üreticiyim Et üretmek için harcadığım emek, para ne kadar biliyormususnuz.Tüketicileri koruyalım derken üreticinin halini hiç düşünen var mı acaba?Şu anda yem fiyatlarından haberiniz varmı?daha ne kadar gider sanıyorsunuz bu maliyetle bu üretim.Maliyet çok yüksek olduğu için üretim pahalıya mal oluyor.Ama hiç düşünen yok tabii üreticiyi.İthalat kolay diye ithalata kaçılıyor.Burda ne üretici kazanıyor nede bo ülke.Tek kazanan aracılar.Komisyoncular.Ucuza gelen her ithal hayvan bu ülkenin geleceği ile oynuyor.Şimdi herkes bunun daha ne kadar süreceğini bekliyor.daha ne kadar ithalat?Besici hayvanını kestiremiyor.Kasap ucuza kapatmaya çalışıyor.Fİyatlar gittikçe düşüyor.En büyük darbeyi hayvancılık sektörü ve bu ülkenin geleceği alıyor.

    11. gelen angusları yakından gördüm testisleri yok bu yüzden kısa sürede et yapıyolar kokuyolar meni vücut boşluguna akıyo yemlemeyi yere atıyolar kendi pislikleriyle birlikte yemleri yiyolar. et yiyen bir millet deiliz normalde bundan sonrada halkımız kendi etimizi bile yimeycek

    12. bu etin fiyatını siz bu hale getirdiniz. tek yandıgınız sey yem fiyatları kardesim bu silsiledir siz yapmazsanız bu isi mecbur yem fiyatları dusecek. hic inandırıcı degil bu vatandasa 30 tl ye et yedirmeye utanmadınız simdi kalkıp isyan ediyorsunuz.su anda elinizdeki malları verin bu fiyattan cunku tutunamayacaksınız et sıka sıka inecek.
     biride cıkmıs 19 tl olursa anca kurtarır dio.altın mı veriyorsunuz millete. bu ulkede karkas etin fiyatı 5 tl olmalıdır. olana kadar sizin gibiler yuzunden ithalat mecburdur.

     1. cafercan ne bilionda konuşun sen ciftci kan ağlarken demiodun bunları ne bicim adam sınz siz görürüm ben sizi ilerleyen zamanlarda hayvancılık bitme noktasına gidior bakalım et mi yiyeceniz başka şeymi???????

    13. ET fiyatlar 30 liraya cikmis ise bu besicilerin HATASI DEGILDIR. Hata devleti yonetenlerin, karar veren makamindir. AMA bu MAKAMLARI kim sorgulayabilirki…!!!!???? BEYINLER UYUSMUS , AKIL DURMUS ….. ne dersek diyelim bu milletin cogunlugunu uyandirmak bize dusmez. Bakalim Konya,Sakarya gibi muhafazakar iller bu et ithatatinda sonlari ne olacak….

    14. cafercan senin bu işlerde bilgin varsa yaz ortaya insanlarda bişiler orensin ole yırtık dondan cıkar gibi artislik yapıyorsun baba parasınla yaşadığın belli

    15. Besici arkadaslara simdiden GECMIS OLSUN. bu saatten sonra yapabilecekleri tek yol; zararin neresinden donerlerse kardir.
     SIMDI SIRA SUT URETICILERE GELDI..!!! demedi demeyin sonra simdi soyluyorum; COK YAKINDA SUT ITHALATI DA BASLIYOR HEMDE SIFIR GUMRUKLE !!!!
     bu sut ile olmasa bile yogurt,sut tozu ve tereyagi gibi urunlerle olacak.
     Bekleyip gorecegiz ; bakalim muhafazakar kardeslerimizin tepkisini ondort gozle bekliyorum.
     Vatana ,benim dinibutun milletime hayirli ugurlu olsun. Saygilar, Tum dualarim sizinle olsun ……….

    16. herkes kendi karına göre yorum yapıyo besici kardeşlerim et çok pahallandı ne yaptınız et biraz daha yükselsin öyle kestirelim dediniz kendiniz evinize ayda kaç kilo et götürebiliyorsunuz kasapları hiç düşündünüzmü her hafta müşterisine yine zam geldi demekten utanır hale geldi ya lokantalar yemeği nasıl zamlı verecek karşısına iki masalı lokanta açmış ucuz kalitesis yemek vermiş bir çok lakanta kapattı kapatmayan zor dayanıyo üretici evine kaç kilo et alıyo düşündünüzmü ama yooook ben çabuk zengin olayım arkadaşlar ben kasplık yapıyom veya yapmaya çalışıyom 20 yıldan bu yana önceden ete zam gelirdi bir defa gelirdi sonra piyasa yerine otururdu ama bu seferki farklı bakanlık ithal et getirmemek için direndi üretiçi ne yaptı bakanlığı et ithaline zorladı kubandan sonra yai 4 gün sonra besiciye gittim et karkas 18 vedim vermedi kilo 19 20 dedi karkas 22 ila 24 arası olacak diyo el insaf bazı arkadaşlar karkas 16 kasapta 24 diyolar kasap çok kazanıyo siz hiç hesap yapıyomusunuz kemik darası etin yağ kaybı kdv işçi kira ve sayır giderler hangimiz kasba gidipte yağsız olsun demiyoruz benim tespitim bu herkese kolay gelsin

    17. kasap kardeş 1 kg tart bana be tam yağlı olsun şaka
     sende haklısın be kardeş karşıdan bakınca her iş herkese kolay gelir ben hem besiciyim hem market işi yapıyorum senin halıden anlarım kazancımız devlete gidiyo zaten işin gerçeği son beş yıldır bütün esnaf işin içinden zor çıkıyor duyarsını binlerce esnaf mekanlarını kapattı burdakı sorun şü arkadaş insanların alım gücü diye birşey kalmadı bunu her gün duyuyoruz ben 15 ılsır market işçiliğim var nerde o eski güler bu akp hükümeti denen şey hep yandaşlarına çalıştı kim se bana aksini inkar edemez yandaşları köşe oldu garibanlarıda sözle veya vaatle veya üç beş makarna kömür buz dolabı vesayre ondan sonra biz müslümanız bakın bugunkü gazetelere aptullah beye 35 milyon dolarlık gemi yapmışlar eee nerden geliyo be kardeşim bu derenin suyu nejdet sezer niye yapmadı bunu çünkü adalet adamıydı insanlar aç gezerken o gemide yüzemezdi birde şimdiki halimize bakın müslümanlık buysa sölicek bişi bulamıyorum hala insanlarımız uyanmıyor benim bildiğim müslümanlık allahla kul arasındadır bunlar gibi göstermelik değil herkese kolay gelsin gün olur devran döner

    18. ben uretici kardeslerime kızmıyorum kesinlikle. sorun maliyetlerdeyse maliyet kalemlerini cıkaralım onlara yapalım protestomuzu baskımızı. yemse yapmayın bu isi mecbur dusurecek yem fabrikaları mazotsa mazot. ama bu millete 30 tl ye et gunahtır yazıktır. stokcuların oyunları bozulması icin ithalat malesef sarttır.

    19. HAYIR,HAYIR,HAYIR… Hickimse aman et ithal edelim demedi. Tum ureticiler,bu isin uzmanlari, ziraat muhendisleri,devletin resmi kaynaklari bile ET ITHAL EDELIM DEMEDI. Herkesin soyledigi damizlik,besilik hayvan ithalati ve yemleri oldu.
     Sonra hickimsede aman aman et 30 lira olsun da demedi,istemedi de.
     Bu rezaletin sorumlusu KARAR MAKAMIDIR. Yillardan beri sorunlar buyuyerek bu duruma gelindi.
     SIMDI DE firsat bu firsat diyerek dugmeye bastilar,amaclari diger sektorler gibi et sektorunude tekellerine almak,cukkayi doldurmak,birde hanedan yaratmak,padisahlik gibi birsey :))
     VAY ZAVALLILAR VAY….. once sizler milletin efendisi olun. Bu gidisle bu millet size bir makam verir,merak etmeyin.

    20. Cafercan sen bu kafayla varya 30 tl ye değil 50 tl ye de eti yersin.hayavancılık bittiğinde dışardan ucuz eti rüyanda alabilirsin ancak. Azıcık tarih bilgin olsaydı ne demek istedğimi iyi anlardın.

    21. SERCAN infial derecesine varan haklı tepkini çok iyi anlıyorum ama bunlara ne desek boş.Çünkü kimse umurlarında değil.Sadece haziran seçimlerine odaklanmış durumdalar.
     Ama 1988 mahalli seçimlerinde oyları yüzde 18 e düşen özalın " üzerimizden silindir geçti" dediği gibi bunlar da diyecekler. Bir kere daha tarih tekerrür edecek. Üreticiyi bitirmenin bir bedeli olacak

    22. Neden KARSIYIM ?
     ACIKLAMASI : yillardan beri avrupada ET sektorunde calisiyorum, calistigim buyuk sirket, her yil yeni zellanda ve avustralyadan binlerce ton koyun eti satin alir,bu etleri yurt icinde pazarlar, bununla birlikte yurt icinde uretilen koyun ve dana etlerini ise avrupanin cesitli ulkelerine ve ortagogu ulkelerine ozellikle KUVEYT,KATAR VE diger korfez ulkelerine ihrac eder, pazar KAR etme durumuna gore. Her yil guney amerikadan ozellikle bolivya,uruguay dan binlerce ton sigir eti satin alir yine pazar durumuna gore bu etleri satar. Bu sistem yillarca hep boyledir.
     SIMDI GELELIM TURKIYENIN ET ITHALATINA ; eger TURKIYE bugun UCUZ ET ithal edebiliyorsa bu avrupadaki buyuk sirketler IZIN VERDIGI ICIN YAPABILIYOR. Yarin turkiyede et uretimi bittiginde o zaman boyle ucuz et olmayacak, once cok pahali olacak,sonra turkiye parasini odese bile bu sirketlerin izni olmadan BIR GRAM ET BILE ALAMAZ.BU SIRKETLER NE ISTERSE TURKIYE UYMAK ZORUNDA KALABILIR.
     Bu arada turkiyedeki ciftci ve koylu ise coktan haritadan silinmis olur. Tabi TURKIYE HARITASI DEGISECEK DOGAL OLARAK. yeterince anlatabildim herhalde, kolay gelsin….

    23. tarım bakanı bi açıklamasında diyorki kasablar ve büyük marketler fayiş kar ediyorlar et sataşlarından o zaman ithal getireceğinize parekende satışa bi son verin devletin belirlemiş olduğu fiatlarla sattırın şuan türkiyede yerli kasablık çok hayvan var zaten

    24. aç gözlü fırsatçı besicilere sözüm. el insaf.ben kasabım,cebimde parayla mal bulamadım hergün zam.adam balkanlardaki ve avrupadaki kötü kış şartlarını fırsat bilip oralarda çok kar buz var hayvan ithal olsa bile gelemez diye pazartesi 20-12-2010 tarihinde malını 17 bine vermiyor fırsatçı şerefsiz,iki gün sonra ithal biryıl daha uzatılınca 23-12-2010 da 14 den kestirdi.bunlarıda unutmayalım arkadaşlar.

    25. Ben üreticiyim cafercan senin gibi çığırtkan simsar değilim.Ailece üretimin her açşamasında ter döküyorum.3000 liraya besi almıyorum.Masraf edip büyüttüğüm hayvanlarımın değerinde satılmasını istiyorum. Eğer azıcık iyi niyetin birde zekan varsa kağıdı kalemi al hesap yap.bu kadar maliyet yüküyle işin içinden çıkabilirsen tebrikler.
     Ben bir şekilde işimi büyütüp ayakta kalıcam ama büyük ithalatçı firmalar birkaç yıl sonra size et yerine avucunuzu yalatacaklar haberin olsun

    26. deniz sende 14 liraya aldiğin eti kaça satiyorsun millede ne yapdiğiniz ortada en büyük firsatçilar sizsiniz eskiden 10 tl aldiğiz eti 13 satiyorsunuz şimdi ise 14 aldiğiniz eti 20 22 liradan satiyorsun hemde yağsiz aliyorsunuz şimdi 200 kilo luk bir danada 800 tl kazaniyorsunuz bide çikmiş kendinizi hakli duruma düşuruyorsunuz utan gerçi utanma sizde ne arar

    27. siteyi hemen hemen hergün girmekte ve yorumları okumaktayım yerli üreticinin hali hiç iç açıcı değil bunlardan biride bnm elde 6,6,5 ton etim var 250 kg 400 kg kadar hayvanım var hepsı kesıme geldı önerileriniz neler kestirmek mi yoksa beklemek mi et yılbaşından sonra kıpırdarmı

    28. Besici kardeş şu an kurban tıkanıklığı birde ithalat kararı piyasayı düşürdü.Kurban etleri tükenince yine kıpırdanma olur. Acele edip tıkanıklığı artırmayalım.onların ekmeğine yağ sürmeyelim.

    29. besici kardeş bende aynı senın durumundaıyım ne yapıcamı şaşırdım benımde 2,5 ton etım var şu an bu fiyatlardan kestirsek zarar ediyoz zaten altı ay boşuna uraştımamı yanarım zarar ettimemi varımızı yoğumuzu bağladık bu işe şerefzizler batırdı bizi bukadar yanlış bir politika olamaz ya bu kadar kaz kafalık olmaz şuan benim düşüncem kurban eti olması değil de millet ithal etin bütün kasaplara girmesi vatandaş diyor hangi kasaba gitsem ithal et vericek diyor et yamektende vaz geçiyor bana göre türkiye genelinde et tüketimi diye bişi kalmamış şu anda fıyatlar düşük peki niye tüketim yok fiyatlar yüksekke et yetişmiyodu ya ee şimdi ne oldu benim görüşüm de boyle bıraz daha bekleyip görecez bu bu millet bu seçimlerdede bunlara oy verirse bu ülke cahilliğinden birgün türkiyede elden gidicek korkuyorum allah herkese akıl fıkır versin biz besicileride sonunu hayır etsin tabiki herkes aklını kullansın herkesın sonunu ayır etsin adamları yedi sülalesi köşe oldu be gördunuzmu bilmem gazetelerde aphullah gule 35 milyon dolarlık gemi yapıyorlarmış ulan allah belanızı verir birgün inşallah fakirler can çekişsın siz denizlerde sefanızı sürdürün besici kardeş biraz dfaha beklielim ya bundanda aşağı inicek hali varmı bellide olmaz bu şerefsizlerden ya zaten gittik iyice gidelim bari gavur biraz daha para kazansın

    30. Sayin Basbakan Tayyip halka seslenisinde ciftciye MUJDEYI VERDI; krediler devam edecek…!!!!
     Konustukca konustu…..;ciftciye kredi,memura,ogrenciye,esnafa,emekliye,ureticiye,sanayiciye,koyluye,hayvan yetistirenler vs vs vs uzayip gidiyor liste.
     Arkadaslar nedir bu kredi ? kim alir, niye alir, YARDIM KIME EDILIR ?
     Benim bildigim yardim; fakir fukaraya,oksuze yetime yardim edilir. Yaniliyorsam hemen duzeltin lutfen.
     Sayin TAYYIP memleketin neredeyse hepsine yardim ettigini soyluyorsun, dogru mu ?
     DEMEK KI BU KADAR KREDI ILE YARDIM ETTIGIN INSANLAR YARDIMA MUHTAC, FAKIR FUKARA DURUMUNDALAR.
     Durumu iyi olan, gecinebilen gidipte BU LANET OLASI KREDILERE BASVURUR MU ? DENIZE DUSEN YILANA SARILIR MISALI.
     SAYIN TAYYIP SENIN KONUSMALARIN "OSSURUKTAN TEYYARE,SELAM SOYLE O YARE " BENI IKNA ETMEDI VESSELAM.

    31. yahu bazı adamlar cıkıbda
     et fıyatalrı uretıcı yuzunden yukseldı dıyolar sınır olyorum bellı olyor bızım yuzmuzden yukseldı et 12 lıraya karkas etı alıyolar su an kaclıra tarım bakanı olacak zat cıkıyor dıyorkı halla marketlerde 25 et satılıyor el ınsaf dıyor bellı oldu kımmıs yukselten uretıcı yukselltı dıyen arkadaslar her ısın bır malıyetı var tarım bakanlıgı cıkıp benım uretıcıme 15 tlye malıyetı var zaten dıyor kendı agzından su anda 12 tl ve kesım yok bugunu kurtardınız stlyı bırakın bu ulkedekı yertıc cıftcı oldugunde kaclıray et yoyosunuz gorurum bır su an medyada neden etle ılfılı bır haber yok neden uretıcının sesını duymuyolar cunku amac ıtallı actırmak 3 kazanacaklarına parası olanalr ıcın 10 kazanamkdı onuda yaptılar

    32. hala cıkmıslar neymıs uretıcıymıs fıyatı yukselten defalarca dedıler damızlık hayavan dıye gecmıs yıllarda mılle dana etı dıye kanguru etı yedırdıler bu mıllleteee gelen etlerın ne oldugu bellı degıl bır kere su anda sucukda pasdırmada sosısde kac lıra ınmıs soryorum uretııceden kayankalnıyor ya sorun sucuk 30sa 28 pasdırma 40 38 ındı 12 lıraya karkas etı alıyolar yanı kazancları ıkıye akatlandı tabı 12 alıpta 25 et satmakda kasapalrın buyuk markatlerın ısıne gelıyor burdakı besıcı bıterse omur boyu ıthal edecekler ozaman bırakın 5 10 tlyı bu mıllet 50tlyeet yıyemez akıl ısımı

    33. bizim burada besiyi 14 de kesip 25 e kasapta satıyorlar 11 lira kar yapıyorlar ozaman herkes kasap açsın günde 10 kğ satsa 110 lira yapar ayda 3,300 lira yapar türkiyede işsiz kalmaz eski fiyatı en iyisi 19,5 e kesiyorlardı şimdide aynı olsun

    34. Bugun tum dunyada gida urunleri acigi varken, ulkede hayvanciligi oldurenler ve guzelim damizlik hayvanlarimizin yo olmasina neden olanlar devlet makamlarinda ve sivil toplum orgutu iddia edilen birliklerde, sivil olmayan politika yanlisi,parti kokenli yetkili yoneticiler..
     VE bu duruma sessiz,tepkisiz kalan milyonlarca ciftci, tuketici toplumu ; bu yazdiklarimizi okuyup GULUYORLAR ACINACAK HALLERINE…

    35. sercan yıne haklısın bızm mıllet nasıl derler yagmur yagıp dındıkten sonra anca yagmurlugu gıyemeye kalkısır ama ıs ısden gecmıs olur.hala kendı koyumde babanın oglu vermez bu faızsız kredıyı dıyen adamalr var dogru vermez bıde bunun odeme zamanı var nasıl odeyecekse gorurum.

    36. arkadaşlar ne ulucak bu et fıyatları bişiler soleyın ya anamızı sıktı bu şerfzizler dayanıcak gucumuz kalmadı valla ulan şerefzizler bumu len sizin muslümanlığınız ulen siz obur dunyada yatıcak yerınız yok yaptığınız yolsuzluklarla obur dunyadan arsa alıcanızı sanıyorsanız ananınızın amını bulursunuz def olun gıdın basımızdan artık yeter bukadar siktiğiniz

    37. huseyn karadagli

     .ßu ıs nereye gıder dusunelım. Ulkemıze cok ucuz vergılerle yabancı ulkelerden canlı hayvan(ınek,dana) gelıyor. & mıllet kredıyle borclandırılarak sut uretımıne tesvık edılıyor. 2seneye kadar sut fıyatları asırı uretımden dolayı en az %25 dusecek. Hayvan coklugundan dolayı yem fıyatları artacak. Et fıyatları ıse yıne hayvan coklugundan dolayı dusecek. Sonunda borclandırılan uretıcı zarar veya ıflas edecek. Gelen hayvanlar kasaplara gıdecek. Elde yıne hayvan kalmayacak. Devlet et fıyatlarına mudahelede bulunur ama artan yem fıyatlarına serbest pıyasaya aykırı dıye mudahelede bulunmaz. Destekleme ıle bu ıs yurumez. Yem ıthalatında da vergılerı cok buyuk oranlarda dusursun devlet mademkı cıftcının yanında ıse. Ama buna kımsenın gozude kesmez gucude yetmez. Bu ulkede cıftcı mılletın efendısı degıl mılletın kolesıdır. Kazanan ya tuccarlar ya devlettır. Ezılen her daım cıftcı olmustur ne yazık kı.

    38. ıtal buza gelmesı lazımdı tabanın duşmesı ıcın 2009 yılında mal yok dıye taban uctu 15 krş luk yumurtadan cıkan cıvcı 40 gunde kesılıyor 5 tl kanat but 7 tl ucuz dokuz ayda dogan buza 1.5 ıle 2 yıl beslenıp kesılen mal 5 tlye kesılsın demek yanlış hırsızı bıle kurtarmaz bu fıatlar damızlık buza 2500 tl hukumek buza ıtal edeydı daha ıyıydı

    39. KONYA BOZKIR BEN İSTEDİMKİ KESİM 8 LİRAYA İNSİN SEBEBİ İSE DIŞARIDAN YAPILAN ET İTHALATI ÜRETİCİYİ ZOR DURUMA DÜŞÜRDÜĞÜNÜDE BİLİYORUM AMA HALA O ÇİFÇİ VE ÜRETİCİ AKP DİYOR DEMEKKİ BİZ KENDİ KUYUMUZU KAZIYORUZ BU MİLLET AKP YE OY VERDİĞİ SÜRECE ÇOK İTHAL ET GELECEK DEMEKTİR

    40. valla arkadaslar cok konusduk cok sey soledık onumuzde secım var ıyı vey kotu bısey yaparlar dıyoduk adamalr koymus kafaya bızı oldureycekler ısdeyn daga cıksın ısdeyen hırsız olsun ısdeyen acklıkdan gebersın bız bu adamları tutup kessekde nasılsa rakıbımız yok dıyolar her seyde oldugu gıbı sıyasetetede rekabet olamsa ısde sonuc bu kendı yandasları zengın oldu ete ne kadar yansıdı ben kayserlıyım 500 kılo et verecek mallarım var doldular arkadas 13 tlye kesecek adam bulamıyorum ben bole adeletın ben o malı alacagıma oturdugum yerden altın almıs olsam en azından ne zarar ederdım nede okadar emegımız zahmetımız aray gıtmezdı ama arkadasın dedıgı gıbı bızıe musdahak bakın etrfınıza yıne kırsalda yasayanların%65 sı akp dıyecek tayıb amca saray koca kızdı sozde bu kadar ınsanı maf ettı verdıklerı kredıyı seneye mıllet odeyemıyıp ıcralık olurlarsa ne olacak gorecez ha bugun babanın oglu vermez dıyen adamlar bu parayı o gunde dıyeceklermı.

    41. ulan arkadaş elimde patladı 550 kiloluk danalarım şimdi cepten yediriyom et çıksa 14 falanda kesdirsem diye ama nafile 13 e bile çıkmıyo ben kendim senede 3 ton et kestiriyom ama ailem senede 5 kilo et anca yiyor geçim zorlaştı et düştü bu sefer de pazardaki 1 yaşındaki danalar niye düşmüyo onu anlıyamıyom inek dersen 7 8 bin lira bunlar neden düşmedi satsak yerine alamıyoz bu nası iş

    42. DİŞARIDAN GETİRTİLEN HAYVANLARIN %30 YOLDA KESİLEREK.MEZBALARA AÇİL GİRİŞLERLE SOKULUYOR TEMİZLENİP İSTANBULUN YOLUNU TUTUYOR.İSTANBULLU NE LER YİYİYOR BİLİNMİYOR YOLDA ÖLMÜŞ HAYVANI ZİYAN OLMASIN ZARAR ETMEMİYİM DİYEN İTALATCI KENDİ KESİMHANESİNDE KENDİ VETERİNERİ VASITASIYLA MÜHÜRLEYİP TERTEMİZLEYİP İNSANLARA SUNUYORLAR.BU GERÇEK GÖNEN /BALIKESİR MEZBALARINDA SIKCA GÖRÜLEN MANZARA.
     BİR ÜLKENİN KENDİ HAYVAN ÜRETİCİSİNİ TÜKETİCİSİNİ KORUMADA BU KADAR UMURSAMAZ SADECE UCUZ ET YEDİRECEĞİM AFERİN KAZANACAĞIM HAYIR DUVA ALACAĞIM MANTALİTESİ YÜZÜNDEN BİR ÇOK ÜRETİCİ ÜRETİMDEN VAZ GEÇTİ.TEKELEŞMEK BU KADAR ANCAK OLUR .
     AVRUPA ÜLKERİ ŞU AN BİZİM ALICI OLAMAMIZDAN DOLAYI EKONOMİLERİ RAHATLADI.GELSİNLER ALSINLAR DİYE BEKLEŞİP DURUYORLAR.BİZİM İÇİMİZDE DE ÖLEN ÖLSÜN KALAN SAĞLAR BİZDEDİR.O DA BİZİM DESTEKTEKÇİMİZDİR DİYORLAR.
     BAKINIZ ETRAFINIZA ARTIK AİLE İÇİ HAYVANCILIK KALIYORMU BİREYSEL ÜRETİCİLER NASIL TEK TEK SİLİNİYOR.YERİNE ŞİRKETLEŞMİŞ VERGİNİ DEVLETE ÖDEYEN MÜTEŞEBBÜSLER YATIRIMCILAR TEKELLER BÜYÜYOR.ANCAK BU TEŞEBÜSLER HAYVAN GETİRTİYOR DİŞARIDAN SATIYORLAR KESİYORLAR.NE GÜZEL ÜLKEM KALKINIYOR.
     KİMİN UGRUNDA 3,5 BESİ YAPAN ,İKTİDAR OLMAK İÇİN 3,5 LER Mİ ÖNEMLİ COĞULLAR MI ÜLKENİN GELECEĞİ Mİ ÖNEMLİ ŞU AN Kİ GİBİ SADECE KARNINI DÜŞÜNEN KARNI DOYDUMU BAŞKA BİR ŞEY İSTEMEYEN COĞUNLUĞU MUTLU ETTİN Mİ YETER.GERSİ …
     UYAN ÜLKEMİN UYUYAN İNSANLARI DESEM DE BİR ŞEY DEĞİŞMİYOR.HERKES GİBİ BENDE ELEŞTİRİYORUM.HER KES ELEŞTİRİYOR. BAŞKA BİR DEĞİŞMİYOR.
     HEPİNİZİ KUCAKLIYORUM.SAYGILAR.

    43. besıcı 38 katılıyorum aynı durumdayım hemserım senle elımde 500 550 kılouk mallarım var
     12.5tleye nazlanıyolar 13 13.5 tl pesın veren bulsam kesdırecem pazarların halı ıcler acısı kesdırsen yerıne mal alamıyon ne olacaz buılmıyorum mal doldu alan yok hala cıkmıslar gunluk gulısdanlık bahs edıyolar.

    44. et fiyatlarının yükselmesi ile tüketicinin zorlandığı düşünülerek fiyatların düşürülmesi makul iken üreticilerin girdileri artar iken ve şu anda kar değil zarar ederken bu dengeleri düşünmesi gereken vicdan, iz’an sahibi insanların, yöneticilerimizin sesi ve iradesi nerededir acaba? üretici insanların da çoluk çocuğu var. geçimini sağlaması gereken aileleri var. neden üretici ile tüketici arasındaki denge sağlanmadı. tarım, ülkemizin stratejik bir sektörü iken neden üvey evlat muamelesi görüyor? neden bu insanların çığlıkları duyulmuyor? üreticileri temsil eden sivil toplum örgütleri neredeler acaba? kış uykusuna mı yattılar? yoksa sadece aidat gibi parasal durumlarda mı varlar.

    45. Mr. Manfred Svatos

     Biz ve teminat olmaksızın kredi teklifinde herhangi bir yerde ya da dünyanın bir parçası size iş yapmak için bu yıl bir kredi arıyorsunuz veya sonra şimdi bizden bir alabilirsiniz kişisel faaliyetler için kişisel bir kredi ihtiyacı, hepimiz ve kiralık teklif Eğer ilgilenirseniz size e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz: manfredsvatoloanfirm@gmail.com
     İsminizi ..
     Miktar gerekli ..
     Süre …
     Telefon numarası ..
     Ülke ..
     iş yeri ..
     Kredinin amacı ..
     Saygılarımızla,
     Mr.Manfred Svato

    46. sayın arkadaşlar biz böyle nereye gidiyoruz bu kadar küfürlü yazacağınıza daha öneri şeklinde yazılar yassak veya ne yapılması gerektiğini anlatsak daha iyi olur sıkıntılarınızı iyi anlıyorum bir besici olarak bizim çaremiz biran önce süt sığırçılığına dönmemizdir ama bunu derken süt pazarlanacak imkanların olmasını istiyoruz lütfen buna görebir care bulunki ülkemiz besicilikte kalkınmada daha büyük etkili olsun dış devletlere bağlı kalmayalım şuan da bu yazıyı k. maraş ELBİSTAN ilçesinden yazıyorum. . .

    47. elbistan kırmızı et üreticiler birlik başkanı sayın bedir erğüç çok konuya değinmişsiniz amabunu yapacak kişilerin çıkıp bize bir yol göstermesi lazım ki dedikleriniz zaten kendiliğinden hal olur o zaman üretimde sıkıntı kalmaz her kes bu üretime dönmesi daha kolay olur.

    48. bu ülkede tarım politikası hariç herşey yolunda gidiyor ben bir üretici olarak bu hayvancılık nereye gidiyor veya nereye kadar bu ithal dökme su ile degirmen dönmez ithal et ile yerli et arasında kaçpara var insanların saglığı para ile ölçülmez bu ülkede yeterli hayvan sayısı var kayıt dışı hayvan çok tek çözüm sütü enaz üreticiden 1 tl alın sorun kalkar.

    49. lan angus ……. bizim danalar senimi ………. yoksa esnaf ………. yezitler cepler daha dolmadı büyük ….. senn allah belanızı versin ithal ….. ler

    50. merhaba ben cok uzgunum arkadaslar elımle oyumu verdım boynumlada cekıyorum
     ozgunum hayvancılık bana gore bıtmıstır bu olkede buyuk fırmalar ele artık buıslerı buyuk balık kucuk blıgı ne yazıkkı yutuyor
     yazıklar olsun su tarım bakanına

    51. HÜSEYİN ÇAVAŞ

     Destur bu geçer ya hu İNŞ,ALLAH bu millet neler gördü neler geçirdi neleri unuttu ama yorumum şuki AKP Amerikan Kalkınma Partisi gibi zengin yanıda bende oy verdim ama tat tuz kaçiyor ben alacağımı alamıyorum borcumu ödeyemez durumdayım neolacak buişin sonu saman yem pahalı elimizdeki danalar üç kuruş ettiler bir yıldır hem emek hem para verdiğimız danalarmı yoksa benmi suluyum sorarım yoksa bizi böyle maduredenlermi bilemiyorum ALLAH cc yardımcımız olsun SELAMIALEYKÜM.

    52. arkadaşlar, karkas et ihtiyacı olan varsa temin edebilirim.
     dana karkas (yağsız kesim) : 12 TL
     düve karkas (yağsız kesim) : 11 TL
     inek karkas (yağsız kesim) : 8 TL
     Kuzu karkas (kuyruksuz) : 14 TL
     ilgilenenlere duyrulur. İrt : 0 246 219 69 95 – 0 530 94 35 96

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir