İthal et, sakatatı da ucuzlattı

İthalhayvanların ülkeye giriş yapmasıyla birlikte et fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak ciğer, böbrek, zıpkın gibi sakatat fiyatları yüzde 50’ye yakın azaldı.
KONYA- Türkiye’de besiciliğin merkezi olan Konya’daki mezbahalarda hayvan kesimi sonucunda elde edilen sakatatlar, İstanbul, İzmir ve Bursa başta olmak üzere ülkenin hemen her yerine gönderiliyor.
Konya merkezli olarak toptan sakatat ticareti yapan Hilal Deri ve Sakatat A.Ş Mezbaha Sorumlusu Kartal İnal, kasaplık hayvan ithalatı kararıyla birlikte et fiyatlarında gerileme başladığını, bu durumun sakatat fiyatlarına fazlasıyla yansıdığını söyledi.
CİĞER, İŞKEMBE, ZIPKIN, KELLE
Bunun nedeninin, Mayıs ayının ortalarından itibaren kesime verilen hayvan sayısının, önceki döneme göre artması olduğunu vurgulayan İnal, şunları kaydetti:
“İthalat kararı ve hayvanların gelmeye başlaması sürecinde kesimler artığı için, elde edilen sakatat miktarı da çoğaldı, fiyat düştü. Sakattaki fiyat düşüşü etteki fiyat düşüşünden çok daha fazla oldu. Halen de sakatat fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. İşkembe 8 liradan 4 liraya geriledi. Fiyatların yükselmesiyle yaklaşık 2 ay önce kilosu 19 liraya çıkan ciğer 13,5 liraya, zıpkının kilosu 10 liradan 6 liraya, kelle etinin kilogramı ise 17 liradan 11 liraya kadar düştü. Böbreğin kilogram fiyatı ise 10 liradan 5 liraya geriledi.”
İnal, sakatatın tümüyle dar gelirli yiyeceği olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, “Her tabakadan insan ciğerciye gidiyor, işkembeden yapılan kokoreç yiyor. Bu açıdan bakıldığında et fiyatları kadar sakatat fiyatları da toplumun herkesimi için önemlidir. Sakatat fiyatlarının düşmesi, bunlarla hazırlanan yemeklerin daha ucuza yenebileceğini gösteriyor” diye konuştu. (aa)

Paylaş :

“İthal et, sakatatı da ucuzlattı” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir