İthal besilik hayvanlar

İlk köşe yazımızı Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanının verdiği bir röportajdan derliyoruz, sizin de değerli görüş ve yazılarınızı bekliyoruz:

Et Piyasası

Türkiye’ye ne zaman ithal besilik hayvan gelirse, o tarihten 8 ay sonra et fiyatları düşer. Ancak şu anda besilik hayvan getirmek bürokratik işlemler sebebiyle gerçekleşmiyor.
Ne zaman ülkemize beslenecek hayvan girerse, o tarihten 8 ay sonra fiyatlar düşer. Eğer biz et fiyatları için kalıcı çözüm arıyorsak besilik hayvan getirmemiz şart. Hükümetin besilik hayvan ithalatına yönelik attığı adım var, ama fiiliyata geçirilemiyor. Bakanlığın belirlediği ülkelerden besilik hayvan alıyorsunuz. Ama aldığınız yerde 1 ay karantinada tutmanız şart koşuluyor. Siz mal aldığınız yere bu teklifi yaptığınız da ‘Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?’ diyorlar. Yani besilik hayvan ithalatı bürokrasiye takılıyor. Bürokratik işlemler sebebiyle istenilen adım atılamıyor. Sonra da dev market zincirleri ve üretim tesisleri sucuğun kilosunu 50 liraya kadar çıkarabiliyor.
Ayrıca et piyasasının dengeye girebilmesi için senede 300 bin olmak üzere 3 yıl boyunca besilik hayvan ithalatının devam etmesi gerekir.
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ

Paylaş :

“İthal besilik hayvanlar” hakkında 2 yorum

  1. yok önce söylemişte filan da fişmanda yahu bu adamı nasıl federasyon başkanı yapmışlar anlamıyorum.Hükümet gibi acemiliğin tadını çıkarıyor galiba.3 aydır konuşmalarını takip ediyorum hükümetin yalakalığını yapmaktan;boş konuşmaktan başka hiç birşey yamıyor hatta bir önceki söylediği şeyle bir sonraki söyledikleri biribirinin tamamlayıcı değil aksine tezat şeyler.böyle kebap'a(hükümete) böyle şiş.

  2. dost acı söyle

    s.a
    bu adamların işi milletin işini çözmek degil milletin işini zorlaştırmak türkiyed ne kadar oda var hepsini kapatmak lazım üç beş kişi pastayı yiyor şimdiye kadar kasaplar odaları veya federasyonu yokmuydu vardı ne olduda et pahalanınca ortaya çıktılar bunlar için et ucuz omuş olmamış önemli degil bu agalar orda kendi işlerini pazarlıyorlar bunlarınkendi besi çiflikleri var askeriyeye ihalesi alırlar hastane ihalesi alırlar vatandaş için ugraşmazlar madem et pahalı kendileri dışardan getirsinler kasaplara dagıtsınlar o çıkıp konuşma ile olmaz bende konuşurum bize konuşan degil çalışan adam lazım saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir