İthal et, yükselen fiyatları düşürmeye yetmedi

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK), perakendede 40 lirayı aşan kırmızı et fiyatlarına müdahale etmek için Avrupa’dan sıfır vergiyle karkas et ithal etmesi fiyatlar üzerinde etkili olmadı. İthalat kapısının açılmasından sonra düşmesi beklenen fiyatlar, 1.5 lira indikten sonra yeniden artışa geçti. İthalat başlamadan önce 6 Ağustos 2015 tarihinde 25.69 lira olan karkas et, ithalat kapısı açıldıktan sonra 24.10 liraya kadar geriledi ancak son iki haftadır yeniden yükselişe geçerek, Kurban Bayramı öncesi tekrar 25 lirayı aştı, bazı yerlerde 26 lirayı buldu. Böylece kırmızı et, üç haftalık bir düşüşün ardından ithalat öncesi fiyatlara geri döndü.
Kurdaki artış indirime fırsat vermiyor
Sektör temsilcilerine göre ESK’nin pazar payının yüzde 1.5-2 seviyelerinde olmasından dolayı yaptığı müdahaleler fiyatlar üzerinde etkili olmadı. Ayrıca ESK’nin, ithal ettiği etleri sadece kendi mağazaları ile kırmızı et ve yemek sanayii alanında faaliyet gösteren firmalara satması, piyasa fiyatlarını aşağıya çekmedi. Bunun yanında et fiyatlarının yeniden artışa geçmesinde, döviz kurlarındaki artışın da etkili olduğu belirtiliyor. Hayvancılık sektöründe girdi maliyetlerinin ithalata dayalı olmasından dolayı Dolar ve Euro’daki artış fiyatlara yansıdı.
ESK’nin hesabı tutmadı
ESK Genel Müdürü Kasım Piral, fiyatları düşürmek için geçen ağustos ayı başında yapılan ilk ihaleden sonra sığır karkas eti ithalatı için alım ihalesi operasyonları duyulur duyulmaz et fiyatlarında artış trendinin yavaşlamaya başladığını belirterek, bundan sonra fiyatların aşağı yönlü seyredeceğini düşündüklerini ve karkas ette hedeflerinin, yüzde 10 civarında düşüş olduğunu kaydetmişti. Piral, “Sonbaharda canlı hayvanların da piyasaya girmesiyle hedefimiz, et fiyatının 23.5 TL’ye inmesi. Şu anda maliyete göre yüzde 10’luk bir fiyat balonu var” demişti.
Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak
Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü (ESK) Kurban Bayramı’nda satılamayan kurbanlıkları besicilerden satın alacağını açıkladı. Besiciler Kurban Bayramı’na kadar hayvan pazarlarında satamadıkları küçükbaş veya büyükbaş hayvanlarını ESK’ye satabilecekler. Alım fiyatlarını bayramın ikinci günü açıklayacaklarını belirten ESK Genel Müdürü Kasım Piral, “Yetiştiricilerimizin ellerinde kalan hayvanlarını değerinin altında satmalarını, geri dönüş sürecindeki maliyetler konusunda sıkıntı yaşamalarını engellemeyi amaçlıyoruz” diyerek üreticilerin zarar etmeyeceklerini söyledi.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir